Obavijesti

Tech

Komentari 21

Nepoznata priča: Ovi specijalci kući su vratili posadu Apolla 11

Nepoznata priča: Ovi specijalci kući su vratili posadu Apolla 11
9

Nakon što se 24. srpnja 1969. kapsula srušila u Tihi ocean, tim od četiri specijalca morao je stabilizirati letjelicu te provjeriti u kakvom su se stanju vratili astronauti

Prva stvar koje se svi sjete, kad se priča o misiji Apolla 11, su prve riječi Neila Armstronga na Mjesecu i slike njihovih prvih koraka na Zemljinu satelitu. No, rijetko tko se sjeti tima od četvorice specijalaca koji su osigurali siguran povratak astronauta prije 43 godine. 

Njihov glavni posao bio je stabilizirati i osigurati kapsulu, provjeriti stanje astronauta i dekontaminirati ih te potom prebaciti na helikopter koji ih je prevezao na nosač Hornet. 

Kapsula Apollo 11 pala je u Tihi ocean 24. srpnja 1969. godine, oko 1600 kilometara od Havaja. Mladi specijalci koji su posebno odabrani zbog snage i plivačkih sposobnosti, prvi su stigli do kapsule kako bi izveli astronaute na sigurnost, piše CNN.

Dok ga je cijeli svijet gledalo, Joh Wolfram je stupio na vruću kapsulu, koja se prije nekoliko trenutaka užarila prolazeći kroz atmosferu. Znao je da je dobrobit astronauta u njegovim rukama.

- Pogledao sam kroz otvor na pregradi jesu li astronauti dobro. Nasmijali su mi se i signalizirali da je sve u redu. Bilo je prilično uzbudljivo biti prvi koji će ih vidjeti i znati da su dobro - kaže Wolfram.

On i trojac koji je bio s njim završili su obuku za mornaričke specijalce (Navy SEAL). Mjesecima su trenirali za ovu misiju i bili u timovima na prethodnim misijama. 

Prije no što je Wolfram uopće mogao zakoračiti na letjelicu morali su je uhvatiti. Iz helikoptera je skočio u ocean te potom užetom ulovio letjelicu. 

Činjenica da je Wolfram uspio pričvrstiti podvodni padobran na kapsulu, kako bi spriječili njeno njihanje, gotovo je nadljudski pothvat, navodi Scott Carmichael u knjizi Povratak ljudi s Mjeseca. Objašnjava da je imao samo jednu priliku za to jer ne bi mogao uhvatiti kapsulu koliko se brzo kretala. 

Odlični plivači, Wolfram, Wes Chesser i Mike Mallory potom su usred velikih valova i pri jakom vjetru postavili plutajući prsten oko kapsule te čamce za spašavanje. Vođa misije Clancy Hatleberg  tada je izveo astronaute, ne znajući hoće li moći stajati zbog više dana bez gravitacije. Astronauti i specijalci morali su odjenuti posebna odijela i maske koji su ih trebali štititi od mogućih "patogena s Mjeseca". Na kraju su najviše problema imali sa zatvaranjem kapsule, što je moglo dovesti do njenog potonuća. 

Wolfram (63) je nakon Apolla bio i u Vijetnamu, da bi kasnije postao svećenik i misionar u Aziji. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 21
Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista
EKSKLUZIVAN INTERVJU ZA 24SATA

Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista

Poznati travel influencer prvi je Hrvat koji je proputovao svih 197. država svijeta. Šri Lanka mu je bila posljednja na listi, otkriva nam u koju se zemlju ne bi vraćao, koja mu je najdraža, ali i kako je sve krenulo
Tamia Šeme je pobjednica 11. sezone 'Supertalenta'...
FINALE 'SUPERTALENTA'

Tamia Šeme je pobjednica 11. sezone 'Supertalenta'...

Gledatelji su odabrali - Tamia Šeme je pobjednica 11. sezone 'Supertalenta'!
Ako nećemo imati više od korice kruha, i nju ćemo podijeliti, samo da djeca ostanu zajedno
PUNA KUĆA

Ako nećemo imati više od korice kruha, i nju ćemo podijeliti, samo da djeca ostanu zajedno

Ivana i Mario posvojili su petero djece, a sve kako bi biološka braća mogla ostati i odrasti zajedno, jer kako kažu: 'Nije humano razdvajati djecu koja su već prošla toliko toga u svojemu malom životu'