Iz Pokreta za sekularnu Hrvatsku nedjelju su objavili odgovore političkih stranaka koje su im postavili na pitanje smatraju li da Ugovore između Svete Stolice i Republike Hrvatske treba revidirati/raskinuti
Vatikanski ugovori: HDZ protiv revidiranja, SDP bez odgovora
HDZ i HGS su se negativno, a platforma Možemo!, Demokrati-Hrvatski laburisti, Nova ljevica, Za grad, Pametno, Radnička fronta, ORaH, SRP pozitivno očitovali na pitanje misle li da Ugovore između Svete Stolice i RH treba revidirati/raskinuti radi zaštite sekularnosti.
Iz Pokreta za sekularnu Hrvatsku nedjelju su objavili odgovore političkih stranaka koje su im postavili na pitanje smatraju li da Ugovore između Svete Stolice i Republike Hrvatske treba revidirati/raskinuti u svrhu zaštite Ustavom zajamčene sekularnosti. Naime, napominju, 8. lipnja su iz udruga Protagora, LiberOS, Centra za građansku hrabrost te Pokreta za Sekularnu Hrvatsku uputili otvoreno pismo političkim strankama s navedenim pitanjem.
Dana 20. lipnja istekao je rok za očitovanje, pa iz Pokreta danas prilažu pristigle odgovore, negativne i pozitivne, kao i popis stranaka koje nisu odgovorile. Adrese za slanje preuzeli su, kažu, iz Registra političkih stranaka, svjesni da neke možda ne sudjeluju u izbornom procesu ili nisu više aktivne.
Da ne bi revidirali/raskinuli Ugovore između Svete Stolice i RH izjasnili su se iz HDZ-a i HGS-a Željka Keruma.
HDZ: Sveta Stolica je iskonski subjekt međunarodnog prava
Iz HDZ-a napominju da je Sveta ili Apostolska Stolica središnje i upravno tijelo Katoličke crkve.
- Ona je i iskonski subjekt međunarodnog prava. Stoga potpisani Ugovori između Svete Stolice i Republike Hrvatske stvaraju politički i pravni okvir za djelovanje Katoličke crkve u našoj zemlji - ističu u toj stranci.
S pravne točke gledišta, navode, ugovore su potpisali predstavnici dvaju subjekata međunarodnoga prava, te zato imaju međunarodnu pravnu vrijednost.
- Sveta Stolica uživa poseban status u međunarodnom pravu karakteriziran kao sui generis. Pojedinačni Ugovori ovakvog tipa predstavljaju odmak od tradicionalno reguliranog odnosa Crkve i države, koji je stoljećima bio utvrđen kroz konkordat - ističu u HDZ-u.
Radom se, dodaju, naglašava važnost međunarodnopravnog uređenja odnosa sa Svetom Stolicom, koja uživa svoju međunarodnu osobnost zato što i drugi međunarodni akteri žele s njome ući u međunarodne odnose, pa tako i Hrvatska.
- Pri tome, kao ne manje važnu činjenicu ističemo da se prema posljednjem popisu pučanstva 86,28 posto građana Republike Hrvatske izjasnilo kao katolici - zaključuju HDZ-ovci.
HGS: Ne slažemo se sa sekularnom Hrvatskom!
Iz Kerumovog HGS-a kažu kako se, uz dužno poštovanje prema svim ostalim vjerskim zajednicama, ne slažu sa sekularnom hrvatskom državom, u kojoj preko 85 posto čine Katolici.
- Smatramo da u sekularnoj državi bi većina građana RH bila potlačena od strane manjinskih vjerskih zajednica, što je nedopustivo. Svi građani RH, bez obzira na vjeroispovijest, dužni su poštivati RH i veliku većinu koju čine upravo Katolici. Pošto se zalažemo za demokratsko društvo, stvar je jako jednostavna, neka većina odluči na referendumu - zaključuju.
Iako stranke Možemo!, Nova ljevica, Radnička fronta, ORaH, Zagreb je naš! i Za grad” u koaliciji zajedno izlaze na predstojeće parlamentarne izbore, odgovore su poslali svaka posebno.
Možemo!: S Vatikanom treba međunarodni bilateralni ugovor kao i s drugim zemljama
U političkoj platformi Možemo! kažu kako se slažu s detekcijom problema koji proizlaze iz Vatikanskih ugovora, te su stava da Hrvatska s Vatikanom treba imati međunarodni bilateralni ugovor o suradnji, kao i s bilo kojom drugom zemljom.
