Dobar dio pacijenata čine turisti koji više borave na otvorenom pa dolaze na Hitnu i zbog nezgoda na plažama i u prometu
Riječko područje je u crvenom zbog ekstremnih temperatura, Hitna ima veći broj intervencija
Nakon što je toplinski val zahvatio Hrvatsku, a za riječko područje objavljeno crveno upozorenje, u svim ispostavama Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije povećan je broj intervencija zbog topline, ali i brojnih turista.
Danas smo od 7 sati ujutro do podneva imali već 30 intervencija i gotovo 80 poziva, izjavila je Hini ravnateljica županijskog Zavoda za hitnu medicinu Senka Kajčić.
Dobar dio pacijenata čine turisti koji više borave na otvorenom pa dolaze na Hitnu i zbog nezgoda na plažama i u prometu.
Ovakvo vrijeme posebno ne odgovara kroničnim bolesnicima starije dobi jer se njihove tegobe značajno pojačavaju, bez obzira što koriste terapiju.
Nemaju dobre kompenzacijske mehanizme i tu nastaju problemi, a najčešće je riječ o padu tlaka ili kratkotrajnom gubitku svijesti s prethodnim simptomima, dok su kod kroničnih plućnih i srčanih bolesnika česte smetnje s disanjem, upozorava Kajčić.
Kako bi se izbjegla dehidracija, treba uzimati što više tekućine, voća i povrća, ne jesti tešku i masnu, začinjenu hranu, izbjegavati boravak na otvorenom u najtoplijem dijelu dana.
Naglasila je da bi prije izlaska iz klimatiziranih prostora temperaturu trebalo prilagoditi na osam do deset stupnjeva ispod vanjske temperature.
Upitana o kapacitetima hitne službe, Kajčić odgovara da su, prema postojećoj mreži, popunjeni svi timovi i sve potrebe u Županiji.
Županijski Zavod za hitnu medicinu ima 81 tim, od kojih je 45 timova s liječnikom, a 25 bez liječnika, pet je timova prijavno-dojavne jedinice i šest timova pripravnosti. U turističkoj sezoni je timovima u Crikvenici i na Krku pridodan liječnik pa su u svakoj smjeni po dva tima s liječnikom.
Osim za riječko, Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) u utorak je, za razdoblje do subote, objavio crveno upozorenje vrlo velike opasnosti od toplinskih valova i za splitsko i dubrovačko područje, dok je za kninsko izdano narančasto upozorenje velike opasnosti.
Za zagrebačko, osječko, karlovačko i gospićko područje izdano je žuto upozorenje umjerene opasnosti.
Građanima se preporučuje da se pridržavaju uputa i zaštite se od sunca, da za rashlađivanje doma koriste hladniji noćni zrak, a danju zatvore prozore.
Preporučuje se izbjegavati izlazak i boravak na suncu od 10 do 17 sati, posebice djeca, trudnice, starije osobe i srčani bolesnici te oboljeli od šećerne bolesti.
Savjetuje se nošenje lagane, široke i svijetle odjeće od prirodnih materijala, redovito pijenje tekućine, ali izbjegavanje alkohola i napitaka s previše kofeina i šećera.
Prema podacima DHMZ-a, i sutra će u Hrvatskoj biti pretežno sunčano i vruće, ponegdje i vrlo vruće. U unutrašnjosti, uz mjestimice jači razvoj oblaka, moguć je poneki pljusak praćen grmljavinom, ponajprije poslijepodne na sjeverozapadu.
Ujutro na kopnu lokalno magla, vjetar većinom slab, na Jadranu u noći i ujutro slaba i umjerena bura, a poslijepodne sjeverozapadnjak i jugozapadnjak.
Najniža jutarnja temperatura zraka bit će uglavnom od 16 do 21, na Jadranu između 24 i 29, a najviša dnevna od 32 do 37 Celzijevih stupnjeva.