Kad su ga prvi put vidjeli, Europljani su ga usporedili s vunom. Danas ne samo da je često korišten, nego je i po mnogo čemu najvažnije vlakno
Pamuk: Najčešće korišteni materijal iz prirode
Kad je Kolumbo krenuo pronaći put za Indiju, jedan od ciljeva mu je bio da, uz ostale dragocjenosti, pronađe i pamuk. To je na svijetu najčešće korišteno prirodno vlakno bilo poznato još prije 5000 godina u Indiji i Srednjoj Americi. Kad su ga prvi put vidjeli, Europljani su ga usporedili s vunom. Danas ne samo da je često korišten, nego je i po mnogo čemu najvažnije vlakno. Zašto? Nekoliko razloga. Jeftin je, savitljiv, ne zahtijeva posebnu njegu, dobro se pere i dugo traje. Pa kud ćeš bolje? Zato se od njega izrađuje baš sve - od vate do odjeće.
Vlakno mu se najčešće upreda u niti i koristi za izradu mekanih, prozračnih tkanina. Najduža i najkvalitetnija vlakna koriste se za čipke i fine tkanine, dok se kraća koriste za izradu zavjesa, pokrivača i deka ili pak za različite industrijske proizvode, kao što su konac, vrpce i pamučna vuna.
Kad se pamuk podvrgne postupku nakon kojeg više ne može propuštati vodu, onda je to gotov materijal. Od njega se tada rade kišobrani i kišni ogrtači.
Stroj je spasio stvar
Prije nego što je Eli Whitney u SAD-u 1793. godine izumio moderni stroj za pamuk, čovjeku je bio potreban cijeli dan kako bi izvadio sve sjemenke iz pola kilograma pamuka.
Lagan je i vrlo mekan
Mekano vlakno raste oko sjemena biljke Gossypium, grma iz tropskih i suptropskih podneblja, a praktično gotovo sav danas uzgajani komercijalni pamuk varijacija je američkih vrsta.