Osam malih CYGNSS satelita u orbiti će moći mjeriti vjetrove uz površinu oceana u središtu oluja. To će pomoći stručnjacima u bržem i preciznijem predviđanju maksimalne snage oluja
NASA lansirala osam satelita koji će pomoći spašavati živote
Nakon nekoliko odgoda, NASA je u četvrtak uspješno lansirala raketu Pegasus XL koja je u orbitu ponijela osam CYGNSS satelita za praćenje uragana.
Osam malih satelita opremljenih GPS prijamnicima ubrzo nakon lansiranja je postavljeno u orbitu, a oni će se koristiti za proučavanje vjetrova uz površinu oceana u središtu oluja. To će znanstvenicima pomoći u prognoziranju maksimalne snage uragana. Foksu njihovih mjerenja bit će na tropskom području u kojem se i formira najviše uragana.
Raniji sateliti nisu mogli precizno mjeriti brzinu vjetrova uz površinu oceana u središtu uragana jer bi njihov signal značajno oslabio kroz snažne padaline. CYGNSS je dizajniran kako bi upravo to promijenio. Koristi se postojećim GPS signalima i tehnologijom, ali u umanjenoj verziji. Svaki od osam satelita u orbiti će primati direktni ili reflektirani signal iz čega mogu izračunati brzine vjetra. NASA navodi da je jedan satelit obično mogao izmjeriti jednu lokaciju svakih dva ili tri dana, a ovih osam će moći mjeriti bilo koju lokaciju otprilike svakih sedam sati.
Za razliku od klasičnih raketa, ovu je ponio zrakoplov koji je poletio s Floride. Kad su bili na planiranoj lokaciji iznad Atlantika, pilot je ispustio raketu koja se aktivirala nekoliko sekundi kasnije. Sateliti su se kasnije odvojili od rakete prema planu kako bi krenuli prema poziciji s koje će gledati na Zemlju. Vrijednost misije je 157 milijuna dolara.