Pa mi smo protiv suparnika koji igra obranu 6-0, nije visoka i uopće ne blokira udarce igrali bez šutera, s krilom na desnom vanjskom!?, čudio se Petar Metličić
Metličić Červaru: Zašto obrana 5-1? Zašto Martinović na klupi?
Zašto je, pobogu, Lino Červar forsirao obranu 5-1 cijelu utakmicu kad očigledno nije išlo?
Glavno je to pitanje dobrog dijela hrvatskih rukometnih stručnjaka i navijača nakon šoka na otvaranju Svjetskog prvenstva i remija 29-29 s Japanom. U utakmici koju je Luka Cindrić završio šepajući, a Domagoj Duvnjak igrao 60 minuta, obojica su imali identičan šut 4/10. Ali veći je problem bila obrana.
Pokretanje videa...
- Duvnjak i Mandić nisu dobro igrali prednjeg u obrani, Dule je puno griješio, ali ovo i nije bila utakmica za obranu 5-1. Da smo igrali 6-0, lako bismo dobili. I još smo u toj obrani bili bez faula, bez kontakta - jasan je bio u studiju RTL-a Petar Metličić.
S tim se složio i Drago Vuković:
- Obrana 6-0 je gušća i teže je pronaći rupu do crte. A mi smo forsirali 5-1.
Hrvatska je u cijeloj utakmici imala dvije kontre i jedan gol i kontranapada, a Japan njih sedam, pri čemu je zabio šest golova.
- Pogotovo uvijek kad je Štrlek igrao, zabijali smo puno lakih golova. A on je u petak igrao desetak minuta... - čudio se Metličić.
- Malo kontri znači da je loša obrana - poentirao je Vuković, a Goran Šprem detektirao je veliki problem:
- Kad igrač obranu 5-1, ona mora biti agresivna, s više kontakta.
Ni jedan od njih nije izravno prozvao izbornika Linu Červara, ali vrlo su jasno detektirali konkretne probleme. Pa tako i činjenicu da jedini šuter koji je u prvom poluvremenu bio opasan, Ivan Martinović, u drugom nije ni igrao!? Poziciju vanjskog držao je krilni igrač Ivan Čupić.
- Šebetić je počeo kao desni vanjski, ali je promašio dva šuta i izgubio dva duela u obrani. Onda je ušao Martinović i bio jedan od rijetkih koji je imao dobar šut, plus dvije asistencije, ali i jednu izgubljenu loptu. U obrani je imao problema - analizirao je Metličić, a Vuković je nastavio:
- Probao je izbornik potom s Horvatom na desnom vanjskom, što je obrambeno objašnjivo, ali u napadu nejasno. I još ktome na njihovu obranu 6-0 mi smo išli bez šutera s desnog vanjskog!?
U drugom poluvremenu na toj je poziciji igrao Čupić.
- Nije on ništa griješio, skrivio, ali naprosto nije građen za tu poziciju. Volio bih da je Martinović ostao u igri, on je hakler, ne trebaš mu raditi poziciju za udarac - tvrdi Šprem.
Pero Metličić još je malo pojasnio:
- Krilo se stavlja na poziciju beka kad suparnici igraju duboku zonu, ali na 6-0 staviti niskog igrača protiv obrane koja nije visoka, i još nas uopće nisu izlazili blokirati na šut... U napadu smo tu mogli mijenjati igrača. Čupko je bio nemoćan, nije griješio, ali samo je dodavao loptu jer nema visinu i ne može ništa drugo. A bilo je šanse za nekog šutera, nema razloga da Martinović barem u napadu nije igrao.
Sva su trojica složna da taj izgubljeni bod neće puno značiti.
- Rezultatski to niša ne znači. Da smo dobili ovu utakmicu s jedan razlike, isto bismo pričali o lošoj igri.
Na opasku da su "kauboji" i 2003. krenuli porazom od Argentine pa osvojili zlato, Pero je rekao:
- Ma, 2003. nismo bili toliki favoriti protiv Argentine kao što smo bili sad protiv Japana. Ali OK, ima sličnosti...
- Ovo je bila dobra pleska, ali i dalje nas vidim kao favorite za visok plasman, vjerujem u to - naglasio je Vuković, a Šprem zaključio tri stvari koje Hrvatska mora popraviti:
- Pristup, gustoća u obrani i agresivnost. Ipak smo mi podcijenili kvalitetu Japana i ono što mogu.