Na čipsu njemačkog proizvođača dominira deklaracija na albanskom jeziku iako je kupljen u hrvatskoj trgovini, Državni inspektorat kaže da je sve po zakonu
Mini deklaracija: Podatke o proizvodu čitati s povećalom
Čitatelja je zanimalo zašto je na vrećici Crunchipsa posebno istaknuta deklaracija za tržište Kosova kad ga je on kupio u hrvatskoj trgovini. Zapitao nas dolazi li taj čips njemačkog proizvođača u Hrvatsku s Kosova i zašto bi to moglo biti tako. Radi li se o nekakvoj uštedi, možda na porezu, je li taj čips lošije kvalitete?
Istražili smo o čemu je riječ. Najprije smo provjerili ambalažu. Na njoj postoji deklaracija namijenjena hrvatskom tržištu, ali je napisana sitnim slovima, neugledna kao i ostale deklaracije za zemlje u okruženju i šire. Deklaracija na albanskom posebno je istaknuta na bijeloj podlozi, veća je od ostalih.
Ne radi se o naljepnici nego je deklaracija namijenjena kosovskom tržištu otisnuta na ambalaži. Pitali smo uvoznika za Hrvatsku uvoze li čips možda s Kosova. - Proizvodi kompanije Lorenz Bahlsen Snack World, koje Atlantic Trade Hrvatska distribuira od 2005. godine proizvedeni su u Njemačkoj, a preuzimaju se u Lorenzovu logističkom centru u Austriji. Deklaracija koja se nalazi na vrećici proizvoda Lorenz Crunchips Salted, na kojoj je označena tvrtka ELCOS Group s Kosova, označava samo ime Lorenzova distributera na tržištu Kosova kao dugoročnog partnera te ne označava zemlju uvoza spomenutog proizvoda - objasnila je Ana Duvnjak iz Atlantic Tradea.
Nastavili smo istraživanje pa upitali Državni inspektorat je li sve po zakonu na navedenoj ambalaži. Kazali su da ne vide ništa sporno, čak ni u vrlo sitnim slovima kojima je napisana deklaracija na hrvatskom, a koju treba čitati povećalom. - Hrana koja se stavlja na tržište mora biti označena propisanim podacima na hrvatskom jeziku, ali to ne isključuje mogućnost višejezičnog označavanja.
Također, odredbe Pravilnika o označavanju, reklamiranju i prezentiranju hrane ne propisuju veličinu slova podataka kojima se označava hrana na pojedinom jeziku - kažu u Državnom inspektoratu. Dakle, ambalaža koju smo istražili odgovara zakonu jer ima deklaraciju na hrvatskom koja sadrži sve potrebne podatke - naziv hrane, popis sastojaka, količinu, rok trajanja, uvjete čuvanja, naziv i adresu uvoznika, zemlju podrijetla, ime proizvođača i ostalo.
Veličina slova na deklaraciji nije propisana zakonom
Zakon o zaštiti potrošača kaže da deklaracija na proizvodu mora biti lako uočljiva i čitljiva. U Pravilniku o označavanju, reklamiranju i prezentiranju hrane (na koji se poziva Državni inspektorat) nije precizirana veličina slova kojima deklaracija treba biti napisana.
Nezapakirani proizvodi
Svaki proizvod mora imati deklaraciju. Kod onih koji se prodaju rifuzno, odnosno nisu zapakirani, deklaracija treba biti istaknuta, na primjer, na kutiji u kojoj stoje.
Za podatke ne odgovara trgovac
Za istinitost podataka na deklaraciji koje trgovac nije mogao znati ili provjeriti odgovoran je uvoznik (kad se radi o uvoznom proizvodu) ili proizvođač (kad je riječ o domaćem proizvodu).