Sve koji sklonost tračanju vezuju uz ženski rod mogao bi iznenaditi podatak da je sve popularniju aplikaciju za geolokacijsko tračanje stvorio muški tandem
Aplikacija za tračanje zvana Yik-Yak zarazila je Ameriku
Američkim srednjim školama i fakultetima posljednjih godinu dana hara pošast zvana YikYak, aplikacija za anonimno tračanje koja obuhvaća radijus od oko 2,5 kilometra.
Jedini uvjet da neka lokacija zaživi je minimalno 100 aktivnih članova i igre mogu započeti. Komentari izlazaka, događanja na fakultetu, lokalne politike, sve o čemu imamo mišljenje koje se ne usuđujemo podijeliti posredstvom naših službenih kanala našli su put do javnosti.
Aplikacija koju su pokrenula dvojica prijatelja iz fakultetskog bratstva, 24-godišnji Tyler Droll i Brooks Buffington u kratkom se roku proširila na 1600 institucija, a u nekima je čak i zabranjena.
Iako pravila ponašanja sankcioniraju bilo kakav govor mržnje ili prozivanje pojedinaca, jezično spretniji nalaze načina dati do znanja što o kome misle pa u feedu zna biti kako i duhovitih tako i prilično nemilosrdnih opservacija.
To se pokazao kao poseban problem u osnovnim i srednjim školama gdje je vršnjačko nasilje česta pojava, stoga su Droll i Buffington bili primorani zagraditi čak 100.000 institucija od korištenja aplikacije, a u nekim slučajevima izolirali su se i cijeli gradovi, poput Chicaga.
Zbog tog riskantnog poteza kojim su odsjekli gotovo 70 posto svoje publike, YikYak je zadobio povjerenje investitora te je startup danas procijenjen na 400 milijuna dolara.