Obavijesti

Lifestyle

Komentari 1

Prepoznavanje muških pilića prije nego što se izlegu znači dobru vijest za etički uzgoj

Prepoznavanje muških pilića prije nego što se izlegu znači dobru vijest za etički uzgoj

Prepoznavanjem spola pilića u njihovim jajima, tehnologije koje financira EU mogle bi spriječiti ubijanje milijuna ptica svake godine. Sprječavanje rađanja muških pilića također štedi troškove uzgoja muških pilića za meso

Wil Stutterheim ima misiju: zaustaviti klanje milijardi jednodnevnih pilića svake godine u globalnoj peradarskoj industriji. Muški pilići smatraju se uglavnom beskorisnim za uzgajivače peradi jer ne nesu jaja i daju manje mesa od ženki. Kao rezultat toga, procjenjuje se da se samo u EU svake godine ubije 330 milijuna muških pilića gotovo odmah nakon rođenja.

Zainteresirani dvojac

Uz prosvjede skupina za zaštitu prava životinja, nekoliko država članica pozvalo je na zabranu ove prakse u cijeloj EU, a koja je već zabranjena u Njemačkoj i Francuskoj. Za Stutterheima, nizozemskog poduzetnika, spašavanje muških pilića bio je cilj od 2011. godine.

On i Wouter Bruins, kolega student biomedicine na Sveučilištu Leiden u Nizozemskoj, željeli su riješiti teške probleme kao test svoje poduzetničke sposobnosti. Odluka je pala kada je Bruins razgovarao s uzgajivačima peradi.

- Jedan od tih uzgajivača rekao mu je da je za svaku kokoš u njegovoj staji ubijeno jedno muško pile - kaže Stutterheim. Ova spoznaja potaknula je ovaj dvojac da 2013. osnuju tvrtku In Ovo posvećenu pronalaženju humanijih pristupa za sektor peradi. Uspjeh je uslijedio 2016. godine, kada su njih dvojica uspjeli identificirati jedan biomarker koji omogućuje brzu, masovnu identifikaciju spola jajašca. Uz pomoć financiranja EU-a za njihov projekt InOvotive, koji je započeo 2020. i završio prošle godine, Stutterheim i Bruins razvili su i povećali sustav koji sprječava godišnje uništavanje milijuna muških pilića.

Provjera spola

Visokotehnološko rješenje koje nudi tvrtka In Ovo sa sjedištem u Leidenu zove se „Ella”, ime kćeri glavnog inženjera i španjolska riječ za „ona”.

Pladnjevi sa stotinama jaja prolaze kroz stroj koji, za manje od sekunde, identificira spol nerođenih pilića.

- Malom iglom napravimo malenu rupu u jajima, uzmemo malo tekućine iz nje i zatim to analiziramo vrlo brzom metodom skrininga -  rekao je Stutterheim.

Svaki se uzorak provjerava na prirodni biomarker, koji pokazuje spol embrija. Tada jaja dobivaju žig i sortiraju se. Nema potrebe za genetskom modifikacijom.

Rasvjetljavanje činjenica o Suncu - u prosjeku se okrene oko svoje osi svakih 28 dana...
Rasvjetljavanje činjenica o Suncu - u prosjeku se okrene oko svoje osi svakih 28 dana...

Ako je žensko, jaje ostaje u valionici na toplom dok se pile ne izleže. Ako je muško, jaje se ne stavlja u inkubator, čime se štede nepotrebni troškovi i može se prenamijeniti za upotrebu u hrani za kućne ljubimce, stočnoj hrani, lijekovima ili kozmetici.

Sprječavanje rađanja muških pilića također štedi troškove uzgoja muških pilića za meso. Muški pilići rastu puno sporije od ženskih, što zahtijeva dodatno vrijeme i hranu.

Sustav koristi nizozemska komercijalna valionica od 2020., a uskoro će biti pokrenut i u Belgiji. Planovi su proširiti se i na druge dijelove svijeta.

Interes su iskazali uzgajivači peradi preko Švicarske i Njemačke do zemalja u Americi i na Novom Zelandu.

