Najnovija velika studija o klimatskim promjenama otkriva kako je rast temperature neumoljiv no sve su glasnija i šuškanja da neke organizacije 'maskiraju' podatke
2011. deseta najtoplija godina, temperatura će i dalje rasti
Meteorolozi najavljuju da će 2011. biti rekordna deseta najtoplija godina otkako se ti podaci mjere od 1850.g., izvijestili su britanski znanstvenici. Fenomen izrazito toplog vremena odvija se bez obzira na ustrajan vremenski sustav La Nina u Pacifiku, koji bi po svim pravilima trebao sniziti temperature diljem svijeta.
Svjetska meteorološka organizacija WMO objavila je podatke na temelju tri nezavisne studije, uključujući i one Sveučilišta Istočne Anglie i Met organizacije, koje su nakon prezentacije na konferenciji o klimatskoj promjeni u Durbanu izazvale brojne kontroverze među znanstvenicima i javnosti. Velik broj njih optužuju istraživače s UAE-a da maskiraju podatke o klimatskim promjenama koje su uzrokovali ljudi.
WMO je objavio podatke o prosječnom povećanju temperature za 0,41 C° naspram razdoblja od 1961. do 1990. u kojem je prosječna temperatura iznosila 14 C° u cijelom svijetu. Prema WMO-u, 13 najtoplijih godina bile su u razdoblju između 1997. i 2011, dok oni Organizacije Met i UAE-a govore kako je to povećanje manje i iznosi 0,36 C°. Istraživači iz Meta tvrde kako su temperaturna povećanja manja zbog snažnog utjecaja La Nine. Ipak, oni priznaju kako je globalna temperatura u povećanju, no i da je ona manji problem nego što drugi o njoj pričaju.
WMO-ovo izvješće također je otkrilo da je razina leda u Arktičkom moru do sad druga najmanje izmjerena.
Afera na Sveučilištu Istočne Anglie
Više od 5000 dokumenata "procurilo" je na internet, među kojima se navodno nalaze i dokazi o tome kako su njihovi znanstvenici sudjelovali u aferi zataškavanja pravog stanja globalne klime te su manipulirali podacima. Njihov je cilj bio uvjeriti svijet kako situacija nije strašna, kako industrije ne bi morale smanjiti emisije plinova, a time i proizvodnju.