Komentari 10

Sudačka komisija objavila analizu: Spornih situacija bilo je samo na jednoj utakmici HNL-a

Sudačka komisija ni nakon četvrtog kola nije imala previše posla. Sporne su bile tek dvije situacije na utakmici Varaždina i Slaven Belupa

Ako je suditi po analizama sudačke komisije, hrvatski suci na početku sezone rade odličan posao u HNL-u. Do sada nije bilo većih pogrešaka, što potvrđuju i priopćenja komisije koja ih objavljuje nakon svakog kola. Ni nakon četvrtkog kola nisu imali pino posla, spornih situacija bilo je samo na utakmici Varaždina i Slaven Belupa (2-0), a sudac je u obje situacije dobro reagirao.

Dinamo savladao Qarabag sa 3:0 00:52

Situacija br. 1: Varaždin - Slaven Belupo (62. minuta); situacija za kazneni udarac

Prilikom ulaska domaćeg napadača Varaždina u kazneni prostor s lijeve strane, domaći branič startao je na loptu klizećim startom. Pritom je došlo je do laganog kontakta s nogom napadača, bez diranja lopte. Napadač je inicirao kontakt s braničem i pao na travnjak. Iz ovih razloga, Sudačka komisija je u potpunosti suglasna sa sucem da ne dosudi kazneni udarac. Sudačka komisija ne očekuje da se dosuđuju kazneni udarci za "lagane" kontakte i kad napadač pokušava zavarati suca inicirajući pad.

Situacija br. 2: Varaždin - Slaven Belupo (68. minuta); situacija za kazneni udarac - (ne)kažnjivo igranje rukom

Prilikom ubačaja lopte u kazneni prostor domaćina, domaći branič je loptu zaustavio daljnjom lijevom rukom. Sudac nije kaznio kontakt ruke i lopte te nije prekinuo igru. Sudačka komisija je suglasna sa sučevim tumačenjem uz ispravnu primjenu smjernica. Smatramo da je ruka bila u prirodnom položaju za tu kretnju te da nije bilo namjernog igranja rukom. Nije bilo neprirodno većeg proširenja tijela kako je definirano u Pravilima nogometne igre.