 - Cilj tvrtke In Ovo je pružiti rješenje za što je moguće više tržišta, budući da želimo u potpunosti prekinuti praksu uništavanja muških pilića u industriji peradi -  rekao je Stutterheim.

Smatra da je pomak u tom smjeru neizbježan, a potrošači žele jesti jaja bez osjećaja krivnje.

 - Ovo je veliko etičko pitanje i pitanje dobrobiti životinja i zato volimo raditi na tome - rekao je Stutterheim.

Inspiracija iz djetinjstva

Nije jedini kojeg je sudbina muških pilića natjerala na akciju. Inspiriran uspomenama na pomaganje na farmi pilića svojih djeda i bake, odvjetnik Yehuda Elram također je pomogao razviti način da se zaustavi praksa ubijanja pilića.

Kad je Dani Offen, profesor neuroznanosti na Sveučilištu u Tel Avivu rekao Elramu o potencijalu nove tehnologije za uređivanje gena pod nazivom CRISPR, on je odmah iskoristio priliku. Offen je to opisao kao „revoluciju”. Rezultat je bio eggXYt, izraelski startup koji razvija skener koji može brzo otkriti spol kokošjih embrija unutar jaja pomoću neinvazivnog optičkog skenera. EU je dala potporu u listopadu 2019. financiranjem 30-mjesečnog projekta nazvanog po tvrtki za unapređenje tehnologije.

 - To je savršeno, jednostavno i genijalno rješenje -  rekao je Elram, suosnivač i glavni izvršni direktor tvrtke eggXYt.

Offen je želio pronaći način da vidi kroz ljusku jajeta kako bi utvrdio je li embrij muški ili ženski, a da pritom ne ošteti jaje.

Tehnologija CRISPR to omogućuje preciznim uređivanjem gena majki pilića i dodavanjem dijela DNK koji daje fluorescentni biomarker njihovim muškim embrijima. Zbog toga muška jaja svijetle pod skenerom, što im omogućuje lako odvajanje od ženskih jaja.

Skeniranjem jajeta kroz ljusku, eggXYt ne samo da sprječava nepotrebnu inkubaciju i brzu smrt muških pilića, nego također štedi milijarde peradarske industrije za troškove inkubacije i ručno određivanje spola. Kao i kod projekta InOvotiv, neinkubirana muška jaja se prenamjenjuju tako da nema otpada.

Tehnologija je na putu za komercijalno uvođenje na strateškim tržištima u Europi i Aziji.

Sljedeća ptičja gripa?

Tvrtka eggXYt vjeruje da bi tehnologija CRISPR mogla riješiti još jednu poteškoću u peradarskoj industriji i spriječiti klanje ne samo muških pilića, fokusiranjem na ptičju gripu.

Budući da se temelji na uređivanju gena, CRISPR nudi mogućnost mijenjanja DNK kokoši kako bi se spriječilo da se zaraze ptičjom gripom. Načelno, ideja je izbrisati dio kokošjeg DNK kako bi se spriječilo da virus zavlada stanicama.

Ptičja gripa može se prenijeti s divljih ptica na domaću perad, općenito ubija kokoši i purane koje zarazi i ostavlja zaražene vodene ptice koje prežive kao širitelji virusa. Respiratorna bolest uzrokuje milijarde gubitaka za peradarsku industriju, kao i nevolju za farmere koji moraju ubijati svoja jata.

Čišća i jeftinija energija kod kuće: 'Radim ovo iz ekoloških razloga, ali I zbog uštede'
Čišća i jeftinija energija kod kuće: 'Radim ovo iz ekoloških razloga, ali I zbog uštede'

Sve to dovodi do toga da eggXYt također traži način kako učiniti kokoši imunima na ptičju gripu.

- Ovo je velika stvar. CRISPR bi također mogao biti alat za rješavanje ovog drugog nerješivog problema - rekao je Elram.

Istraživanja u ovom članku financira EU. Članak je izvorno objavljen u časopisu Horizon, časopisu za istraživanje i inovacije EU-a.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1