Naša računala su na drugome mjestu u svijetu po broju napada ransomwarea, programa koji zaključa računalo pa ucjenjuje ljude. Ispred nas je još samo Japan
Hrvatska na meti hakera: Drugi smo u svijetu po broju napada
Hakeri, nažalost, postaju sve kreativniji, pa sad zloćudne programe šalju i u obliku fotografija. One se dijele putem društvenih mreža, a kad je skinete i otvorite, ona vam zaključa računalo. Hakeri vas dovode do “talačke krize” u kojoj traže da im platite ako želite da vam otključaju podatke.
To upozorenje objavila je web stranica antibot.hr kojom upravlja Nacionalni CERT, organizacija koja se bavi očuvanjem informacijske sigurnosti javnih sustava u Hrvatskoj. Dodali su kako je taj malware, kako se naziva zloćudni softver, zove Locky. To je domaćim “surferima” stvorilo dodatan problem jer se broj takvih napada povećao za duplo za razliku od prethodnih godina. Zbog velikog broja zaključavanja računala, sigurnosni div Kaspersky Hrvatsku je smjestio na drugo mjesto u svijetu po broju napada. Zarazilo se 3,7 posto korisnika Kaspersky antivirusnih programa. Ispred nas je ostao samo Japan. Ono što nas može utješiti je da su mobiteli kod nas puno manje ugroženi nego u drugim zemljama svijeta. Ipak, informacijski stručnjaci upozoravaju kako se internetom širi virus koji krade podatke s Google Playa, Gmaila, Photosa, Docsa, G Suitea, Drivea i drugih Google servisa. Širi se smartphoneima koji imaju operativni sustav Android te dnevno zarazi 13.000 mobitela. Ukradene podatke virus koristi kako bi instalirao neželjene aplikacije.
CERT je objavio i godišnje izvješće u kojem piše kako su ljudi i tvrtke u 2015. godini prijavili 789 cybernapada u Hrvatskoj. Hakeri su se željeli domoći i podataka s mailova CARneta, sveučilišne računalne mreže. Zabilježili su i DDoS napade kojim su cyberkriminalci pokušali onesposobiti internetske stranice i sustave. Najznačajniji takvi napadi bili su 2014. godine, kad su hakeri napali hrvatske banke. Ucjenjivali su ih da će nastaviti ako im ne uplate određeni iznos. Također, pokušali su, uz pomoć virusa, ukrasti podatke za internet-bankarstvo. HNB je tada objavio kako su se uspjeli domoći 1,8 milijuna kuna. Policija još istražuje hakiranja.
Hakirali Talijane s kojima radi SOA
Sigurnosno-obavještajna agencija željela je 2015. kupiti programe za prisluškivanje. Hakeri su hakirali mailove talijanske tvrtke i to objavili na WikiLeaksu.