Ova metoda imala bi veliku korist u udaljenim područjima gdje bi baterija mogla pogoniti biosenzore koji se koriste u testiranju na bolesti, a stoji tek nekoliko lipa
Od papira i prljave vode za par lipa napravio 'origami bateriju'
Svi znamo da se od papira mogu napraviti razni oblici papirnatih aviona, ptica, žaba, ždralova… Jedan inženjer sa Sveučilišta Binghamton otkrio je kako može iskoristiti japansku umjetnost pravljenja ždralova za kreiranje izdržljive baterije.
Seokheun Sean Choi razvio je jeftinu bateriju od papira, a snagu joj daju - bakterije. Baterija dobiva snagu od mikrobiotskog disanja, i to taman dovoljno energije da se pokrene biosenzor od papira. Za to je potrebna samo kap tekućine pune bakterija, prenosi Science Daily.
- Prljava voda sadrži puno organskog materijala. Bilo kakav organski materijal može biti izvor bakterija za bakterijski metabolizam. Papir je jeftin i biorazgradiv - opisuje Choi.
On tvrdi da bi takva metoda imala veliku korist u udaljenim područjima gdje uvijek manjka nečega. Mnogi stručnjaci koriste papirnate senzore u dijagnostičkim alatima koji se koriste u zemljama u razvoju.
Choi zamišlja samostalni sustav u kojem papirnate baterije mogu kreirati dovoljno energije za pokretanje biosenzora koji se koriste u testiranju na razne bolesti. Za svoje istraživanje dobio je donaciju od 300.000 dolara. Dosad su se ovakvi papirnati biosenzori morali upariti sa samostalnim uređajima
Njegova baterija možete se sklopiti na veličinu kutije šibica, a ukupni trošak proizvodnje jedne takve baterije je samo pet američki centi.