Supermasivne crne rupe inače su one koje imaju masu nekoliko milijuna ili milijardi veću od Sunca, a ovako velike su dosad otkrivali samo u središtima ogromnih galaksija
Divovska crna rupa mijenja način na koji vidimo svemir
Novo istraživanje pokazuje da bi naš svemir mogao biti pun divovskih crnih rupa.
Astronome je nedavno zapanjilo otkriće supermasivne crne rupe koja ima masu 17 milijardi naših Sunaca, a jedna je od najvećih ikad otkrivenih. Pronašli su je usred izolirane galaksije koja se nalazi 200 milijuna svjetlosnih godina od Zemlje uz pomoć teleskopa Hubble i Gemini, piše NASA.
No, ovo otkriće sugerira i da bi ovakvih crnih rupa moglo biti puno više. Supermasivne crne rupe inače su one koje imaju masu nekoliko milijuna ili milijardi veću od Sunca, a ovako velike su dosad otkrivali samo u središtima ogromnih galaksija u gustim galakstičkim skupovima. Tako je i rekorder dosad bila crna rupa s masom 21 milijardu puta većom od Sunca.
No, ovo je prvi put da su je pronašli u središtu galaksije u prilično slabo 'naseljenom' dijelu svemira.
Chung-Pei Ma sa Sveučilišta Berkeley kaže da nisu očekivali pronaći ovako veliku crnu rupu na tako malom mjestu što otvara mogućnost da ih ima puno više.
- Ovo nam govori da ne trebaju galaktički skupovi kako bi se formirale supermasivne crne rupe - kaže Poshak Gandhi sa Sveučilišta Southampton, piše Guardian.