Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Ove metode čišćenja nemojte koristiti na kauču od tkanine

Ove metode čišćenja nemojte koristiti na kauču od tkanine

Trljanje tkanine od kauča može ostaviti mrlje, osobito na prirodnim vlaknima poput lana. Također može uzrokovati širenje mrlje dalje u kauč, umjesto da je uklonite

Tkanine, osobito ako su osjetljive, ne možete tretirati agresivnim kemikalijama. To ujedno znači da vam je paleta mogućnosti kad je riječ o čišćenju mrlja i prljavštine, vrlo ograničena.

Usisavanje je odlično za čišćenje kauča od mrvica i dlaka kućnih ljubimaca, no tvrdokornije mrlje poput onih od čokolade ili crnog vina čiste se teže. Za razliku od čišćenja kožnog kauča koju je uglavnom dovoljno prebrisati, kauč od tkanine zahtijeva više truda i planiranja za bolje rezultate, prenosi HomesAndGardens.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

eko čišćenje doma 01:12

Što učiniti prije čišćenja kauča od tkanine?

Prije nego pokušate bilo koju vrstu čišćenja, uvijek provjerite upute proizvođača na etiketi kauča. Uobičajeni kodovi za čišćenje na naljepnici su:

W - Koristite sredstvo za čišćenje na bazi vode.

W/S - Koristite sredstva za čišćenje na bazi vode ili otapala.

S - Koristite samo sredstvo za čišćenje na bazi otapala.

X - Samo usisavanje ili čišćenje četkom.

Ako ne slijedite smjernice proizvođača, riskirate oštećenje tkanine i gubitak jamstva.

Nakit je pravo leglo bakterija i prljavštine: Evo kako ga očistiti
Nakit je pravo leglo bakterija i prljavštine: Evo kako ga očistiti

Metode čišćenja koje nikada ne biste trebali koristiti na kauču od tkanine

1. Nikada ne trljajte, uvijek upijajte

- Uvijek upijajte mrlje papirnatim ručnicima ili čistim krpama - kaže Sabrina Fierman iz tvrtke za čišćenje luksuznih stanova NY Little Elves.

Trljanje tkanine od kauča može ostaviti mrlje, osobito na prirodnim vlaknima poput lana. Također može uzrokovati širenje mrlje dalje u kauč, umjesto da je uklonite.

2. Nikada nemojte koristiti sredstva sa izbjeljivačima

Sredstva za čišćenje koja sadrže izbjeljivače, kao što i naziv kaže, izbjeljuju tkaninu i na mjestima gdje ste ih nanijeli tkanina može izgubiti boju i izgledati gore nego prije.

3. Nikada nemojte koristiti deterdžent za pranje rublja ili sredstvo za pranje posuđa

Deterdžent za pranje rublja i deterdžent za suđe obično se u raznim nestručnim savjetima pojavljuju kao učinkovita rješenja za čišćenje kauča od tkanine. Međutim, Sabrina Fierman sugerira da to nije slučaj jer ta sredstva ne možete učinkovito isprati.

Top biljke za spavaću sobu: Aloe vera čisti zrak dok vi spavate...
Top biljke za spavaću sobu: Aloe vera čisti zrak dok vi spavate...

4. Nikada nemojte koristiti višenamjenska sredstva za čišćenje

Takva sredstva nerijetko sadrže amonijak koji može oštetiti tkaninu kauča i uzrokovati promjenu boje. Svaki proizvod koji sadrži amonijak treba izbjegavati kod čišćenja tkanina.  

5. Trik kojim crno vino uklanjate bijelim nije točan

Sigurno ste naišli na trik na društvenim mrežama u kojem netko objašnjava kako se bijelim vinom može ukloniti mrlje od crnog vina. To baš i nije točno, ili bolje, samo je djelomično točno.

Stručnjakinja za čišćenje Sabrina Fierman kaže da zapravo nije dobra ideja koristiti bijelo vino kao sredstvo za uklanjanje mrlja od crnog vina.

- Bijelo vino će razrijediti crno vino, ali to ne uklanja mrlju, samo će je raširiti dajući vam svjetliju, ali veću mrlju s kojom se potom morate nositi - kaže Fierman.

Kako očistiti kauč od tkanine na pravi način

Ako ste nešto prolili po kauču, uvijek prije nanošenje sredstva za čišćenje obrišite mrlju,

- Upijte što je više moguće mokre mrlje papirnatim ručnicima ili krpama. U krajnjem slučaju, možete koristiti i novine. Što više tekućine skupite upijanjem, to manje morate ukloniti - savjetovala je Frieman.

1. Mrlje od soka

Prvo usišite kauč nastavkom s četkom kako biste se riješili mrvica. Zatim, možete koristiti dječji puder, sodu bikarbonu, kukuruzni škrob ili brašno tim redoslijedom učinkovitosti.

- Pospite prah po cijeloj mrlji i ostavite između 10 i 30 minuta, a zatim temeljito usišite - savjetuje Sabrina.

Jednostavno očistite radijatore uz pomoć ovog genijalnog trika
Jednostavno očistite radijatore uz pomoć ovog genijalnog trika

2. Crno vino

Gore navedena metoda čišćenja sodom bikarbonom trebala bi djelovati na svježu mrlju od crnog vina, ali ako je već neko vrijeme stajala ili je stara, možda ćete morati posegnuti za vodikovim peroksidom.

Poprskajte vodikov peroksid preko mrlje tako da je cijelu prekrijete, a zatim pospite sodu bikarbonu. Ostavite oko 20 minuta prije nego što upijete ostatak vlažnom krpom. Nikada ne trljajte mrlju od crnog vina jer se tako vino može raširiti dublje kroz tkaninu. Ako to nije pomoglo, u trgovinama možete kupiti i komercijalne proizvode za čišćenje mrlja od crnog vina na tkaninama.

3. Čokolada

Čokoladu je vrlo lako ukloniti sa kauča od tkanine.

- Koristite krpu s toplom vodom da rastopite čokoladu, a potom drugom suhom čistom krpom upijte mrlju i na kraju usišite - preporučila je Sabrina.

4. Žvakaća guma

Možda je iza vas ludi noćni provod i tulum, ili su vam u posjeti bili rođaci s djecom. Žvake zalijepljene za kauč u tim situacijama nisu rijetkost, no nije ih teško ukloniti. Samo vam treba nekoliko kockica leda.

- Jednostavno stavite kockicu leda ili vrećicu leda na žvakaću gumu i ostavite stajati 15 minuta. Zatim skinite žvakaću gumu - kazala je Frieman.

5. Krv

Kao i kod mrlja od crnog vina, vodikov peroksid pomaže u uklanjanju krvi s kauča od tkanine.

Jednostavno nanesite malu količinu vodikovog peroksida na mrlju i krv bi trebala početi nestajati. Kada mrlja nestane, obrišite to područje krpom s hladnom vodom. Po potrebi ponovite postupak.

Kako ukloniti mirise s kauča?

Soda bikarbona izvrstan je proizvod za uklanjanje neugodnih mirisa.

- Ova čudesna tvar odmah počinje raditi hvatajući mirise i uklanjajući mrlje nakon što se nanese na tkaninu kauča. Nanesite sodu bikarbonu na jastuke, naslon za leđa ili ruke, pa čak i u pukotine. Ostavite je da djeluje 20 minuta ako želite ukloniti slabije mirise, a ako je miris izraženiji, sodu bikarbonu ostavite stajati i punih sat vremena. Nakon toga jednostavno usišite prah i prebrišite površinu vlažnom krpom - zaključuje Frieman. 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0