Idejni začetnik je Ivan Žižić, projekt menadžer za ICT Studentskog centra, a aplikaciju su razvili Matej Rajčić, Mateo Marušić i Ante Banovac s FESB-a, te Bartul Kovačić
Besplatno i korisno: Aplikacija koja otkriva je li gužva u menzi
Dnevni jelovnici i dužine reda u splitskim menzama, stanje X-ice, kao i trenutačnu ponudu studentskih poslova dio su sadržaja koje studenti Sveučilišta u Splitu mogu od studenog pratiti zahvaljujući UNISpoT-u.
Radi se o jedinstvenoj i besplatnoj aplikaciji nastaloj u suradnji Studentskog centra Split, Sveučilišta u Splitu i Studentskog zbora te studentske udruge Virtualni svijet. Idejni začetnik je Ivan Žižić, projekt menadžer za ICT (Information and communications technology) Studentskog centra, a aplikaciju su razvili studenti Matej Rajčić, Mateo Marušić i Ante Banovac s FESB-a, te Bartul Kovačić, učenik III. gimnazije u Splitu (MIOC), mladi programeri okupljenih u udruzi “Virtualni svijet”, koja se bavi promicanjem informatičke pismenosti mladih.
- Od same ideje do konačnog proizvoda prošlo je godinu dana, a sam projekt je bio podijeljen u dvije faze. U prvoj fazi je izrađen sustav za prikaz studentskih poslova, potom sustav za prikaz jelovnika u studentskim restoranima, koji je nadograđen prikazom stanja reda, pri čemu nam je pomogla informatička tvrtka ExtensionEngine. Aplikacija se pokazala vrlo korisnom studentima jer u kratkim pauzama mogu vidjeti što je na jelovniku i gdje je najmanja gužva. Još kao student bio sam vrlo dobro upućen u studentske probleme, a to me je i motiviralo da osmislim nešto ovakvo - rekao je Žižić, nekadašnji predsjednik Studentskog zbora splitskog Sveučilišta.
Ističe kako su studenti pomoću aplikacije vrlo brzo uvidjeli kako se na jednostavan način može doći do svih bitnih informacija i u segmentima sporta, kulture, zabave i događanja na Sveučilištu u Splitu. UNISpoT je dosad skinulo 3200 korisnika, a uskoro će se i nadograditi novim sadržajima što će zacijelo privući još studenata. Žižić administrira većinu podataka koji spadaju pod okrilje Studentskog centra, dok se stanja na X-icama studenata ažuriraju sa zagrebačkog Sveučilišnog računskog centra (Srce).
- Kamere smo postavili u studentske restorane prije izrade same aplikacije, što je bio jedan od preduvjeta da uopće krenemo s ovim projektom. U budućnosti se planira nadogradnja aplikacije s novim funkcionalnostima: prikaz svih aktivnih stipendija za studente Sveučilišta u Splitu, rezervacija sveučilišnih sportskih terena, prijava na besplatne sate rekreacije i prikaz statusa studentskih ugovora - istaknuo je Žižić.