Obavijesti

Lifestyle

Komentari 6

Nakit je pravo leglo bakterija i prljavštine: Evo kako ga očistiti

Nakit je pravo leglo bakterija i prljavštine: Evo kako ga očistiti

Istraživanje pokazuje da klice mogu živjeti na metalu ili staklu do devet dana, a s obzirom da naše ruke svakodnevno dodiruju nebrojene predmete, ispod nakita krije se puno prljavštine

VIDEO

S obzirom na studije koje pokazuju da klice mogu preživjeti na metalnim ili staklenim površinama do devet dana, čistimo li dovoljno nakit time što operemo ruke?

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Nakit 01:05

Stručnjake za rabljeni nakit 'Est1897' zaintrigiralo je koliko prljavštine nakuplja naš nakit tijekom redovite uporabe, što ih je potaknulo da provedu studiju. Šokantni rezultati otkrili su da bi vaš nakit mogao sadržavati do 428 puta više bakterija nego WC školjka nakon samo tjedan dana nošenja.

Kao dio svoje istrage, stručnjaci su uzeli bris prstena, sata i para naušnica koje se redovito nose tijekom tjedan dana. Otkrili su otprilike 21.000 bakterijskih izraslina na nakitu svaki tjedan, uključujući one iznimno opasne poput meticilin-rezistentnog Staphylococcus Aureusa (MRSA), difterije, bakterija trovanja hranom itd.

Nakon samo tjedan dana nošenja, prsten je skupio najviše klica, a na njemu je identificirano pet vrsta bakterija. Utvrđeno je da prsten ima 504 bakterijske kolonije, jednu koloniju gljivica i jednu koloniju crne plijesni. Sat je drugi najveći krivac, s četiri vrste bakterija otkrivenih na njemu i nevjerojatnih 20.020 bakterijskih kolonija nakon samo tjedan dana nošenja – vjerojatno zato što se bakterije mogu zalijepiti za karike, a satovi se često zanemaruju tijekom pranja ruku. Na naušnicama je otkriveno 485 bakterijskih kolonija.

Domaći brend izrađuje nakit sa slatkovodnim biserima i žadom
Domaći brend izrađuje nakit sa slatkovodnim biserima i žadom

Čišćenje nakita u četiri koraka

Korak 1: Prvo pripremite otopinu za čišćenje. Pomiješajte nekoliko kapi tekućine za pranje posuđa s toplom vodom u zdjeli ili plastičnoj posudi dovoljno velikoj da u nju stane četkica za zube. Započnite namakanjem nakita u ovom pripravku na pola sata.

Ovaj dio perilice rublja sigurno niste nikad očistili, a trebate!
Ovaj dio perilice rublja sigurno niste nikad očistili, a trebate!

Korak 2: Zatim nježno izribajte četkicom, obraćajući posebnu pozornost na gravure i kutove. Nakon što se uvjerite da je svaki kutak i pukotina obrađena, isperite ga čistom, hladnom vodom. Provjerite je li pjena isprana.

Korak 3: Nakon temeljitog ispiranja, upotrijebite suhu, meku krpu (po mogućnosti bez dlačica) za poliranje nakita. Ako je nakit posebno prljav, pripremite otopinu za čišćenje i navlažite novu krpu u njoj te ga ispolirajte. Redovito ponavljanje ovog postupka dat će najbolje rezultate.

Evo koje su posljedice puštanja vode s dignutom WC daskom
Evo koje su posljedice puštanja vode s dignutom WC daskom

Korak 4: Za kraj, prokuhajte kuhalo za vodu. Pincetom pažljivo držite svoj nakit na sigurnoj udaljenosti od izljeva dok voda ključa i tako istovremeno dezinficira nakit, piše Mirror.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 6

VIDEO

Kako rade trgovine u nedjelju
DETALJAN POPIS

Kako rade trgovine u nedjelju

Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti. Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom pogledajte u našem detaljnom vodiču

Riješite kviz! Najbržih 100 osvaja mjesečni PLUS+ pristup!
ZGRABI DIGITALNU PRETPLATU

Riješite kviz! Najbržih 100 osvaja mjesečni PLUS+ pristup!

Samo za čitatelje 24sata donosimo zabavan i izazovan kviz od 25 pitanja. Prvih 100 koji ga riješe klikom na link nakon zadnjeg pitanja dobijaju besplatan mjesečni pristup PLUS+ sadržaju 24sata