Iz Udruge Franak poručuju da je reakcija MVEP-a neargumentirana i "ponižavajuća za svakog prosječno upućenog poznavatelja okolnosti navedenih u kaznenoj prijavi"
Udruga Franak: MVEP je učinio veliku štetu građanima koji su konvertirali kredite, ali i državi
Udruga Franak reagirala je na izjave Ministarstva vanjskih i europskih poslova. MVEP je, podsjetimo, u ponedjeljak snažno odbacio tvrdnje Udruge da je zastupnica Republike Hrvatske pri Sudu EU dala lažni iskaz, a vezano za konverziju kredita u švicarskim francima u kredite u euru.
Iz Udruge Franak poručuju da je reakcija MVEP-a neargumentirana i "ponižavajuća za svakog prosječno upućenog poznavatelja okolnosti navedenih u kaznenoj prijavi".
- U nedostatku argumenata, Vlada RH je arogantno nastupila te je još jednom omalovažila prava potrošača i podržala retoriku kakvu koriste banke - navode u priopćenju.
- Obrana MVEP-a uistinu pokazuje neznanje državnih birokrata i dovodi nas u sumnju na povezanost vlasti s bankarskim lobijem. Pa tako niti jednim argumentom nisu pobijene tvrdnje iz kaznene prijave, nego se pokušava izokretanjem smisla kaznene prijave obraniti pozicija dužnosnika MVEP-a. Prije svega, mi niti jednom riječju nismo nikada doveli u pitanje ustavnost konverzije. Konverzija je ustavna, bila je potrebna, i spasila je mnoge tisuće hrvatskih obitelji od izbacivanja na ulicu. Ona nije niti protivna pravu EU-a, o tome uopće nije bilo riječi u pitanju postavljenom Sudu EU - ističu iz Udruge.
Nadalje, iz Udruge navode kako je agentica Vlade RH lažno iskazala u Očitovanju Sudu EU da su se potrošači konverzijom odrekli svojih potraživanja na temelju ništetne valute CHF, da su konverzijom uklonjene ništetne odredbe o valuti CHF te da su potrošači znali da će valuta CHF biti utvrđena ništetnom, pa su stoga prihvatom konverzije odlučili da neće ništa potraživati kada se ta ništetnost utvrdi.
Ponovili su kako odricanja nije bilo, niti su ona zakonima bila dopuštena, te kako u vrijeme konverzije valutna klauzula CHF nije bila utvrđena ništetnom i stoga nije bilo ni govora o uklanjanju ništetnosti iz ugovora. Istaknuli su da ni jedan potrošač, kao ni bankar, nije mogao znati da će valutna klauzula dvoje i pol godine nakon konverzije biti utvrđena ništetnom, a što se, tvrde, insinuira u Očitovanju kao nešto "što je bilo općepoznato".
- Očigledno je da dužnosnici u MVEP-u ili uopće ne razumiju pravo EU-a koje daje potrošačima pravo na punu restituciju unatoč zakonskoj konverziji, ili namjerno rade u korist banaka po nalogu nekoga tko ih je na njihova dužnosnička mjesta postavio. Time oni čine ogromnu štetu hrvatskim građanima koji su konvertirali svoje kredite, ali štetu čine i samoj državi - navode iz Udruge.
Pozvali su predstavnike MVEP-a na javno sučeljavanje s predstavnicima Udruge Franak, a na kojem bi dokazali istinitost tih izjava.
- Saznali smo već sada iz reakcije državnog tajnika da je očigledno kako je stajalište izrađeno u okviru MVEP-a, a to znači da ga možda nije pisala jedna osoba te da ga možda uopće nije pisala agentica Vlade RH, potpisnica Očitovanja. Međutim, ona je prijavljena za lažni iskaz, budući da je ona potpisnica Očitovanja - istaknuli su i pozvali MVEP da javno objave tko su autori "nakaradnog lažnog iskaza kojim je MVEP zajedno s Vladom RH izdao pravnu državu i hrvatske građane".