Obavijesti

News

Komentari 108

Smrt u splitskoj ćeliji: Ministre, zašto je Kristian (18) umro?

Smrt u splitskoj ćeliji: Ministre, zašto je Kristian (18) umro?
11

Kristiana V. uhitili su jer je zapalio pet maslina. Triput je bio u zatvorskoj bolnici jer je bio suicidalan. HZZO je utvrdio da ima invaliditet trećeg stupnja. Stavili su ga u zatvor s najvećim kriminalcima

Tužit ćemo državu. Želimo doznati što se doista dogodilo našem sinu, poručila je obitelj Kristiana V. (18), koji je preminuo 24. kolovoza u KBC-u Split, nakon što su ga u teškom stanju dovezli iz zatvora na splitskim Bilicama.

Što se dogodilo mladiću, koji je četiri mjeseca proveo u istražnom zatvoru na Bilicama zbog podmetanja požara, trebalo bi biti jasnije nakon što stigne nalaz obdukcije.

Mladić se tijekom boravka u ćeliji splitskog zatvora navodno tresao od straha zbog okruženja u kojem je bio.

POGLEDAJTE VIDEO

Pokretanje videa...

01:21

Zapalio pet maslina

Riječ je o mladiću kojemu je dijagnosticiran poremećaj piromanije, zbog kojega se liječio još kao dijete.

Osim psihičkog poremećaja, imao je i tjelesna te mentalna oštećenja, zbog čega mu je Komisija HZZO-a nakon vještačenja prošle godine utvrdila teži invaliditet trećeg stupnja.

Je li taj invaliditet bio takav da mu sud nije trebao izreći istražni zatvor, nego neku od blažih mjera, predmet je rasprave. Prema Zakonu o kaznenom postupku, protiv osobe s tjelesnim nedostacima koje joj onemogućuju ili bitno otežavaju kretanje istražni zatvor može se odrediti iznimno.

Kristian je iza rešetaka završio početkom travnja. Policiji je priznao da je podmetnuo požare, a Općinsko državno odvjetništvo, koje je vodilo predmet, zatražilo je da mu se odredi istražni zatvor zbog opasnosti od ponavljanja djela.

Taj su boravak produljivali do kraja srpnja, kad je na Općinskom sudu nepravomoćno osuđen na osam mjeseci. I tad mu je produljen istražni zatvor, no nakon žalbe njegova branitelja po službenoj dužnosti, odvjetnika Dine Radića, ukinut je početkom kolovoza.

Nažalost, prekasno.

Imao ozljede abdomena

Iz splitskog zatvora izašao je na nosilima, s ozljedama abdomena.

Kakvim točno, još se ne zna, no njegov otac navodno je primijetio modrice na trbuhu. Dva tjedna kasnije mladić je umro.

- Došlo je do pogrešaka svih sudionika u postupku. Nisam ga branio u tom slučaju, no mogu reći da se okrivljeni, danas pokojni mladić, nije tretirao sukladno zahtjevima i medicinskoj dokumentaciji - rekao je splitski odvjetnik Vinko Ljubičić, koji zastupa obitelj 18-godišnjeg mladića.

- Prema nalazima liječnika, vještaka, bio mu je potreban 24-satni nadzor, dakle stalna tuđa njega i briga u punom opsegu. A zna se što to znači te je to vjerojatno jedan od uzroka tragičnog epiloga - kaže Ljubičić.

Iako mu je još kao djetetu dijagnosticirana bolest piromanije, a i u svojem je priznanju rekao da ga uzbuđuje sva strka i panika kod požara, vatre, vatrogasne sirene, te je psihijatrijski liječen, nije proglašen neubrojivim, nego “bitno smanjeno ubrojivim”.

Mladića s takvim poteškoćama nisu smjeli staviti s ubojicama
Mladića s takvim poteškoćama nisu smjeli staviti s ubojicama

Pod pojačanim nadzorom

Tijekom tih nekoliko mjeseci nesretni mladić je tri puta boravio u bolnici za osobe lišene slobode zbog različitih ozljeda. Početkom kolovoza su pak čuvare o njegovu stanju alarmirali “cimeri”, neslužbeno smo doznali jer su službeni podaci tajna (navodno nikakvih postupanja pravosudnih djelatnika u smislu prisile prema 18-godišnjaku nije bilo), te je iza dva sata poslije ponoći prebačen u bolnicu. Navodno je imao ozljede abdomena, no kako su nastale i uzrok smrti gotovo mjesec dana kasnije u splitskoj bolnici, tek će se utvrditi. Javio nam se netko blizak njegovoj obitelji koji tvrdi da su ga u zatvoru - pretukli.

Mladić je u zatvoru u Bilicama bio u ćeliji s mladićem (20), koji je nepravomoćno osuđen na pet godina maloljetničkog zatvora zbog ubojstva jednog 18-godišnjaka u studenom 2016. godine na Zapadnoj obali u Splitu.

Kako neslužbeno doznajemo, njih dvojica bili su pod pojačanim nadzorom, a kad bi se mladić (18) vraćao iz šetnje zatvorskim dvorištem, pravosudni policajci pozorno bi ga pretresli kako ne bi imao upaljač i kriomice ga unio u ćeliju.

