Klizište površine 1000 kvadrata pomaknulo je teren za nekoliko metara na predjelu Stari Jakiri. Na dva automobila su se srušila stabla. Srećom, nitko nije ozlijeđen
Panika u Brelima: Odronilo se brdo, jedna obitelj evakuirana
U 4 sata ujutro me probudila grmljavina. Izišao sam iz kuće i prvo što sam vidio je da su stabla pala na moj i susjedov auto. Bio je mrkli mrak. Nisam imao pojma što se događa. Probudio sam ženu i trojicu sinova od kojih najmlađi ima osam mjeseci. Pozvao sam vatrogasce. Došli su za čas. Digli su stabla s auta. S obitelji sam tako dočekao 5 sati kad sam morao ići na posao. Bilo je i straha i panike, pogotovo su se djeca poplašila, prepričava Željko Jakir (47) dramatično buđenje nakon što je klizište površine 1000 kvadrata pomaknulo teren za nekoliko metara tik do njegove kuće u Brelima, na predjelu Stari Jakiri.
U naselju živi tek nekoliko obitelji u kućama izgrađenima još 60-ih godina prošlog stoljeća. Jakir je s obitelji preselio u novu kuću uz more, ali uz ovu, staru, vezan je od mladih dana gdje je proveo djetinjstvo.
- Srećom se imamo gdje skloniti. Stara kuća nema nikakvih vidljivih oštećenja, ali ipak ćemo sačekati procjene stručnjaka s obzirom na to da se radi o trusnom terenu i klizištu. Prave razmjere odronjavanja vidio sam tek kad je svanulo i puno su veći nego se u prvi mah činilo - kaže Jakir.
Dodaje kako su vatrogasci i policija reagirali promptno, a ostale nadležne službe su već ujutro u 9 sati bile na terenu. Na mjestima je teren potonuo do dva metra, velike napukline koje idu do samog naseljenog dijela pokazuju da se radi o velikoj površini koja je otklizala. Više tisuća kubika zemlje presjeklo je put do kuća i dijelom se zaustavilo na terenu na kojem je vlasnik koji živi u Njemačkoj udario temelje za novu kuću.
Mještani smatraju da je uzrok klizanju terena obilna kiša koja je pala na ovom području u zadnje vrijeme. Ne upuštaju se ni u kakve procjene niti nagađanja. Svjesni su tek da se radi o velikom problemu koji im ugrožava sigurnost.
Načelnik općine Brela Stipe Ursić kaže kako je ovo problem koji nadilazi mogućnosti Općine.
- Odmah smo kontaktirali sve nadležne službe. Opasni dio smo ogradili. Put počivala je potpuno neupotrebljiv i za sada smo ogradama i upozorenjima blokirali mogućnost bilo kakvog pristupa. Po preporuci struke jednu smo obitelj evakuirali, a komunalni radari su u 24-satnom monitoringu terena kako ne bi došlo do novih urušavanja i klizanja - kaže Ursić.
Načelnik dodaje kako je službeno napravljen propust u prostornom planu iz 2008. godine.
- U našem prostornom planu je označeno klizište, ali greška je u tome što upravo ovaj dio koji je urušen nije time obuhvaćen. Stari ljudi s kojima sam razgovarao kažu kako je još 1963. godine, kad je rađena magistrala, potonuo potporni zid na predjelu Jakiruše i zbog toga je magistrala izmještena šest metara prema Biokovu - objašnjava Ursić složenost ovog terena.
Za sada kao načelnik očekuje stručno mišljenje i program sanacije kojoj će se, kako kaže, pristupiti temeljito i isključivo po stručnoj preporuci. U tu svrhu angažiran je dipl. ing. građevine Miro Čagalj. Njegova tvrtka za geomehanička mjerenja već ovaj vikend mora dati prve procjene za sanaciju.
- Trebat će napraviti dva geomehanička mjerenja. Laički rečeno bušit će se teren do dubine na kojoj leži klizište kako bi se dobila jasna slika. Tek potom će se krenuti u sanaciju. Već sad je jasno da taj trošak nadilazi mogućnosti Općine Brela i moramo tražiti pomoć Županije i države. Već idući tjedan znat ćemo koliko će to financijski stajati - kaže Ursić.