Vlada je odlučila dokapitalizirati HEP, a ministar Filipović na sjednici Vlade poručio je kako se planira povećati temeljni kapital HEP-a unosom prava i u novcu
Filipović: Ne znamo koliki su gubitci HEP-a, ali smatramo da će ovaj iznos biti dovoljan
HEP je pretrpio financijske gubitke zbog paketa mjera Vlade donesenih radi pomoći građanima i ostalim ugroženim kupcima energije u procijenjenom iznosu do 900 milijuna eura. Stoga je Vlada odlučila da neće ići u privatizaciju nego da će im pomoći država, kao stopostotni vlasnik. Od tih 900 milijuna, 400 milijuna eura će HEP-u uplatiti kroz dioničarski zajam, a nakon sjednice je ministar gospodarstva Davor Filipović pojasnio detalje.
- Danas smo na Vladi donijeli nekoliko važnih odluka. Jedna od njih je davanje dioničarskog zajma HEP-u i pokretanje postupka dokapitalizacije. Zajam od 400 milijuna eura dat će u dvije tranše - u prvoj tranši će im se uplatiti 265 milijuna, a do srpnja još 135 milijuna eura. To se radi kako bi HEP i dalje nastavio nositi teret ove krize i kako bi naši građani i gospodarstvo imali višestruku cijenu električne energije od one koja je u drugim zemljama EU, a i kako bi HEP mogao normalno poslovati - kazao je dodavši kako su donijeli i odluku o prolongiranju otplate kredita koje je uzeo od banaka lani u iznosima od 400 milijuna eura za punjenje podzemnog skladišta plina u Okoliju te 600 milijuna eura kako bi kontinuirano mogao nabavljati sve energente.
PRATITE UŽIVO:
Istaknuo je i kako će se raspodjela kapaciteta plina podzemnog skladišta nastaviti kao i do sada, tj ostaju HEP-u. Upitan je li ove godine bilo više prijava iz privatnog sektora za punjenje skladišta s obzirom na trenutne cijene plina, Filipović je potvrdio da je bilo.
- Prošle godine nije bilo baš interesa iz privatnog sektora da se zapuni podzemno skladište zato što su cijene bile jako visoke, danas postoji interes određenih poduzeća, međutim u ovakvoj situaciji kada je i dalje na snazi uredba, a koja je u cijeloj Europi takva da do 1. studenog moramo imati zapunjenost 90 posto, sasvim je logično da ti kapaciteti ostanu HEP-u, kao što je to bilo prošle godine. Takvu smo odluku donijeli i danas - rekao je.
'Nismo dobili financijsko izvješće HEP-a, ali kažu da će im ovo biti dovoljno'
Na pitanje u kakvom je stanju HEP, koliki su gubitci i koliki su zapravo dugovi HEP-a, Filipović je poručio kako to treba pitati Upravu HEP-a.
- Mi smo donijeli odluku o dokapitalizaciji kako bi HEP mogao neometano poslovati, a što se tiče financijskih rezultata HEP-a i koliki je gubitak ostvaren, to trebate pitati Upravu HEP-a, odnosno direktora Barbarića - istaknuo je, a na opasku novinara da pita vlasnika HEP-a, a to je država, ministar je kazao kako još nisu dobili od HEP-a financijska izvješća za prošlu godinu.
- Obveza predaje financijskih izvještaja je nešto poslije trećeg mjeseca, tako da je sve u zakonskom roku. Uprava je za to odgovorna i to je na njima - rekao je Filipović.
Upitan hoće li onda, ako još ne znaju financijske rezultate, ovaj iznos kojim Vlada ide u dokapitalizaciju uopće biti dovoljan jer prema neslužbenim informacijama dugovi HEP-a idu i preko milijardu eura, ministar poručuje kako se ne bi on oslanjao na neslužbene informacije.
- Prijedlog iznosa zajma i ukupne dokapitalizacije do 900 milijuna eura došao je od strane HEP-a i to će biti dovoljno da mogu neometano raditi - kazao je dodavši kako će se 400 milijuna eura zajma kasnije pretvoriti u temeljni kapital HEP-a.
Naime, tih 400 milijuna eura zajma bit će obuhvaćeno u ukupan iznos 900 milijuna eura dokapitalizacije.
- Ideja je da se u konačnici napravi povećanje temeljnog kapitala HEP-a unosom novca i prava. A ovih 400 milijuna će za državu biti potraživanje, a za HEP obveza i onda će se to u postupku dokapitalizacije uključiti kroz povećanje temeljnog kapitala. Dakle, neće vratiti državi nego će se to pretvoriti u temeljni kapital. Razgovara se s EK oko toga, ne očekujemo tu nikakve probleme - istaknuo je Filipović.
Dodatnih 500 milijuna eura, dodao je, bit će uplaćeno u narednom razdoblju.
