Samo prošli tjedan smo imali dva pucanja magistralnog cjevovoda. To je neizdrživa situacija, rekao je Tomašević
Tomašević: 'Voda će poskupiti 15 posto jer to je nužno, pucanje cjevovoda postalo je neizdrživo'
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević posjetio je sa svojim zamjenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaet Osnovnu školu Petar Zrinski u kojoj su završeni radovi na cjelovitoj obnovi. Obnovom te škole, u Zagrebu su obnovljene sve potresom oštećene škole u Zagrebu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Završena obnova svih OŠ oštećenih u potresu
Obnova OŠ Petra Zrinskog stajala je 16.6 milijuna eura, otkrio je zagrebački gradonačelnik.
- Podsjetio bih da je ovo deveta škola koju smo otvorili u posljednjih godinu dana. Ovo je peta škola u cjelovitoj obnovi. Ovim na neki način simboličnim otvaranjem u Krajiškoj je Grad Zagreb završio sve cjelovite obnove osnovnih škola u Zagrebu, ostale su nam još srednje - rekao je Tomašević te istaknuo da je škola konstrukcijski ojačana i vrhunski opremljena, ali da posla još ima - do svibnja planiraju urediti fasadu i dvorište.
POGLEDAJTE VIDEO: Obilazak obnovljene zgrade OŠ Petar Zrinski
Pokretanje videa...
Tomašević je istaknuo kako je ponosan i sretan što su se učenici vratili u školske klupe od ovog polugodišta.
- Drago mi je i da je od uloženog novca najveći dio iz EU fonda solidarnosti kako bi se što manje novca vraćalo Europskoj uniji - rekao je.
Otvorenje sljedeće srednje škole bit će u veljači, a vjeruje da će i preostala sredstva biti pokrivena iz Nacionalnog programa za oporavak i otpornost. Dodao je i da su u sektoru odgoja i obrazovanja smanjena kašnjenja u plaćanju koja su bila oko šest mjeseci, a sada ih nema, te škole ne moraju brinuti oko plaćanja režija i računa.
Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet pripremio je prezentaciju o obnovi osnovne škole.
- Prva cjelovito obnovljena škola bila je OŠ Miroslav Krleža u koju se vratilo 286 učenika, a projekt je stajao 90 milijuna kuna. Druga investicija bila je u školu Ivan Merz u koju se vratilo četiristotinjak učenika. Vrlo zahtjevan projekt od 24 milijuna kuna bio je u Područnoj školi Vugrovec-Kašina gdje se vratilo dvjestotinjak učenika, a škola je dograđena. Dom Ante Bruno Bušić u Gajevoj ulici za 80-ak učenika također je bio zahtjevan pothvat obnove. Sjajno je da je dom ostao gdje je jer na taj način učenici iz drugih gradova nisu građani drugog reda, već su u jednoj od ljepših palača - rekao je.
Otkrio je da se u obnovljene i izgrađene škole vratilo ukupno 2193 učenika, a od toga 1562 učenika u obnovljene škole. Vrijednost radova iznosi 366 milijuna kuna, od čega će 50 posto biti iz EU fondova, a ostatak iz NPOO.
- Sljedeće su srednje škole: Gornjogradska gimnazija, Gimnazija Tituš Brezovački koja bi trebala biti spremna do sljedeće školske godine. Prva će biti gotova Glazbena škola Blagoje Bersa u Frankopanskoj koja će vrata otvoriti u veljači - dodao je Korlaet.
Poskupljenje vode u Zagrebu
Komentirao je da je poskupljenje vode u Zagrebu nužno te naglasio da je pucanje cjevovodi postalo neizdrživo.
- Inflacijom se povećavaju svi materijalni troškovi u gradu i potreba radnika da dobiju veće plaće jer je i njima skuplje. Što se tiče vode, Zagreb ima jedinstvenu situaciju u Hrvatskoj. Samo prošli tjedan smo imali dva pucanja magistralnog cjevovoda. To je neizdrživa situacija - istaknuo je.
- S obzirom na to da je Vlada odgodila uredbu, nećemo ići na poskupljenje od 20 posto, nego 15 posto jer su i dalje potrebna sredstva za obnovu infrastrukture i nema druge opcije jer vodoopskrbna poduzeća moraju biti samoodrživa, 30 posto ćemo financirati iz poskupljenja, a 70 posto ćemo povući iz EU fondova, zato je poskupljenje jedini način. Što se tiče prijedloga HSLS-a da se uzme kredit, pa krediti su već uzeti, a kako ćete i vraćati taj kredit ako ne povećate prihode? - zaključio je Tomašević te krenuo u obilazak škole.
Tužbe zbog reklama na ZET tramvajima
Potvrdio da ostaje pri odluci da se zabrane reklame na tramvajima, nakon najave tvrtke preko koje se oglašavalo na vozilima ZET-a da će tužiti Grad. Od reklama Grad uprihodi pet milijuna kuna godišnje, a da Grad ZET-u daje milijardu kuna, rekao je.
- ZET je raskinuo ugovor jer je Grad Zagreb uskratio suglasnost i pri tome stojim, ali ne mogu spekulirati što će napraviti privatna firma. Radi se oko pet milijuna kuna prihoda godišnje od tih reklama, a Grad financira ZET s milijardu kuna jer ZET od prodaje karata zarađuje 300 milijuna kuna. Uostalom, bilo je više argumenata za to, žalili su se i putnici... - rekao je Tomašević.
Istaknuo je kako ga "prijetnje kaznenim prijavama neće pokolebati".
- Ja te prijetnje primam svakodnevno, svaka tvrtka ima pravo zaštititi svoj interes na sudu, a čujem da se planira i uložiti neke novce u kampanju koja će blatiti gradsku vlast: Neka, samo dajte! - rekao je gradonačelnik oštro.
Staze na Sljemenu i Snježna Kraljica
Tomašević je komentirao i stanje na Sljemenu te hoće li staze za skijanje biti otvorene i za građane. Dotakao se i Snježne kraljice.
- Rekreativna sezona ovisi o stanju snijega, a o tome odlučuje Ustanova upravljanje sportskim objektima. Što se tiče Snježne kraljice, grad financira samo nekoliko posto tako da i bez tog postotka natjecanje se može nastaviti, ali klimatski uvjeti su takvi da je upitna održivost nastavka te utrke i skijanja - rekao je Tomašević.
Obnova u staroj gradskoj jezgri
- Program cjelovite obnove je na javnoj raspravi i toliko je ključan da ga i ja kao gradonačelnik mogu usvojiti. S druge strane, jesam ja na vlasti na Baniji? - upitao je Tomašević pa se dotakao Branka Bačića, novog ministra graditeljstva.
- Ovo mi je već treći ministar, a gradonačelnik sam godinu i pol, no imat ćemo sastanak kada ga izglasaju. Naš saborski klub također je iznio 10 prijedloga kako ubrzati obnovu i u tom smislu pozdravljam ideju centralizacije obnove na koju upozoravamo cijelo vrijeme da je nužna, no dobro, bolje ikad nego nikad - zaključio je Tomašević.