Porezni obveznici koji su obvezni ili žele podnijeti godišnju poreznu prijavu za 2013. godinu, dužni su to učiniti najkasnije do 28. veljače 2014. godine
Znate li do kada morate predati svoju poreznu prijavu?
Poreznu prijavu dužni su podnijeti građani koji primaju inozemni dohodak (bez obzira na to je li riječ o plaći ili mirovini), radnici koji su prošle godine radili kod dva ili više poslodavaca istodobno u istom mjesecu, kao i oni koji ostvaruju dohodak od samostalne djelatnosti.
Porezni obveznik je i nasljednik za sve porezne obveze koje proistječu iz dohotka što ga je ostavitelj ostvario do svoje smrti. Nasljednik je istodobno i porezni obveznik za dohodak koji mu pritječe iz naslijeđenih izvora dohotka, pa ima obvezu u ime i za račun ostavitelja podmiriti dospjele obveze do vrijednosti naslijeđene imovine, može podnijeti njegovu godišnju poreznu prijavu i ispuniti druge Zakonom propisane obveze. Ako nasljednik ne podnese poreznu prijavu ostavitelja, dohodak ostavitelja utvrđuje Porezna uprava procjenom.
Ako poreznu prijavu podnesete zbog jedne vrste dohotka, a niste obavezni, automatski ulaze svi primici u poreznu osnovicu pa tako npr. honorar koji je oporezovan s 25% poreznom stopom može ući u osnovicu za porez s 40% stopom.
Članak 2. Zakona o porezu na dohodak definira obveznika poreza na dohodak kao fizičku osobu koja ostvaruje dohodak. Ako više fizičkih osoba zajednički ostvaruje dohodak, porezni obveznik je svaka fizička osoba zasebno i to za svoj udio u zajednički ostvarenom dohotku.
Koji je rok za podnošenje godišnje porezne prijave?
Prema članku 42. Zakona o porezu na dohodak porezni obveznici koji su obvezni ili žele podnijeti godišnju poreznu prijavu za 2013. godinu, obvezni su je podnijeti po isteku godine, najkasnije do 28. veljače 2014. godine. Ako porezni obveznik iz opravdanih razloga, odnosno razloga za koje nije odgovoran kao što su primjerice boravak na liječenju, elementarne nepogode ili viša sila propusti predati poreznu prijavu (koju je obvezno ili dobrovoljno trebao predati) u zakonskom roku do 28. veljače 2013., može podnijeti zahtjev za povrat u prijašnje stanje i to u roku od osam dana od dana kada je prestao razlog koji je uzrokovao propuštanje, odnosno od dana kada je doznao za uzrok.
Primjerice, ako se porezni obveznik nalazi na bolničkom liječenju od 20. siječnja do 11. ožujka 2014. godine, radi čega poreznu prijavu nije podnio do 28. veljače 2014. godine, može do 19. ožujka 2014. godine podnijeti zahtjev za povrat u prijašnje stanje i istodobno podnijeti poreznu prijavu. Međutim, po isteku roka od tri mjeseca od propuštenog roka (dakle najkasnije do 31. svibnja 2014. godine) porezni obveznik više ne može podnijeti zahtjev za povrat u prijašnje stanje, osim ako je propuštanje i toga roka bilo uzrokovano višom silom.
Koji su vam sve obrasci potrebni?
Kako bi se utvrdio porez na dohodak i prirez porezu na dohodak za 2013. godinu, sukladno odredbama članaka 83., 87. i 88. Pravilnika o porezu na dohodak, porezni obveznik nadležnoj ispostavi Porezne uprave treba predati obrazac DOH - ''Prijava poreza na dohodak za 2013. godinu"
Na internetskim stranicama Porezne uprave možete preuzeti obrazac DOH. On se može koristiti u postupku kod Porezne uprave jednako kao i objavljeni tiskani obrasci.
ABC Knjigovodstvo
Ovaj članak donosimo vam u suradnji s mr.sc. Kornelom Paunović dipl.oec., stručnjakinjom za računovodstvo, financije i kontroling u ABC knjigovodstvu d.o.o., www.abc-knjigovodstvo.hr.