Čak 2185 djece hospitalizirano zbog mentalnih poremećaja. Alkohol konzumiralo čak 51,8% dječaka od 15 godina. Sve je više i nasilja
Sve je više nasilja, alkohola i mentalnih problema: 'Djeci loše ponašanje prikazuju kao dobro'
Međuvršnjačko nasilje, konzumacija alkohola, mentalni poremećaji i problemi, prijave kriznih situacija u školama - sve ovo je u porastu u odnosu na godine prije. Na tematskoj sjednici Odbora za obitelj, mlade i sport posvećenoj prevenciji nasilja među djecom i mladima te mentalnom zdravlju djece i mladih objavljeno je da 13 posto učenika pokazuje razinu rizičnog ponašanja.
- Određeni periodi u godini su rizičniji, primjećujemo više vršnjačkog nasilja u rujnu, listopadu, travnju, svibnju i lipnju. Djeca koja pokazuju neprilagođeno ponašanje su sve mlađa - rekla je Irena Petrijevčanin, državna tajnica u MUP-u, naglašavajući kako je vršnjačko nasilje najčešće u osnovnim školama i da je većina počinitelja mlađa od 14 godina.
Podaci nakon situacije u Beogradu upućuju na tzv. “copycat” ponašanje u slučaju ovakvih tragedija, stoga je bila neophodna reakcija svih institucija. Nakon tragedije u Beogradu došlo je i do porasta prijava kriznih situacija u školama - 2017./2018. su bile 163 prijave, 2021./2022. njih 198, a 2022./2023. - 355 slučajeva.
- Nema tolerancije, kad se utvrdi bilo kakav propust u sustavu, Ministarstvo reagira. Nemamo milosti prema onome tko je napravio štetu na račun djeteta - rekao je Momir Karin, ravnatelj uprave u Ministarstvu znanosti i obrazovanja.
Kako kaže, iako se stalno spominje nulta tolerancija na nasilje u školama, razina okrutnosti u osnovnim školama je viša nego u srednjim školama. Stručnjaci tvrde da je dodatan problem i zataškavanje problematičnih slučajeva u školama, što su činili neki ravnatelji. Porastao je i broj hospitalizacije djece zbog mentalnih poremećaja i poremećaja ponašanja. Naime, 2021. je hospitalizirano 1873 djece do 18 godina, dok je 2022. godine u bolnice primljeno čak 2185 djece, i to gotovo dvostruko više djevojčica nego dječaka. Rizična ponašanja povezana su i s ovisničkim navikama. Istraživanje iz 2022. pokazuje kako dječaci počinju pušiti već s 11 godina te ih u dobi od 15 godina puši ili je probalo cigarete već 20%. Djevojčice slijede taj trend.
- S alkoholom je još veći problem. Čak 12% dječaka je alkohol probalo već s 11 godina, a čak 51,8% dječaka od 15 godina izjavilo je da je pilo alkohol. I marihuana je veliki problem, više od 10% mladih u dobi od 15 godina izjavilo je da je probalo marihuanu - istaknula je prof. dr. sc. Danijela Štimac Grbić.
Psihologinja dr. sc. Gordana Kuterovac Jagodić tvrdi da djeca preuzimaju obrasce ponašanja od roditelja, okoline, medija, ali i s društvenih mreža.
- Djeci se u današnje vrijeme šalju nejasne poruke koje opijate ili loše ponašanje prikazuju kao dobru stvar. Oni su sve češći korisnici medija, a upitne poruke im se prikazuju kroz filmove, pjesme i društvene mreže - dodaje psihologinja Kuterovac Jagodić.
Kako kaže, školama i nastavnicima oduzela se snaga jer roditelji često pred djecom dovode u pitanje ispravnost odluka škole i nastavnika. Vrlo je važna suradnja roditelja i škole, a ne neprekidni konflikti, suprotstavljanje i dovođenje u pitanje odluka škole te pretjerano štićenje djeteta.
- Roditelji moraju više vremena posvetiti djeci, a ne ih usputno odgajati. Također, roditelji često od djece imaju prevelika očekivanja. Traže od njih nerealne uspjehe, a to nerijetko rezultira određenim mentalnim poremećajima i poremećajima u ponašanju - zaključila je psihologinja.
Poražavajući podaci o nasilju i mentalnog zdravlja mladih