Macintosh je bio prvo masovno proizvedeno računalo s grafičkim sučeljem i mišom i jedno od najranijih s 3.5-inčnim disketama, a postavio je standarde koji još vrijede
Macintosh slavi 30. rođendan: Ovo računalo mijenjalo je svijet
Apple je na današnji dan prije 30 godina predstavio svoje prvo Macintosh osobno računalo, a kako bi proslavili veliki dan objavili su video u kojem gostuje velik broj inovatora i kreativaca koji govore o načinima na koji su koristili Mac u svom radu. Među njima su Moby, Hans Zimmer, Theodore Gray, no Apple se nije okrenuo samo slavnim korisnicima. Na svojoj stranici pozvali su korisnike da im pišu o prvom modelu koji su kupili te su početnu stranicu pretvorili u infografiku koja prolazi kroz tri desetljeća Appleovih Macova. Počast računalu preko Twittera je odao i jedan od Appleovih čelnika Phil Schiller.
Macintosh nije bio prvo osobno računalo kada je predstavljen 24. siječnja 1984. godine, ali Mac je i danas jedan od najutjecajnijih uređaja svojeg doba. Inovativni dizajn i jednostavnost postavili su temelje za eksploziju osobnih računala koja je uslijedila, ali i društvene promjene koje su ga pratile. Svijetu je predstavljen uz legendarnu reklamu 1984., koju je režirao Ridley Scott.
- Apple je napravio poželjno računalo u vrijeme kada su računala shvaćana kao zastrašujuće pojave koje su obično u posebnim sobama čuvali ljudi u laboratorijskim kutama - kaže povjesničarka Leslie Berlin sa Sveučilišta Stanford za Al Jazeeru.
Prvi u mnogo stvari
Prvi Mac prodavao se za 2495 dolara i dolazio je s 9-inčnim ekranom rezolucije 512x384 piksela, Motorola 68000 procesorom (8 MHz) i 128K memorije. Imao je i ručku kako bi ga mogli lakše nositi, a uz njega su dolazili tipkovnica i miš. Mac je bio i jedno od najranijih računala koje je imalo 3.5-inčni utor za diskete, koje su sljedećih godina postale dominantna prijenosna memorija. U nastavku možete vidjeti detaljnu hardversku analizu Macintosha 128k, koju je snimio iFixit.
Ovo su računalo često hvalili zbog populariziranja grafičkog sučelja, odnosno bilo je prvo masovno proizvedeno računalo s grafičkim sučeljem i mišom. Mnogi elementi softvera koji je dolazio na njemu i danas su standardni, poput radne površine. Korisnici su ga mogli koristiti za obradu teksta, dizajn ili planiranje, a ubrzo su grafička sučelja postala standard. Iako je i za današnje pojmove imao visoku cijenu, Mac je bio jeftiniji od IBM-ova osobnog računala, koje nije bilo dovoljno jednostavno za korištenje. Apple je tu donio novo shvaćanje računala kao uređaja koje će kupovati i obični potrošači te su ranim Macovima snažno ubrzali trend kupovanja tehnologije za kuću. Apple nije bio taj koji je izmislio ove nove alate, niti je Mac bio prvi koji ih je koristio. Prije njega su došli Xeroxov Star Computer, ali i Appleova Lisa te je danas teško govoriti što bi bilo da ta ranija računala nisu propala, no Mac je uspio. Za razliku od Stara, smanjili su broj tipki na mišu, a Lisa je imala cijenu od oko 10.000 dolara. No, sve je to skoro dovelo Mac do propasti. Kada je stiglo, računalo visoke cijene nije imalo puno softvera koji se mogao koristiti, a velike promjene u shvaćanju i korištenju osobnih računala bile su i teret developerima u prihvaćanju platforme. Po prodajnim rezultatima, Mac je dugo bio nišni proizvod rezerviran za izdavače, grafičke umjetnike... Korporacije su bile uz IBM i njegove klonove, a ubrzo su stigli i Windowsi, piše USA Today.