Dehidracija je kada gubite više vode nego što je unosite. Zbog toga je tijelu teže obavljati neke osnovne funkcije, poput održavanja stabilne tjelesne temperature
Ovo su prvi znakovi dehidracije i da biste trebali piti više vode
Gubite vodu u znoju, suzama i svaki put kad vršite nuždu. Čak i disanje troši vodu. Obično to nadoknađujete onim što pijete i jedete. Ali vruće vrijeme, vježbanje i bolest mogu vam pokvariti balans.
Blaga dehidracija može učiniti da se osjećate umorno i izazvati glavobolju. Čak i vaš mentalni fokus, raspoloženje i pamćenje mogu biti pod utjecajem dehidracije.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Već kad dobijete želju da utažite žeđ, već ste pomalo dehidrirali. Sve dok obraćate pažnju i pijete vode kada vam tijelo to kaže, to nije problem.
Možete izgubiti oko četiri litre vode dnevno ako imate proljev i povraćate. Bebe i djeca imaju veću vjerojatnost da će dehidrirati nego odrasli jer su njihova tijela manja. Starije odrasle osobe moraju biti na oprezu jer vaš osjećaj žeđi s godinama postaje sve slabiji. Trudnice i dojilje trebaju piti više nego inače.
Simptomi kod male djece
Bebe i mala djeca ne mogu vam reći što se događa s njihovim tijelom. Pripazite na suh jezik, plač bez suza, suhe pelene više od tri sata te više nervoze od normalnog. Kada je ozbiljnije, usta će im biti suha i ljepljiva, a oči i obrazi mogu izgledati upale. Također mogu brzo disati i imati ubrzan ili slab puls. I meko mjesto na vrhu bebine glave može biti udubljeno.
Simptomi kod odraslih i adolescenata
Kod starijih, usta bi vam mogla biti suha ili ljepljiva. Nećete često mokriti - manje od četiri puta dnevno. Kad odete, možda neće biti puno mokrenja, bit će tamno ili će imati jak miris. Možete osjetiti vrtoglavicu ili ošamućenost, osobito kada ustanete, i možete se onesvijestiti.
Kako se pogoršava, vaša se žeđ pojačava. Vaše disanje i otkucaji srca mogu biti brži od normalnog. Možete se pregrijati i osjećati se zbunjeno ili nervozno.
Količina koju trebate popiti ovisi o tome koliko ste aktivni, gdje živite i vašem cjelokupnom zdravlju. Stoga slušajte svoju žeđ. Ako niste sigurni pijete li dovoljno, provjerite boju svoje mokraće. Prozirna ili blijedožuta znači da ste u redu. Tamnije znači da morate popiti još vode.
Kada primijetite simptome ozbiljne dehidracije, odmah nazovite svog liječnika. Znakovi uključuju:
- Proljev koji traje više od 24 sata
- Osjećaj vrtoglavice, zbunjenosti ili nesvjestice
- Ne možete zadržati tekućinu
- Nemate energije
- Ubrzan rad srca ili disanje
- Crn ili krvav izmet
Kako da pijenje preraste u naviku
Ako se jednostavno ne možete sjetiti popiti dovoljno vode, potražite načine da to ugradite u svoj dan.
Neka voda bude vaše glavno piće. Prije i između svakog obroka popijte čašu. Ili postavite podsjetnik na svom telefonu da popijete čašu svaki sat. Neki ljudi smatraju da nošenje boce s vodom pomaže.
A ako ste željni grickalice, umjesto toga popijte vodu. Ponekad naša tijela miješaju žeđ s glađu.