Izmjenama Zakona, pojasnio je ministar branitelja Tomo Medved, ukida se prethodna stručna procjena po osnovi bolesti i vještačenje se vraća u nadležnost Ministarstva branitelja
Ubrzava se postupak ostvarenja statusa ratnog vojnog invalida
Vlada je sa sjednice u saborsku proceduru uputila izmjene Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, kojima radi ubrzanja postupka ostvarivanja statusa ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata predlaže ukidanje prethodne stručne procjene po osnovi bolesti.
Izmjenama se predlaže i da vještačenja, koje je do sad obavljao Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, provode posebna liječnička povjerenstva koja će imenovati ministar branitelja.
- Nakon tri godine primjene Zakona, uočeno je kako je određene mjere potrebno dodatno prilagoditi potrebama korisnika, a kako bi u potpunosti rezultirale planiranim učinkom. Naime, u postupku ostvarivanja statusa HRVI postoje organizacijski problemi koji utječu na trajanje postupka. Prema rezultatima sustavno praćenog rješavanja zahtjeva za priznavanje statusa HRVI, postupak traje gotovo tri godine - objasnio je ministar branitelja, Tomo Medved, razloge ukidanja prethodne stručne procjene te vraćanje vještačenja u nadležnost Ministarstva.
Predloženim izmjenama ubrzava se i postupak stambenog zbrinjavanja hrvatskih ratnih vojnih invalida kroz kupnju stanova na lokacijama na kojima nije isplativa organizirana izgradnja. Pojednostavljuje se i postupak prijenosa stanova za stambeno zbrinjavanje hrvatskih branitelja između tijela državne uprave i Ministarstva hrvatskih branitelja.
Kako stoji u nacrtu Zakona, pravo na stambeno zbrinjavanje ostvaruje se dodjelom stambenog kredita za kupnju stana ili kuće, odnosno izgradnju kuće, dodjelom financijske potpore prilikom kupnje ili izgradnje prve nekretnine na tržištu, dodjelom stambenog kredita ili financijske potpore za razliku u površini, nastavak izgradnje i dovršenje obiteljske kuće ili za poboljšanje uvjeta stanovanja, mogućnošću kupnje stana ili kuće u državnom vlasništvu ili u vlasništvu jedinice lokalne samouprave u kojoj pet godina neprekidno prebivaju, mogućnošću kupnje stanova uz obročnu otplatu po pristupačnijim uvjetima od tržišnih glede kamata i rokova otplate i
pravom na javni najam stanova u vlasništvu Republike Hrvatske na rok od deset godina uz mogućnost produljenja nakon isteka, odnosno uz mogućnost kupnje ako najmoprimac ispunjava zakonske pretpostavke za ostvarenje prava na stambeno zbrinjavanje sukladno Zakonu.
Jednokratna pomoć i naknada za nezaposlene branitelje
- Predlaže se i ubrzanje postupka i dodatna prilagodba ostvarivanja prava namijenjenih socijalno ugroženim skupinama, kao što su jednokratna novčana pomoć i naknada za nezaposlene hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji - istaknuo je Medved.
Kako stoji u nacrtu izmjena Zakona, omogućilo bi se ostvarivanje prava na mirovinu i za one branitelje koji su naknadno ostvarili taj status, status dragovoljca ili dodatne dane sudjelovanja u obrani suvereniteta RH, a već ranije imaju priznato pravo na mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju.
Kao i provođenje ranije priznatih prava i određivanje nove svote najniže mirovine umjesto priznate mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju i za one hrvatske branitelje koji nisu bili zatečeni korisnici najniže mirovine.
To se odnosi na branitelje kojima je u trenutku odlaska u mirovinu ona određena prema Zakonu o mirovinskom osiguranju bila povoljnija od tada najniže braniteljske mirovine (bez povećanja za sudjelovanje u Domovinskom ratu).
Sredstva za provedbu Zakona osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2021. godinu i projekcijama za 2022. i 2023. godinu u sklopu Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike u procijenjenom iznosu od 12,1 milijuna kuna u 2021. godini, 15,5 milijuna u 2022. godini te 17,1 milijuna kuna u 2023. godini.
Potom u sklopu Ministarstva hrvatskih branitelja u iznosu od 1,3 milijuna kuna u 2021. godini te po 1,9 milijuna kuna u 2022. i 2023. godini, po stavku naknada građanima i kućanstvima u iznosu od 672.000 kuna za ovu godinu te po milijun kuna u iduće dvije godine, ali i u sklopu jednokratnih prava za obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata u iznosu od 119.000 kuna za svaku godinu.