Razlika između kovanica od 25 kuna i kovanica u ostalim apoenima jest u tome da kovani novac od 25 kuna pripada kategoriji prigodnog optjecajnog kovanog novca...
Kupac: Kovanicu od 25 kn ne primaju. HNB: Moraju!
Kupovala sam cipele. Dala sam prodavačici 150 kuna u kovanicama od 25 kuna. Rekla mi je da ih ne primaju, a nije ih htjela primiti ni voditeljica trgovine, požalila nam se čitateljica.
Osim prodavačice i voditeljice te trgovine u Zagrebu, pokušaju plaćanja kovanicama od 25 kuna začudili su se i njihovi nadređeni.
- Sasvim je neuobičajeno da netko plaća veći iznos isključivo s kovanicama od 25 kuna. Naša djelatnica na blagajni, kao i voditeljica smjene, bile su zbunjene. Budući da je bila nedjelja, djelatnice nisu imale mogućnost kontaktirati odgovorne u sjedištu društva niti provjeriti valjanost kovanica. Kupac je zbog te nesigurnosti zamoljen za razumijevanje i plaćanje drugim sredstvima - objašnjava direktorica prodaje Biljana Baranašić.
Dodala je da su ponukani ovom “nezgodom” dali poduku svim blagajnicima o izgledu različitih serija kovanica od 25 kuna.
Inače, sav novac koji je valjan u RH može se vidjeti na internetskoj stranici HNB-a.
- Riječ je o važećim optjecajnim kovanicama. Razlika između kovanica od 25 kuna i kovanica u ostalim apoenima jest u tome da kovani novac od 25 kuna pripada kategoriji prigodnog optjecajnog kovanog novca, zbog čega ima i dodatni numizmatički značaj - kažu u Hrvatskoj narodnoj banci.
Napominju da u slučaju kakav je imala čitateljica kupac treba zatražiti knjigu žalbe i upisati u nju da nisu željeli primiti valjani novac. Tu knjigu pregledava inspekcija koja kontrolira rad trgovine. Da kupac dođe u trgovinu s vrećom raznih kovanica, oni su ih dužni primiti jer su službeno sredstvo plaćanja u Hrvatskoj.