U 28 srpanjskih dana sa šesteročlanom ekipom koja ga je pratila na jedrilici uspio je plivajući povezati 17 otoka, ali i dotaknuti srca mnogih koji su podržali ovaj projekt iznad svih Jakopovićevih očekivanja
Ribafish je najljepša priča ljeta! Učio djecu kako se voli priroda
Evo, 17 otoka sam obišao, preplivali smo više od stotinu kilometara i sprijateljili se sa stotinama predivnih ljudi. Sretan sam što smo na ovom putovanju upoznali 1500 klinaca koji su dobili svoje poklone, a mislim da će ih na Čiovu biti još 200-300 večeras. Vidimo se i u srpnju iduće godine kad počnemo osvajati ostatak otoka u ovom našem projektu, poručio je Domagoj Jakopović Ribafish (49) nakon što je dovršio i 5300 metara dugu dionicu od Velog Drvenika do uvale Ljubljeva kraj Okruga Donjeg na vanjskoj strani otoka Čiova i prvi dio projekta RokOtok.
POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI:
Pokretanje videa...
Podsjetimo, RokOtok je Ribafish osmislio kao projekt u spomen na svojega sina koji je preminuo u 12. godini, s jedne strane kako bi ispunio njihov zajednički plan da obiđu sve nastanjene hrvatske otoke, a s druge da se razvije svijest o važnosti provođenja zajedničkog vremena roditelja i djece kroz sport, druženje, učenje i istraživanje. Cilj je da se i djeca odmaknu od ekrana te provode što kvalitetnije vrijeme izvan virtualnog svijeta, posebice da osvijeste ekološke aspekte vezane uz Jadran. Posljednjeg dana ovogodišnje rute, nakon problema s dizanjem sidra jedrilice koja je u bila u pratnji, s Drvenika je Ribafish počeo plivati u utorak oko 9.30 sati u pratnji mlade Trogiranke i hrvatske rekorderke u daljinskom plivanju Antonije Buličić. Kako smo vidjeli na posljednjoj dionici RokOtoka, nije se stigla ni umoriti, a trebalo im je sat i 20 minuta da se domognu Čiova.
- Od svih dionica najteža je bila od Mljeta do Korčule jer smo imali valove od 3 do 4 metra i struje su bile jake. Bacalo nas je put Italije, ali dobro društvo i potpora s broda, na kojemu su stalno bili spasioci, kao i liječnici koji su mućkali koktele, pomogli su mi da krenem dalje - kaže Riba.
Dok je plivao, kaže, povremeno se bojao da će naletjeti na kakvog neobičnog stvora u moru, no utješio bi se riječima hvarskog maratonca Tonija Pavičića Donkića da je najopasnija životinja u Jadranu ježinac.
- Za sve ostale opasnosti u moru krivi su neodgovorni ljudi. Divlji i u utrci za novcem mnogi ne paze na ništa oko sebe, kao i oni koji nisu svjesni koliko su nonšalantni pa donose opasnost sebi i drugima - dodao je Ribafish, koji se početkom 2000. godine bavio daljinskim plivanjem kroz Cro Cup natjecanja, a najveću razdaljinu je preplivao na Faros maratonu od 16 kilometara.
- To je bilo prije 20-ak godina i 20-ak kilograma, prije ozljede ramena. Sad imam neku masnu naslagu, boli me glava, jezik mi je kao teniska loptica, ali to je kao u igri ‘škare, kamen, papir’. Kad pomisliš da će pobijediti kamen, tu je uvijek taj neki papir koji dobije. Tako i meni ovaj umor i iscrpljenost nadomješćuju ponos i sreća, a još više jer tu su klinci kojima pola sata nakon plivanja dosađujem svojim predavanjem, a onda mi po mjestima znaju dobaciti: ‘Ribafish, rekao sam tati da ne baca smeće’. U svakome mjestu koje smo obišli da su samo jedan ili dva djeteta nešto zapamtili, da paze prirodu, otoke i više vremena provode s roditeljima u igri, projekt je uspio - poručio je Ribafish.
U 28 srpanjskih dana sa šesteročlanom ekipom koja ga je pratila na jedrilici uspio je plivajući povezati 17 otoka, ali i dotaknuti srca mnogih koji su podržali ovaj projekt iznad svih Jakopovićevih očekivanja. Djeci je dijelio knjigu “RokOtok”, koju je napisao nakon smrti svojega jedinca. S njim na brodu bili su spasioci, liječnica, kapetan, kamerman i Kasandra Draganić, koja se pobrinula za organizaciju, da sve stvari sjednu na svoje mjesto te projekt zaživi na društvenim mrežama i kroz medije.
- Na jedrilici koja je Jakopovića pratila tijekom plivanja bila je i mlada liječnica Ana Štanfel, koja ga je krijepila pripravcima kako bi izdržao napore. Bilo je tu i mnoštvo drugih stvari o kojima se trebala brinuti da Ribafish izdrži napore i bolove u ramenu. Kapetan broda bio je iskusni Lovre Uroda, a da sve ostane zabilježeno pobrinuo se snimatelj Igor Bogdanović.
Nakon što se 2. kolovoza razduži brod koji je proteklih 28 dana bio i skladište i mjesto za spavanje i objedovanje, ponosni Ribafish vratit će se u Zagreb.