Upitan je li završena revizija poslovanja HEP-a, Filipović je istaknuo kako ona još traje.
- Ide prema svom kraju i čim bude gotova ću vas informirati - rekao je.
'Cijene plina ostaju iste, nitko neće propasti, ako se nekome prijeti, onda je to pitanje za neke druge institucije'
Vezano za dobavljače koji traže novu formulu i očekivali su veće cijene plina, Filipović je poručio kako uvijek ima onih koji u ovoj krizi žele zaraditi i dodatno profitirati.
- Naravno da ima i onih koji bi htjeli da je cijena plina puno veća jer će im zarade onda biti i puno veće. Ima onih u drugim industrijama, koji bi htjeli puno više cijene jer im je onda bolje. No, mi štitimo građane i gospodarstvo, nastavit ćemo raditi tako. Naši građani se ne trebaju bojati, ništa neće poskupiti, cijena plina ostaje ista, sve će biti dobro kao i do sada - rekao je.
Upitan za pismo vlasnika PPD-a, najprije je istaknuo kako ga nije vidio pa su novinari istaknuli da se radi o pismu u kojem Mladen Vujnovac ističe sve ove probleme, naglašava da će svi propasti ako se ne promijeni formula izračuna i ne povećaju cijene plina, ali i prijeti šefu HERA-e kaznenim prijavama.
- Neće nitko propasti, situacija će biti stabilna i građani će imati cijenu plina kao i do sada. Nisam vidio te prijetnje, no ako je to tako, onda to nije pitanje za mene nego za neke druge institucije - kazao je.
'Ne prijeti mi nitko, ali jest udar prema meni u medijima. Nisam još vidio jedino naslov da sam, ako stane neki tramvaj u Zagrebu, ga ja zakočio'
Upitan prijeti li njemu itko, ministar je rekao da mu ne prijeti nitko. No, odgovorio je uz oklijevanje.
- Protekla tri tjedna jest jedan udar u medijima prema meni, mom ministarstvu i mojim suradnicima, gdje se govori da blokiramo prodaju Petrokemije, da ćemo upropastiti HEP, da će sve propasti, nisam još vidio jedino naslov da ako stane negdje neki tramvaj u Zagrebu da sam ga ja zakočio. Jasno je da postoje određene interesne skupine kojima baš i ne odgovora što radim - rekao je.
Pa se osvrnuo na Petrokemiju.
- Cijelo vrijeme zagovaram nastavak proizvodnje i zadržavanje radnika. A za to je potrebno ulaganje u modernizaciju. Vodim računa da RH ne bude u lošijem pravnom položaju kad dođu novi investitori nego što je bila. Da pojednostavim, da ne može RH tužiti netko za ono što mu padne na pamet. Cijelo vrijeme to radimo u ovom procesu, vjerujem da ćemo brzo imati dogovor - poručio je.
'Dok sam igrao košarku s ponosom sam branio boje sinjskog alkara. Tamo u dvorani ima jedan transparent koji kaže "Neka dođu." Prema tome, tu sam'
Naglasio je i kako sve što radi, radi u suglasju s premijerom.
- Sve što radim i odluke koje donosim koordiniram s premijerom, a zašto netko o meni piše nebuloze i laži, bit će prilike da se i o tome razgovara. Svima njima mogu reći da sam, dok sam igrao košarku, s ponosom branio boje sinjskog alkara. Tamo u dvorani ima jedan transparent koji kaže "Neka dođu." Prema tome, tu sam, branit ću interese države i u budućnosti i raditi sve kako bi zaštitio sve gospodarske subjekte - rekao je Filipović.
Vezano za stranicu o kretanju cijena i pitanje koja tvrtka radi na popisivanju cijena iz trgovačkih lanaca, koliko će dugo biti angažirana i koliko košta, ministar je istaknuo kako je to već odgovorio ranije.
- To je u potpunosti nebitno, natječaj je proveden sve po zakonu, godinu dana će se to sada popisivati. Važno je razvijati kulturu zaštite potrošača u našoj domovini. Imamo sada u aplikativnom rješenju popisane cijene 10 trgovačkih lanaca. Ono što me veseli je da kada usporedite cijelu košaricu proizvoda, od 31. prosinca je i u Konzumu, KTC-u i Tommyju došlo do smanjivanja cijene određenih proizvoda, to je dobro i nadam se da će se takav trend nastaviti i dalje - rekao je Filipović.
Upitan za vještačenje u slučaju Agrokor, a koje je nakon šest godina propalo i proglašeno nezakonitim, a država izgubila ogromne novce, Filipović nije želio komentirati.
- Puno je tema u mom resoru. Nećete se naljutit na mene ako preskočim to pitanje jer nisam sudjelovao u tim procesima i nisam duboko u toj temi - rekao je kratko.