Obavijesti

Tech

Komentari 29

Ovo otkriće moglo bi potpuno izmijeniti povijest čovječanstva

24sata placeholder

Očigledno je riječ o zubima majmuna. Vrlo su slični zubima i kostima otkrivenim u Africi koji su oko četiri do pet milijuna godina mlađi od fosila otkrivenih u Eppelsheimu

Njemački paleontolozi su, prosijavajući šljunak i pijesak na mjestu nekadašnjeg korita Rajne blizu grada Eppelsheima otkrili 9,7 milijuna godina stare fosilizirane zube, što bi, po njihovu mišljenju moglo izmijeniti povijest čovječanstva kakvu znamo.  

Okamine zuba slične su onima koje su pripadale Australopithecusu afarensisu, točnije 3,2 milijuna starome kosturu ženskog primata koji se povezuje s ljudima, nazvanom "Lucy", što ga je 1974. pronašao paleontolog Donald Johanson u znanstvenoj ekspediciji na Hadaru u sjevernoj Etiopiji. 

Istraživanja obavljena na fosilnim ostacima Lucy pokazala su da se njezina vrsta već naveliko kretala uspravno, na dvije noge, da je imala vrlo razvijeno tijelo, no ondje gdje se očekivao najveći napredak, nije ga bilo. Naime, Lucy je imala izrazito malu glavu, što znači da se ni lubanja ni mozak nisu značajnije razvili.

No okamine zuba otkrivene u Eppelsheiu ne podsjećaju ni na koju drugu vrstu otkrivenu u Europi ili Aziji. 

Znanstvenici su navodno bili toliko uzbuđeni i zbunjeni otkrićem da su se suzdržali od bilo kakve objave posljednjih godinu dana, piše Deutsche Welle. 

"Očigledno je riječ o zubima majmuna. Vrlo su slični zubima i kostima otkrivenim u Africi koji su oko četiri do pet milijuna godina mlađi od fosila otkrivenih u Eppelsheimu. Ponalazak je za nas iznimna sreća, ali i veliki misterij", rekao je direktor Prirodoslovnog muzeja u Mainzu, Herbert Lutz. 

Na konferenciji za novinare na kojoj je objavljena informacija, gradonačelnik Mainza je rekao da ne želi previše dramatizirati, no da smatra kako bi otkriće njemačkih paleontologa moglo utjecati na izmjene u dosad poznatim podacima o povijesti čovječanstva.

Lokalni arheolog Axel von Berg je izjavio da, unatoč brojnim fosilnim dokazima o postojanju velikih majmuna u cijeloj Europi prije više milijuna godina, nema potvrđenih slučajeva pronalaska okamina hominina, plemena potporodice homininae koja obuhvaća samo vrste čovjek (homo), čimpanza (pan) i njihove izumrle pretke. Članovi tog tribusa zovu se hominini. 

S obzirom na to da je analiza okamina tek započela, pred znanstvenicima je "pravi posao" koji će omogućiti potpuno otkriće misterija, kazao je dr. Lutz. 

Znanstvenici se slažu da su se moderni ljudski preci razvili u istočnoj Africi negdje prije 400.000. i 200.000 godina, nakon čega su se, prije 70.000 godina raspršili posvuda po svijetu. 

Fosili zuba pronađenih u Njemačkoj izložit će se u Prirodoslovnom muzeju u Mainzu. Regija u kojoj su pronađeni, lovcima je zanimljiva već gotovo 200 godina. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 29
Uspješno lansirali prvi hrvatski satelit CroCube: Uspostavio je prvu komunikaciju sa Zemljom
HRVATI U SVEMIRU

Uspješno lansirali prvi hrvatski satelit CroCube: Uspostavio je prvu komunikaciju sa Zemljom

Uspješno lansiranje satelita počelo je danas u 12:34 sati po hrvatskom vremenu. U 14:16 CroCube se uspješno razmjestio iz rakete i poletio u svoju trajnu ekvatorsku orbitu oko Zemlje
Najbolji domaći kolači bake Ane
10 SUPER RECEPTA

Najbolji domaći kolači bake Ane

Svi recepti spremaju se prema dugogodišnjim tradicijama te vas okusom i mirisom vraćaju u djetinjstvo. Među ovih deset slastica možete pronaći sve - od mirisnih medenjaka do kremastih šaum rola
Ako nećemo imati više od korice kruha, i nju ćemo podijeliti, samo da djeca ostanu zajedno
PUNA KUĆA

Ako nećemo imati više od korice kruha, i nju ćemo podijeliti, samo da djeca ostanu zajedno

Ivana i Mario posvojili su petero djece, a sve kako bi biološka braća mogla ostati i odrasti zajedno, jer kako kažu: 'Nije humano razdvajati djecu koja su već prošla toliko toga u svojemu malom životu'