Investitori i poduzetnici na EBAN Winter University konferenciji govorili su i o novim prilikama za startupe u svemirskoj industriji koja se sve više otvara
Obuka za astronauta spasila joj je život, na Mars bi u mirovinu
Obuka za kozmonaute u Moskvi spasila mi je život, rekla je investitorica Esther Dyson na EBAN Winter University konferenciji u Zagrebu. Ona je 2008. i 2009. prolazila obuku kao zamjena za Charlesa Simonyja i kako je ispričala, prolazila je kroz sve što bi moglo biti potrebno u svemiru, od popravaka do ruske medicine koja je uključivala i detaljne preglede tijekom kojih su je upozorili da bi trebala obavljati redovite kontrole jednjaka. Ove godine dijagnosticiran joj je rak jednjaka, ali u najranijem stadiju te je potpuno izlječiv, rekla je Dyson koja je naglasila da nije prošla taj pregled i obuku da bi možda rak bio otkriven prekasno.
Ova novinarka, investitorica i filantropinja sada ulaže i u neprofitni sektor, a tijekom predavanja rekla je i da nije potpuno stala s klasičnim investicijama. Jedan od projekata u koji ulaže zvuči prilično dosadno, rekla je u šali, jer se radi o logističkoj kompaniji koja šalje robu. Ali u ovom slučaju to je NanoRacks, tvrtka koja se bavi slanjem predmeta u svemir. Među njihovim proizvodima je i uređaj za lansiranje malenih CubeSat satelita. Ta je kompanija ušla i u izbor tvrtki koje će napraviti studiju izvedivosti o prenamjeni gornjih stadija raketa u nastambe u svemiru.
Tijekom panel rasprave o svemiru i novim poslovnim prilikama koje se tamo otvaraju Dyson je rekla da bi se htjela umiroviti na Marsu.
- To znači da bi Mars tada trebao biti spreman za život, a slabija gravitacija olakšala bi starijim ljudima boravak - izjavila je.
Impresivna Allyson Reneau koja je radila u sjedištu NASA-e poručila je tijekom rasprave kako nije potrebno biti milijarder da bi bili u ovoj industriji, pojasnišvi kako smo na ovaj ili onaj način gotovo svi povezani sa svemirom. Dodala je i kako je uz svemirsku industriju povezan cijeli niz drugih industrijskih sektora i da ima prostora za sve. Govoreći o svom radu za NASA-u istaknula je kako je bila presretna jer tamo su znanstvenu fantastiku pretvarali u znanstvene činjenice.
Kako Međunarodnu svemirsku postaju u sljedećem desetljeću čeka kraj, Reneau misli da će lunarna baza biti sljedeća velika stvar, ali i prilika za mnoge nove kompanije koje će razvijati svoje sustave i rješenja.
Reneau je inače majka 11 djece, vodi i gimnastički centar, a ove godine je magistrirala na Harvardu zbog kojeg je tri godine putovala oko 6000 kilometara tjedno. Uz to je pohađala i Juilliard u New Yorku, a već dvije predaje poduzetništvo na Međunarodnom sveučilištu za svemiru u Montrealu na kojem je i diplomirala.
Martin Mössler iz Europske svemirske agencije prokomentirao je kako je ESA po količini tvrtki s kojima radi najuspješnija startup mreža na svijetu. Tako je istaknuo i da je agencija u Bavarskoj nedavno uložila 30 milijuna eura u šest projekata.