Kako koristiti rolete i zavjese u zimskom razdoblju, gdje se gubi toplina u kući, što izolirati prije dolaska zime? Donosimo vam 10 savjeta kako uštedjeti
Pročitajte ovih 10 savjeta koji mogu smanjiti trošak grijanja
Često nam se dogodi da se pomirimo s mjesečnim iznosom računa za vodu, grijanje, struju i shvaćamo ga kao fiksni trošak koji svaki mjesec plaćamo bez da sebi jasno osvijestimo da on može biti manji. U vrijeme kada nam je svaka kuna 'zlatna' najvažnije je da ne bacamo novce tamo gdje ne treba. U sklopu projekta Niskoenergetska kuća A-Ž donosimo 10 savjeta kako bez ili s vrlo malo novca možete smanjiti troškove grijanja.
1. Koristite rolete i zavjese
U zimskom razdoblju rolete i zavjese treba koristiti noću kako bi spriječili gubitke topline iz kuće. Rolete mogu smanjiti gubitke topline i za 10%.
2. Sanirajte pukotine
Provjerite postoje li pukotine između prozora i zida kroz koje prolazi zrak i gubi se toplina iz kuće. Pukotine zatvorite odgovarajućim materijalima, kao na primjer PU pjena (tzv. pur pjena). Investicijom od 40 Kn godišnje možete uštedjeti i do 400 Kn na grijanju.
3. Provjerite kako brtve prozori i vrata
Prozori ili vrata koji slabo brtve glavni su uzrok gubitaka topline. Ako niste u mogućnosti kupiti nove prozore, lijepljenjem izolacijske brtvene trake oko prozora i vrata smanjit ćete toplinske gubitke. Cijena ove trake je 4 Kn/m.
4. Izolirajte kutija za rolete
Kutije za rolete su potencijalna mjesta za velike gubitke topline, stoga ih je potrebno izolirati.
5. Izolirajte cijevi
Izolirajte cijevi tople vode koje prolaze kroz negrijane prostore. Cijev koja vodi od kotla do spremnika s toplom vodom svakako treba biti izolirana, kao i spremnik vode.
6. Provjerite instalacije
Jednom godišnje prije početka sezone grijanja pozovite servisera da provjeri plinske ili uljne instalacije i plamenik. Zaprljani plamenik uzrokuje nedovoljno izgaranje goriva, ali i manje efikasan rad cijelog sustava.
7. Neka ovlaštena osoba provjeri izmjenjivače topline
Jednom godišnje prije počeka sezone grijanja pozovite ovlaštenu osobu da provjeri izmjenjivače topline. Da bi se toplina proizvedena u kotlu iskoristila, potrebno je da su izmjenjivači topline čisti od kamenca. Sloj kamenca i male debljine smanjuje prolaz topline te aparat radi manje efikasno. U takvom slučaju potrošit će se veće količine plina, a prostor će se sporije zagrijavati.
8. Oslobodite kotao
Osigurajte neometan dovod zraka oko kotla. Ne ostavljajte predmete, naročito one zapaljive u blizini kotla.
9. Dajte radijatorima da dišu
Ne zaklanjajte radijatore zavjesama i namještajem jer to smanjuje njihov toplinski učinak.
10. Redovito čistite radijatore
Redovito čistite radijatore kako bi osigurali da nečistoće ne sprječavaju prijelaz topline.
Izvor: 200 EE savjeta, autori: dr.sc. Vlasta Zanki, Vanja Lokas, Sanja Horvat, Boris Sučić, Iva Nekić, Petra Gjurić