Nije nama lako: U šest zemalja smo usporedili cijene 12 proizvoda. Među njima su samo Wudy hrenovke kod nas najjeftinije. Osim zbog nižih cijena, u šoping u BiH isplati se i zbog povrata PDV-a te goriva
U shoppingu preko granice: Evo što je sve jeftinije kod susjeda
U prekogranični shopping, ako se gledaju samo cijene, najviše se isplati ići u Srbiju, pokazala je usporedba cijena 12 namirnica i drugih proizvoda za kućanstvo.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Od ponedjeljka do srijede uspoređivali smo naše cijene s onima u Sloveniji, Italiji, Mađarskoj, Srbiji i BiH, kamo stanovnici graničnih područja često odlaze. U Sloveniju, Mađarsku i Italiju više se ne odlazi samo zato što je jeftinije, nego po neke proizvode kojih kod nas nema ili po druge koji su puno kvalitetniji, a cijena im je ista ili slična.
POGLEDAJTE VIDEO: Još jedna šokantna analiza! Podvaljuju nam lošije, a plaćamo skuplje
Pokretanje videa...
Nema gužve radnim danom jer iz Slavonskog Broda ne dolaze u veliki šoping. U Bosanski može skočiti svatko kad poželi. No trebate vidjeti gužvu vikendom, kad navale i iz Požege, rekli su nam ispred bosanskobrodske prodavaonice Tropik.
Puno ljudi odlazi i u šoping u Orašje, prema nekim podacima čak 12.000 na dan. Osim zbog nižih cijena, isplati im se i zbog povrata PDV-a, koji je u BiH na hranu 17 posto. Uz klasičnu kupnju namirnica i kućanskih potrepština, preko Save većina natoči i gorivo. Tko ima veliki spremnik uštedi 100 kuna.
U Mađarskoj cijene više nisu toliko niže da bi se isplatilo ići tamo u kupnju. U Nagykanizsi, 30-ak kilometara od graničnog prijelaza Goričan, obišli smo velike prodavaonice Lidla, Spara, Penny Marketa i Tesca te se uvjerili da su cijene slične našima. Za masovne odlaske po kobasice i crvenu papriku više nema razloga, a nije više lako pronaći ni gusju jetru, koje je nekad u Mađarskoj bilo puno, a cijena je bila upola manja nego kod nas. Ni u Trst se ne isplati po hranu.
- Samo su tjestenine i maslinovo ulje jeftiniji nego kod nas - kaže Umažanin kojeg smo zatekli u popularnoj Famili.
Istrani znaju otići u Trst i po deterdžent za pranje rublja Dash, koji je malo jeftiniji nego kod nas, a vole tamo kupovati i kavu jer im je, kažu, bolje kvalitete.
- Lavazza od 250 grama je 2,94, a Illy iste gramaže 6,36 eura.
Malo je skuplja, ali je okus fantastičan - rekla je Puljanka.
U Srbiju stanovnici pograničnih područja najčešće odlaze po cigarete, koje su od pet do sedam kuna jeftinije nego kod nas. Marlboro je 20 kuna. Vegeta od 400 grama stoji 11 kuna, a kod nas je 500 grama 23 kune. Po tri ili četiri kune jeftiniji su i sokovi, a kad je akcija, razlika je i puno veća. Zahvaljujući kupcima iz Hrvatske procvjetalo je i Bogojevo, selo na granici kraj Erduta, 30 km od Osijeka i 20 km od Vukovara.
Nekad su imali samoposlugu s mješovitom robom i mali restoran. Novootvorena su tri diskonta, u kojima se cijene malo i razlikuju, te dva luksuzna restorana, u kojima također uglavnom jedu gosti iz Hrvatske.
Može se plaćati na sve načine, ali najisplativije je promijeniti eure u srpske dinare. Odnos kune i dinara je 15:1.
Linolada je u Sloveniji čak 30 posto jeftinija
U Intersparu u Celju usporedili smo cijene hrvatskih proizvoda s onima iz naše internetske prodavaonice Konzum klik. Podravkin džem od marelica je u Sloveniji gotovo tri kune skuplji, a Kraševe napolitanke u vrećici od 840 grama pet kuna. No Podravkin čokoladni namaz Lino lada duo od 750 grama u Sloveniji stoji 30, a kod nas 43 kune, Bajadere (200 grama) preko “meje” su četiri kune jeftinije, a pet Gavrilovićevih jetrenih pašteta od 50 grama stoji dvije kune manje nego kod nas. Slovencima je oko kune skuplja čokolada Dorina Ledena, a mliječna i Životinjsko carstvo malo su jeftinije nego kod nas. Susjedima se iz Dežele u Hrvatsku po hrvatske proizvode najviše isplati zbog Čokolina. Kilogram je kod nas 50, a u Sloveniji gotovo 66 kuna. To je oko 30 posto više nego u Hrvatskoj.