Izvješće je predstavljeno u Švicarskoj, a Guterres je naveo kako bi sve zemlje trebale iznijeti svoje planove nulte potrošnje za naredno desetljeće
VIDEO UN objavio novo izvješće o klimi. Guterres: 'Ovo je vodič za preživljavanje čovječanstva'
Međuvladin panel o klimatskim promjenama (Intergovernmental Panel on Climate Change, krat. IPCC) finalizirao je Šesto izvješće o procjeni za vlade cijelog svijeta. Šef Ujedinjenih naroda Antonio Guterres naglasio je da je novi izvještaj o klimatskim promjenama "vodič za preživljavanje čovječanstva", piše BBC.
POGLEDAJTE VIDEO:
Navode kako se čista energija i tehnologija mogu iskoristiti kako bi se izbjegla rastuća klimatska katastrofa, kao i da brzo smanjenje potrošnje fosilnih goriva može spriječiti najgore učinke klimatskih promjena. Izvješće je predstavljeno u Švicarskoj, a Guterres je naveo kako bi sve zemlje trebale iznijeti svoje planove nulte potrošnje za naredno desetljeće.
- Mogućnosti da se osigura životna i održiva budućnost za sve se brzo zatvaraju - navodi se u izvješću.
Vlade su se prethodno dogovorile da će djelovati kako bi izbjegle porast globalne temperature iznad 1,5 stupnjeva Celzijusa, ali se svijet već zagrijato za 1,1 stupanj Celzijusov. Stručnjaci navode da će u 2030-ima temperatura narasti i više od 1,5 stupnjeva Celzijusa.
Ovo izvješće Međuvladinog panela o klimatskim promjenama, znanstvenog tijela koje savjetuje UN o rastućim temperaturama, složile su sve uključene vlade. Za cilj imaju svesti u jednu zbirku nekoliko značajnih nalaza o uzrocima, utjecajima i rješenjima klimatskih promjena koje su objavljene od 2018. godine. Navodi značajne utjecaje koje klimatske promjene već imaju na svijet i objašnjava da će oni postati još gori. Očekuje se da će se do 2100. godine ekstremne obalne poplave koje su se događale jednom u stoljeću događati barem jednom godišnje na polovici svjetskih plimometarskih lokacija.
- Prijetnja je ogromna, ali su isto tako ogromne i mogućnosti za promjenu. Došao je trenutak da se iskažemo, zbijemo redove i smognemo hrabrosti. Vlade moraju prestati raditi sitne popravke i početi činiti što treba. Zahvaljujući odvažnim znanstvenicima, zajednicama i naprednim čelnicima diljem svijeta, koji uporno, već godinama i desetljećima zagovaraju rješenja za klimatsku krizu poput energije sunca i vjetra, sad imamo sve što nam treba da popravimo što smo zabrljali. Vrijeme je da podignemo uloge, provedemo klimatsku pravdu i riješimo se interesa industrije fosilnih goriva. Svako od nas može u tome odigrati svoju ulogu - rekla je Kaisa Kosonen, viša stručnjakinja za politike u Greenpeaceu Nordic.
- Ne možemo zaobići znanost o klimi – ona je naš vodič za preživljavanje. Odluke koje donesemo danas i koje ćemo svakodnevno donositi sljedećih osam godina stvorit će sigurnije uvjete na Zemlji za sljedećih tisuću godina - navodi Reyes Tirado, viši znanstvenik u Greenpeaceovim istraživačkim laboratorijima pri Sveučilištu u Exeteru.
Dodao je da oni koji vode politiku i poslovni lideri diljem svijeta moraju napokon odlučiti hoće li se boriti za spas klime za sadašnje i buduće generacije ili biti negativci koji našoj djeci i unucima ostavljaju zatrovan svijet u naslijeđe.
- Ne smijemo čekati da se dogodi čudo - navodi Tracy Carty, stručnjakinja za globalne klimatske politike u Greenpeaceovoj međunarodnoj centrali te ističe kako riješenja kojima možemo prepoloviti štetne emisije još u ovom desetljeću postoje.
Istaknula je kako vlade moraju proglasiti kraj fosilnim gorivima koja uništavaju klimu.
- Prvo se trebaju dogovoriti o poštenom i što skorijem izbacivanju ugljena, nafte i plina. Trebaju natjerati zagađivače da plate za štetu koju nanose zemljama i zajednicama najmanje odgovornima za ovu klimatsku krizu. Dobar početak bilo bi nametanje visokih poreza na monstruozne profite iz nafte i plina, čime bi se olakšao oporavak od pretrpljenih gubitaka i šteta onima koji su najviše pogođeni. Poruka je jasna: Vrijeme je da prestanete bušiti i počnete plaćati - objasnila je.
Ovo desetljeće presudno je za neovisnost o fosilnim gorivima, jačanju obnovljive energije i ostvarenju pravedne budućnosti bez ugljičnih emisija. U Ujedinjenim Arapskim Emiratima održat će se sastanak COP28 o klimi, koji će se posebno posvetiti ovom izvješću.