Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Prva nova uspješna terapija za teške oblike astme i KOPB u zadnjih pola stoljeća

Prva nova uspješna terapija za teške oblike astme i KOPB u zadnjih pola stoljeća

Klinička ispitivanja su pokazala da je u pacijenata s astmom ili KOPB-om, kojima je lijek ubrizgan, manja vjerojatnost da će otežano disati i osjetiti ostale simptome bolesti i do četiri tjedna nakon njegova uzimanja

Otkrivena je nova vrsta terapije protiv napadaja astme, prvi put u zadnjih pola stoljeća, objavili su znanstvenici, a riječ je, kako ističu, o lijeku benralizumabu koji se pokazao puno učinkovitijim od standardnih lijekova kada su posrijedi liječenje teškog oblika astme i napadaja kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB).

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Pulmolog dr. Pavić o astmi 02:12

Lijek se pacijentima ubrizgava injekcijom, pri čemu se umiruju dijelovi imunosnog sustava koji se za vrijeme napadaja astme ili kronične opstruktivne bolesti pluća pretjerano nadraže.

I liječnici i pacijenti pozdravljaju nov način liječenja teške astme i KOPB-a, nazivajući ga revolucionarnim, s obzirom na to da se u zadnjih 50 godina u tom medicinskom području ništa bitno nije mijenjalo. 

Prirodni lijekovi za astmu, evo kako rade i koji su mogući rizici
Prirodni lijekovi za astmu, evo kako rade i koji su mogući rizici

Benralizumab je, kažu stručnjaci daleko učinkovitiji od standardne terapije (inhalacijskih steroida i kombiniranih inhalatora) u liječenju težih oblika astme i smanjuje potrebu za daljnjim liječenjem za 30 posto.

Klinička ispitivanja su pokazala da je u pacijenata s astmom ili KOPB-om, kojima je lijek ubrizgan, uočena puno manja vjerojatnost da će otežano disati i osjetiti ostale simptome bolesti i do četiri tjedna nakon njegova uzimanja.

Medicinski stručnjaci kažu da bi rezultati, objavljeni u časopisu Lancet Respiratory Medicine, mogli biti iznimno korisni za milijune pacijenata koji se širom svijeta svakodnevno bore s astmom i KOPB-om.

Female doctor examining about lungs with x-ray film - sick conce

Na razvoju nove terapije surađivali su stručnjaci s londonskoga King's Collegea i Sveučilišta u Oxfordu. 

Benralizumab je monoklonsko antitijelo koje cilja na specifične bijele krvne stanice ili eozinofile, čija je svrha smanjiti upalu pluća i njihovo oštećenje. Koristi se kao ponovljeni tretman za tešku astmu u niskim dozama, ali ispitivanje je pokazalo da bi i više pojedinačne doze mogle biti vrlo učinkovite ubrizgaju li se u trenutku kada se pacijentovo stanje pogorša. 

Evo koje namirnice treba jesti, a koje ne za zdrava i snažna pluća
Evo koje namirnice treba jesti, a koje ne za zdrava i snažna pluća

Eozinofili su uzrok oko polovine napadaja astme i trećine upala među pacijentima s KOPB-om. Lijekovi bi se dodavali standardnoj terapiji kod osoba s teškom astmom.

- Ovo bi moglo promijeniti pravila igre za pacijente koji boluju od astme i KOPB-a. Liječenje astme i egzacerbacija KOPB-a nisu se promijenili već 50 godina, unatoč tomu što zajedno godišnje u svijetu rezultiraju s 3,8 milijuna smrtnih slučajeva - rekla je glavna autorica studije, prof. Mona Bafadhel s londonskoga King's Collegea.

- Benralizumab je siguran i učinkovit lijek koji se otprije koristi za liječenje teškog oblika astme. Primjenjuje se u trenutku egzacerbacije - pogoršanja bolesnikovih simptoma i ukupnoga kliničkog stanja. Njegova je učinkovitost puno veća u odnosu na inhalacijske steroide, što je trenutačno jedini dostupan način liječenja - dodala je.

Benralizumab bi se u dogledno vrijeme mogao sigurno primjenjivati ​​i kod kuće ili u ordinaciji liječnika primarne zdravstvene zaštite, kao i na odjelu za hitnu medicinu, smatraju liječnici.

AstraZeneca je osigurala lijek za studiju i financirala istraživanje, no nije sudjelovala u ispitivanjima, isporuci, analizi niti interpretaciji rezultata.

Znakovi da nije samo prehlada, nego da se u vama nešto 'kuha'
Znakovi da nije samo prehlada, nego da se u vama nešto 'kuha'

No benralizumab još nije spreman za široku upotrebu. Trebat će provesti veće ispitivanje, a ono bi moglo započeti 2025. i potrajati dvije godine. Morat će se procijeniti i isplativost studije s obzirom na to da je terapija monoklonskim antitijelima skupa. Daljnja istraživanja su potrebna i zbog objašnjenja nekih aspekata, kao što je način procjene odgovora na liječenje i njegovo trajanje.

Dr. Sanjay Ramakrishnan, viši klinički predavač na Sveučilištu Zapadne Australije, jedan od autora istraživanja smatra da "je studija iznimno važna s obzirom na to da je KOPB treći vodeći uzrok smrti u svijetu, no liječenje je zapelo u 20. stoljeću. Tim pacijentima moramo pružiti mogućnost da im spasimo život prije nego što im istekne vrijeme."

Dr. Samantha Walker, direktorica istraživanja i inovacija u Asthma and Lung UK, pozdravila je otkrića svojih kolega te istaknula: "Žalosno je da je ovo u zadnjih čak 50 godina prvi nov način liječenja za sve one koji pate od napadaja astme i KOPB-a, što pokazuje koliko se mizerno malo novca izdvaja za istraživanje zdravlja pluća.”

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
'Moja kći spava sa 18 zmija u sobi - da, već su je i ugrizle, ali potpuno je sigurna s njima'
NEOBIČNI KUĆNI LJUBIMCI

'Moja kći spava sa 18 zmija u sobi - da, već su je i ugrizle, ali potpuno je sigurna s njima'

Socratis i njegova supruga Jane žestoko su kritizirani jer su dopustili da njihovo dvoje malodobne djece - Ariana (9) i Maximus (5) - dijele dom sa gotovo 200 zmija. Roditelji tvrde da su djeca potpuno sigurna…