Neil Harbisson rodio se s akromatopsijom zbog koje sve vidi crno-bijelo. Kamera koja boje pretvara u vibracije omogućuje mu da boje oko sebe čuje kao zvukove
Nadogradili ga: Prvom kiborgu u glavu stavili čip koji čuje boje
Neil Harbisson (31) iz Londona rodio se s akromatopsijom , rijetkim stanjem u kojem svijet oko sebe gleda kao kroz crno-bijeli televizor. Već 10 godina na glavni nosi elektroničko oko koje kroz kameru frekvencije boja oko njega pretvara u zvučne vibracije i omogućuje mu da čuje boje.
Audio čip dosad je bio izvan lubanje, no sada je uspio liječnike nagovoriti da mu ga ugrade u glavu (poput umjetne pužnice) kako bi mogao čuti još šareniji svijet.
Čip je opremljen Bluetooth i Wi-Fi vezom koja mu omogućuje da čuje boju s fotografija koje su mu došle na mobitel, iako ih nije ni vidio.
Naprava koja izgleda poput antene, sastoji se od kamere na jednoj strani i audio ulaza na drugoj, koji sada zvuk preko vibracija, slično kao što radi i Google Glass. Svaka boja ima svoju vibraciju, što znači da mu fotografije, slike i lica ljudi zvuče drukčije. Čip su mu u Barceloni ugradili u nekoliko zahvata između prosinca i ožujka.
Proces je sličan sinesteziji , neurološkom fenomenu koji nam omogućuje da doživljavamo neobična osjetna iskustva za koja nema izravnog podražaja. Tako mirisi imaju oblik, slovo A nekome može biti crvene boje...
- Ovdje se ne radi o predstavljanju novog proizvoda, već o najavi novog dijela tijela koje će nam omogućiti da proširimo naša osjetila na nezamislive načine - rekao je Harbisson, piše Daily Mail.
Mariana Viada koja je vodila projekt kaže kako novi audio senzor puno bolje prepoznaje razliku između boja, no najbitnija stvar je da se može povezivati s drugim uređajima. Dodaje i da će u budućnosti moći komunicirati s drugim ljudima koji imaju isti uređaj, no trenutno je on jedini.
Harbisson je ideju dobio 2003. kada je slušao predavanje Adama Montadona o kibernetici. S njim je radio na uređaju te je zapamtio frekvencije povezane uz boje. Odlučio je napravu spojiti sa svojom glavom, a kasnije je krenuo u misiju kako bi pronašao liječnike koji će mu uređaj ugraditi ispod lubanje.
Kaže kako je prvo morao pamtiti imena za svaku boju i pratiti bilješke, no nakon nekog vremena sve je postalo gotovo kao osjećaj.
- Počeo sam imati omiljene boje i sanjati u boji - kaže Neil.
Ivana Hruškovca pratite na Facebooku.