Znanstvenici su izradili procesor sa čak 1000 jezgri koji može biti iznimno učinkovit, ali i toliko štedljiv da ga možete pokrenuti na AA bateriju. No, njegova namjena neće biti za igre
Izradili prvi procesor s 1000 jezgri, ali njime se nećete igrati
Danas smo možda prestali mariti toliko za same specifikacije gadgeta, jer "sve je tu negdje", ali za neke posebne zadatke treba nam sva snaga koju možemo izvući. I ne, ovdje se ne misli na igre.
Na Sveučilištu Kalifornije sada su razvili KiloCore, a kao što i ime sugerira ovo je procesor s 1000 jezgri i to prvi takav. Njegov maskimum je obrada 1,78 bilijuna instrukcija u sekundi i sastoji se od 621 milijuna trazistora. Ono što je njegova snaga je da može biti iznimno koristan u obavljanju paralelnih zadataka poput enkripcije, obrade znanstvenih podataka ili enkodiranja videa.
Kako svaki procesor može raditi zasebno i isključiti se kad se ne koristi, KiloCore je iznimno učinkovit. Tako može obraditi 115 milijardi operacija u sekundi dok troši samo 0,7 W - dovoljno da ga pokrenete na jednu AA bateriju.
No, ovo nećemo vidjeti u masovnoj proizvodnji. IBM je čip izradio na 32-nm tehnologiji dok je standard danas puno manji i učinkovitiji 14nm. Ipak, ovime se otvara put da se procesori s velikim brojem jezgri nađu i u mobilnim uređajima (iako oni nisu za sve zadatke), jer bi našli primjenu i uštedjeli vrijeme u nekim situacijama.