Komentari 18

Tko po putu sretne 'vatrene', uglavnom igra finale Eura

Španjolska je nogometna reprezentacija po rekordni, četvrti put u povijesti, osvojila naslov prvaka Europe pobijedivši u nedjeljnom finalu na Olimpijskom stadionu u Berlinu Englesku 2-1. "Furija" je postala prva u povijesti europskih smotri koja je ostvarila sve pobjede na turniru, njih sedam. Put je započela razbijanjem Hrvatske 3-0.

POGLEDAJTE VIDEO: Slavlje Španjolaca u Hrvatskoj

Slavlje španjolskih navijača u Hrvatskoj 00:56

Povijest je pokazala da oni koji pobijede "vatrene" imaju velike šanse za igrati finale EP-a. Euro 2021. "vatreni" su otvorili porazom od Engleske 1-0. Poentirao je Raheem Sterling u 57. minuti. "Tri lava" izgubila su u finalu od Italije nakon jedanaesteraca. Luke Shaw zabio je u drugoj minuti, a poravnao je u 67. Leonardo Bonucci. Nakon jedanaesteraca bilo je 3-2.

Euro 2016. u Francuskoj osvojio je Portugal, a u osmini finala izbacio je Hrvatsku pobjedom 1-0 nakon produžetaka. U 117. minuti precizan je nakon jedne kontre bio Ricardo Quaresma. Portugal je u finalu pobijedio Francusku 1-0 golom Edera u produžecima.

Na Euru 2012. u Ukrajini i Poljskoj "vatreni" su u skupini igrali s Italijom i Španjolskom, kasnijim finalistima. Hrvatska je u drugom kolu grupne faze s Talijanima odigrala 1-1. Poveli su Talijani golom Andree Pirla u 37. minuti, a izjednačio je Mario Mandžukić u 72. minuti.

FOTO Dan ponosa i slave! Tužni Luka Modrić sa Zlatnom loptom i Kolindin šou u kišnoj Moskvi

Španjolska je u trećem kolu grupne faze pobijedila Hrvatsku 1-0 golom Jesusa Navasa u 88. minuti. Hrvatska je tako završila na trećem mjestu skupine i završila natjecanje. Španjolska je u finalu deklasirala "azzurre" 4-0. Strijelci su bili David Silva (14'), Jordi Alba (41'), Fernando Torres (84') i Juan Mata (88').

POGLEDAJTE VIDEO: EMOTIVAN SUSRET LUKE MODRIĆA I BIVŠEG TRENERA

Hrvatska je 2008. u skupini igrala s kasnim finalistom Njemačkom i pobijedila 2-1. Poentirao je u 24. minuti Darijo Srna, a Ivica Olić povisio je u 62. Konačan rezultat postavio je Lukas Podolski u 79. Španjolska je u finalu pobijedila "elf" 1-0 golom Fernanda Torresa.

Euro 2004. bio je iznimka. Hrvatska je u skupini igrala sa Švicarskom, Francuskom i Engleskom, a finalisti su bili Grčka i Portugal. Grci su pobijedili 1-0 golom Angelosa Charisteasa.

Pogledajte naslovnice engleskih medija: 'Berlinski pad. Srce nam je slomljeno, bolnije ne može'

Na Euro 2000. u Belgiji i Nizozemskoj "vatreni" se nisu plasirali. Na Euru 1996. u Engleskoj izabranici Miroslava Blaževića igrali su fantastičan nogomet. Hrvatska je odigrala veličanstvenu utakmicu protiv Njemačke u četvrtfinalu Eura, ali izgubila je 2-1, ispriječio se nevjerojatno lošim odlukama švedski sudac Sundell.

Tako nije isključio Klinsmanna koji je u 20. minuti s leđa borilačkim zahvatom srušio Vlaovića u prodoru. No, sudio je penal nakon što je lopta pogodila Jerkana u ruku uz tijelo, na rubu kaznenog prostora. Klinsmann je poentirao za 1-0. Naša reprezentacija potom je zaigrala još bolje, doslovce je opsjedala njemačka vrata.

Tako je Jurčević u presingu ukrao loptu zadnjoj njemačkoj liniji, dodao je Šukeru koji ju je “zarolao” ispred vratara Koepkea koji je letio u prazno - bilo je to 1-1. Sundell se pobrinuo da Hrvatska ne preokrene. U jednom naoko bezopasnom napadu Sammer je faulirao Jerkana i zabio gol. Svi su stali, očekujući prekršaj. Nije dosuđen. Njemačka je u finalu pobijedila Češku 2-1 zlatnim golom Olivera Bierhoffa u produžecima.