Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor kaže da se i minimalna plaća treba prilagoditi realnim okolnostima u zemlji, no da to ne znači promjenu
Smanjit će se i minimalna plaća od 2747 kuna bruto?
Dogovora oko usklađene politike plaća i cijena između sindikata, poslodavaca i Vlade nema. Iako su trebali dostaviti svoje primjedbe na Vladine smjernice, ni sindikati ni poslodavci to nisu učinili. U Vladi do 15. travnja očekuju primjedbe socijalnih partnera, a ponovno će za stol sjesti 20. travnja. Vlada je izašla sa smjernicama koje predviđaju da se plaće u javnom i državnom sektoru, lokalnoj samoupravi te trgovačkim društvima zadrže na razini iz 2008. godine, a naputak privatnom sektoru je da zadrži postojeću razinu plaća i radna mjesta. O cijenama koje bi trebale pratiti plaće nije se raspravljalo, nego je ta tema tek spomenuta. Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor rekla je i da se i minimalna plaća treba prilagoditi realnim okolnostima u kojima se zemlja nalazi. Napominje da neki poslodavci u vrijeme krize neće biti u mogućnosti ispuniti zakonsku obvezu.
- To ne znači da Vlada razmišlja o izmjeni zakona, ali to pitanje trebamo razmotriti. Svi moramo biti svjesni stanja u kojem se nalazimo - rekla je Kosor nakon sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća. Minimalna plaća sada iznosi 2747 kuna bruto. Sindikati se nisu mogli dogovoriti ni oko predsjednika GSV-a koji bi idućih godinu dana trebao biti iz njihovih redova. Prvotno su predložili da to bude sindikalac Damir Jakuš, no dio se tome naknadno usprotivio. Vlada se u ovo pitanje ne želi miješati i prepušta sindikatima da se o tome dogovore do iduće sjednice.