Prvašići i učenici nižih razreda OŠ “Nikola Tesla” u Rijeci štrajkaški dan proveli su u dnevnom boravku. Gledali su crtiće, igrali društvene igre...
Učenici zabrinuti: 'A kako ćemo ispraviti jedinice?'
Pa mi smo najveći luzeri u ovoj državi jer smo jedini na nastavi! Sve je sablasno prazno, a nema ni komada, požalio nam se učenik zagrebačke 1. tehničke škole. Da ne bi oštetili maturante, profesori su gotovo jednoglasno odlučili da neće štrajkati.
- To što mi imamo manje plaće ne smije se lomiti na učenicima. Moj stav je da se učenici ispitaju i da imaju vremena ispraviti ocjene - objasnio nam Zoran Krivačić ravnatelj zagrebačke 1. tehničke škole.
Kat iznad, hodnici X. gimnazije “Ivan Supek” bili su sablasno prazni. Profesori sjede u kabinetima ili zbornicama, a doznali smo kako se u školi pojavilo tek nekoliko učenika koji su željeli ispraviti ocjene i odgovarati gradivo. Učionice su bile prazne i u Zadarskoj županiji, gdje je štrajkalo čak 90 posto nastavnika. Prazne su bile riječke osnovne i srednje škole iako učenici do zadnjeg trenutka nisu bili sigurni hoće li biti štrajka.
- Došli smo ujutro u školu, ali smo brzo otišli iz učionica. Neki profesori nisu se pridružili štrajku pa održavaju nastavu, a to zbunjuje jer se u školu moramo vratiti zbog jednog školskog sata. Nekim učenicima štrajk odgovara, ali nama s jedinicama koje treba ispravljati i nije baš svejedno - ozbiljno je objasnila učenica Prve riječke gimnazije.
Pomutnju hoće li biti nastave ili ne doživjeli su i velikogorički učenici. Roditelji iz okolnih sela požalili su se kako su im djecu pustili iz OŠ “Nikola Hribar” te da su se, umjesto autobusom, kućama morali vraćati opasnim pružnim prijelazima i lokalnim cestama na kojima nema nogostupa. Ravnatelj škole Zdenko Ilečić rekao nam je kako je školski bus učenike čekao pola sata.
- Djecu smo uputili na autobus, a starijim učenicima je bilo zanimljivije prošetati nego ići kućama. Naš cjelodnevni boravak je radio, a djeca su do 17 čekala da ih pokupe roditelji - kaže Ilečić.