- Međutim, tim se ugovorom ne mogu preuzimati obveze koje svojom implementacijom narušavaju ustavne vrijednosti odvojenosti crkve i države, odnosno sekularne države, te pitanje suverenosti u implementaciji vlastitih politika, poglavito u području obrazovanja - ističu u odgovoru.
U Novoj ljevici također smatraju da treba revidirati/raskinuti Ugovore između Svete Stolice i RH, u svrhu zaštite Ustavom zajamčene sekularnosti.
- Do sada za reviziju/raskid Ugovora između Svete Stolice i RH nije bilo političke volje, što je po svemu sudeći glavni razlog 'statusa quo', čime se iz dana u dan nastavljaju proizvoditi štete po ustavne vrednote, kao i javne prihode - javljaju iz te stranke.
Nova ljevica: Promijenile su se ekonomske okolnosti od potpisivanja Ugovora do danas
Osim zbog "ugroženosti sekularnosti države", navode, uvjeti za preispitivanje Vatikanskih ugovora stekli su se i jer su se promijenile ekonomske okolnosti od njihova potpisivanja do danas.
- Transparentnost je postala visoko postavljena vrijednost demokratskih društava i za nju se zalaže i počinje je djelomično provoditi i sam vrh Katoličke crkve. Samo transparentnost može spriječiti zloupotrebe u financijskim operacijama, posebno kada se radi o potrošnji javnih prihoda - ističu u Novoj ljevici.
U ORaH-u kratko navode kako Vatikanske ugovore u najmanju ruku treba revidirati, a potom ih postupno ukinuti, a kratak odgovor poslali su i iz Radničke fronte: "Mi smo za raskid Vatikanskih ugovora".
Kratki su i iz stranke Za grad: "Smatramo da Ugovore između Svete Stolice i Republike Hrvatske treba revidirati/raskinuti u svrhu zaštite Ustavom zajamčene sekularnosti".
Demokrati i Laburisti: Religija ne smije raditi raskol u društvu
U koaliciji Demokrati-Hrvatski laburisti napominju kako je upravo revidiranje Vatikanskih ugovora jedna od njihovih glavnih programskih odrednica, "kako financijskih tako i religijskih praksi".
- Religija ne smije raditi raskol u društvu te je nužno rasteretiti državni proračun, a posebno sada kada nam je velika ekonomska kriza pred vratima. Crkva je u nacionalnoj povijesti odigrala važnu ulogu u očuvanju nacionalnog identiteta. Međutim, danas je Hrvatska samostalna država u kojoj se Crkva treba posvetiti svome nauku i učenju - poručuju iz te koalicije.
Naglašavaju da Crkvi nije mjesto u politici, u školama, u državnim institucijama, kulturi.
- Vjera je privatna stvar svakoga čovjeka i Crkva u Hrvatskoj mora poštivati ovaj doseg 21. stoljeća - tvrde.
Iz stranke Pametno podsjećaju da od svoga osnutka podržavaju sekularnost RH kroz svoj program i temeljne vrijednosti stranke, tvrdeći da odnos RH i Svete Stolice treba biti uređen, no ne ovakvim ugovorima kakvi su trenutno.
- Odgovor na vaše pitanje je: da. Hrvatska je ustavom definirana sekularna republika u kojoj religija i država moraju biti beskompromisno odvojene - poručuju iz te stranke.
Da treba raskinuti/revidirati Ugovore između Svete Stolice i RH u svrhu zaštite Ustavom zajamčene sekularnosti smatraju i u SRP-u.
- Naš stav ćete moći pročitati i u našem izbornom programu koji će uskoro biti objavljen, a svake ga godine iskazujemo i na protestima (Raskid!) - odgovaraju Pokretu za sekularnu Hrvatsku.
SDP, Demokratski pokret, HSS, IDS, HNS, SDSS, Most, HSU, Živi zid i drugi bez odgovora
Iz tog pokreta pobrojali su i sve stranke koje im nisu odgovorile na dostavljeno pitanje.
To su SDP, HSS, Demokratski pokret, IDS, HNS, SDSS, HSU, Most, Živi zid, stranka Bandić Milan 365 - Stranka rada i solidarnosti, Hrvatski suverenisti, PGS, HSP, HDS, SDAH, HNS - Liberalni demokrati, HDSS, HSP 1861.
Nisu se izjasnili ni iz Reformista, Hrasta, stranke DESNO, Blokiranih, SNAGA-e, stranke Zagreb je naš", Stranke s Imenom i prezimenom i ostalih koje su iz Pokreta pronašli u Registru.