Treba ukloniti jajašca i kukuljice buha iz prostora u kojima boravi ljubimac. Bez dezinsekcije stana buha će se vratiti na životinju i ubosti je čak i ako ima ogrlicu...
Najezda buha na pse i mačke: Dezinsekcija stoji 500 kuna
Visoke temperature krive su za invaziju buha na kućnim ljubimcima. A pogodovala je, čini se, i besparica jer vlasnici pasa i mačaka štede na sredstvima za zaštitu.
- Pripravke koji su na tržištu vlasnici ne koriste redovito niti na ispravan način. Kad vide buhu na životinji, tad je kasno. Buha uvijek ima više nakon ljeta jer toplo vrijeme pogoduje njihovu razvoju - objašnjava prof. dr. Tatjana Živičnjak s Veterinarskog fakulteta. Dodaje da u Hrvatskoj na dlakavim ljubimcima žive dvije vrste buha i da nisu izbirljive kad je riječ o hrani. Obje se hrane i na psima i na mačkama, ali ako u blizini nema životinje, skočit se i na čovjeka. Neki ljudi su manje osjetljivi, pa ne osjete da ih bodu, a drugi burnije reagiraju.
- Prirodna sredstva, tipa lavanda i slično, koja nisu štetna za zdravlje, obično nisu štetna niti za buhu. Na tržištu postoje sprejevi i ampule produljenog djelovanja koji se vežu za masnoću kože. Buha može doći na životinju koja je tretirana, ali će se nakon jednog uboda otrovati. Na tržištu su se pojavile i tablete koje životinja proguta. Aktivne tvari ulaze u krvotok i štite od nametnika mjesec dana - kaže prof. dr. sc. Tatjana Živičnjak.
Sredstvo s produljenim djelovanjem je i Fypryst, koji proizvodi Krka.
- Lijek Fypryst sadrži djelatnu tvar fipronil, koja je dokazano učinkovita u suzbijanju buha. Fypryst se u obliku kapi ili spreja nanosi na kožu. Rasprostrani se po gornjim slojevima kože, odakle se postupno otpušta na površinu. Kad buha dođe na psa ili mačku, ona dolazi u kontakt s proizvodom i umire u roku od 24 sata. Postupno otpuštanje proizvoda na površinu kože traje nekoliko tjedana - kazala nam je Lana Dragić iz Krka-farme.
Inače, 250 ml spreja Fypryst stoji 165 kuna. Na našem tržištu postoje i ogrlice protiv buha, ampule, šamponi...
Osim tretiranja životinje, treba ukloniti ličinke i jajašca iz prostora. Poželjno je što češće usisavati mjesta na kojima životinja boravi kako je buhe opet ne bi napale.
Samo oko pet posto buha nalazi se na životinji a 95 posto ih je u prostoru. Buha ostavi jajašce, koje pada na tlo. Iz njega izlazi crvić, koji se zakukulji i miruje na tlu dok ne osjeti da ima što jesti. Ako hrane nema, buha će biti zakukuljena mjesecima. Zato je dezinsekcija prostora dobar izbor.
- Nekad treba doći dva puta jer izađu nove buhe iz kukuljica. Najučinkovitija je kombinirana metoda - prskanje insekticidom i zamagljivanje, odnosno suha dezinsekcija. To naplaćujemo od osam do deset kuna po četvornome metru - napominje mr. Drago Vincek iz Zagrebačkog ekološko-sanitacijsko-higijenskog servisa.
Jeftiniji je kontaktni insekticid, ali njime prskaju samo pod. Uznemirena buha će tada skočiti s poda na fotelju i sakriti se. Kad insekticid prestane djelovati, vratit će se na životinju.
400-500 kuna koštaju tretman insekticidom i magljenje (suha dezinsekcija) za stan od 50 kvadrata
250 kuna stoji samo prskanje podova insekticidom. buhe se tad sakriju u namještaju i vrate se
100 kuna otprilike stoje ogrlice koje tjeraju buhe. Ampule s tekućinom koja tjera buhe, puder i šampon su od 30 kuna