Ministarstvo: Nisu utvrđene nepravilnosti

Doznajemo kako se nadao da će ići na liječenje na Rab ili Ugljan, jedino je spominjao kako ne želi ponovno ići u Bolnicu za osobe lišene slobode u Zagrebu, u kojoj je bio čak tri puta.

Iz Ministarstva pravosuđa rekli su da dosad nisu utvrđene nikakve nepravilnosti.

Više puta pisali smo kako pravosudni policajci upozoravaju da je stanje kaotično, da ih nema dovoljno, da nemaju kvalitetnu opremu, da su potplaćeni i da nadređeni uporno ignoriraju njihova upozorenja.

Najteža je situacija u Bolnici za osobe lišene slobode (BOLS) u Zagrebu, gdje je manjak liječnika i medicinskih sestara u zatvorskom sustavu doveo do toga da s teškim psihijatrijskim slučajevima nema tko raditi, da pravosudni policajci dijele lijekove pritvorenicima i zatvorenicima. Sama ustanova izgubila je status bolnice.

- Institucije se trude pronaći stručnjake, raspisuju natječaje, no ne mogu popuniti kadrove. Na tržištu u Hrvatskoj jednostavno nema dovoljno psihijatara za potrebe sustava. To se ne odnosi samo na zatvorski sustav nego i na bolnice. Mislim da je ovakva situacija nedopustiva za društvo. Potreba za psihijatrima raste, moramo razvijati programe i naći liječnike - kaže doc. dr. sc. Ante Bagarić, pročelnik Zavoda za liječenje ovisnosti Psihijatrijske bolnice Vrapče.

Iz Ministarstva pravosuđa odgovorili su na naš upit da je u BOLS-u trenutačno zaposlen jedan psihijatar, a još dva rade na temelju ugovora o radu. Tamo je sad 49 istražnih zatvorenika, a zbog psihičkih poremećaja u toj su bolnici smještena 32 zatvorenika.

Zatvorenici se tuku, siluju, ozljeđuju...     

U zagrebačkom zatvoru Remetinec u lipnju je “kuhalo”. U dva teška incidenta ozlijeđeni su zatvorski čuvari, zatvorenik je lupao po ćeliji i vikao. Kako bi ga smirio, pravosudni policajac otvorio je vrata, no zatvornik ga je napao. U sukobu sa zatvorenikom policajcu je pukao mišić na desnoj ruci. Drugi pravosudni policajac ozlijeđen je u naguravanju s pritvorenikom, koji ima psihičkih teškoća, na koje policajce nitko nije upozorio.

Prije četiri mjeseca u Bolnici za osobe lišene slobode u Svetošimunskoj u Zagrebu 26-godišnjak je silovao vršnjaka. Žrtva i silovatelj, inače njegov vršnjak, bili su smješteni u sobu s još nekoliko zatvorenika. Neslužbeno smo doznali kako su njihovu sobu tijekom večeri nekoliko puta obilazili pravosudni policajci, no žrtva im se, navodno, obratila tek sutradan ujutro i prijavila zločin.

Joško Božić Kudrić u svibnju je udario šakom u glavu pravosudnog policajca. To mu je bio četvrti napad na pravosudne policajce. Na njih je nasrtao u zatvorima u Splitu, Glini, Lepoglavi i u BOLS-u. U deset dana pravosudnog policajca udario je u kaznionici u Glini, a potom i u Lepoglavi.

Jedan od najtežih događaja svakako je smrt zatvorenika Bojana Bešića u studenom 2015. godine u zatvoru u Puli. On se ugušio ugljikovim monoksidom u posebnoj zatvorskoj prostoriji, takozvanoj gumenjači, u koju je prošvercao upaljač. Zapalio je izolacijsku oblogu od spužve i poginuo.

Nakon njegove smrti istraga je pokazala da je bilo propusta u postupanju pravosudnih policajaca. Petoricu su optužili da su prouzročili smrt iz nehaja jer ga nisu temeljito pregledali i oduzeli mu upaljač koji je imao u džepu trenirke. Na pazinskom Općinskom sudu u svibnju ove godine svi su rekli da se ne osjećaju krivima.

U zatvoru je jedva izvukao živu glavu Robert Matanić, jedan od sudionika atentata na Ivu Pukanića i Niku Franjića. Njega je u ožujku 2015. godine u kaznionici u Lepoglavi tijekom vježbanja pokušao ubiti Dario Šišaković (29), osuđen zbog ubojstva zagrebačke profesorice Dijane Ćulibrk. Matanić je prvo bio u komi, a potom je dugo vegetirao. Ima trajne ozljede mozga, a Šišakoviću sude.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 108
Milanović: Naivci kao Primorac su opasni; Primorac: Ja nemam vlasnika, gospodine Milanoviću
POSLJEDNJI 'OKRŠAJ'

Milanović: Naivci kao Primorac su opasni; Primorac: Ja nemam vlasnika, gospodine Milanoviću

Sučeljavanje predsjedničkih kandidata na HRT-u trajat će oko 90 minuta