Obavijesti

News

Priče parova koji su posvajali iz Konga: 'Neku djecu u vrtićima ispituju je li ih mama ukrala...'

Priče parova koji su posvajali iz Konga: 'Neku djecu u vrtićima ispituju je li ih mama ukrala...'

Razgovarali smo preko posrednika s dva para iz Hrvatske koja su posvojila djecu iz DR Konga na sličan način kao uhićeni Hrvati u Zambiji

Situacija s osmero hrvatskih državljana uhićenih početkom prosinca u Zambiji pod sumnjom za pokušaj trgovanja djecom i dalje je neizvjesna. Još uvijek su iza rešetaka u Ndoli nakon problema s regulacijom boravišta, gdje iščekuju novo ročište koje će započeti u ponedjeljak ujutro. Podsjetimo, uhićeni su 7. prosinca u Zambiji nakon posvajanja četvero djece iz DR Kongo. Dokumentaciju su verificirali hrvatski sudovi i na temelju toga su djeca dobila hrvatsko državljanstvo, ali posvojitelji nisu otišli po djecu u Kongo, već su ih dočekali u Zambiji. Kad su pokušali napustiti zemlju, zambijske službe su ih uhitile i pritvorile. U međuvremenu im je dopušteno da se brane sa slobode uz jamčevinu, pronađeno je i 16 Zambijaca koji će jamčiti da neće napustiti zemlju, ali zbog problema s obnovom viza, osmero hrvatskih državljana i dalje čekaju rasplet situacije u lokalnom zatvoru.

Ekskluzivno iz Ndole: Ispituju Zambijce koji jamče za Hrvate
Ekskluzivno iz Ndole: Ispituju Zambijce koji jamče za Hrvate

24sata su preko posrednika razgovarala s dva hrvatska para koja su, kako nam kažu, posvojila djecu iz DR Konga na sličan način kao uhićena osmorka. I oni su se s djecom sastali u Zambiji posredništvom upravitelja sirotišta, i njima su hrvatski sudovi potvrdili dokumentaciju, a cijeli proces se odvio bez pravnih problema. Ipak, nakon što se saznalo za uhićenja, kažu nam da se posvojena djeca u Hrvatskoj suočavaju sa stigmatizacijom i maltretiranjem. Brojni parovi koji su posvojili djecu iz DR Konga su u bliskom kontaktu, posebno nakon uhićenja, te odbijaju komunikaciju s medijima. Ipak, pristali su razgovarati anonimno i putem posrednika, kako bi pokušali donekle rasvijetliti situaciju. Detaljno su nam opisali kako je tekla procedura posvajanja te kako se sada nose s pritiskom medija i javnosti.

Napeto na sudu u Zambiji: Hrvate pratili iz jednog u drugi dio zatvora, ispituju jamce...
Napeto na sudu u Zambiji: Hrvate pratili iz jednog u drugi dio zatvora, ispituju jamce...

Zanimalo nas je kako proces ide od samog početka.

- Kontakt sam dobila od osoba koje su prije mene na isti način posvojili djecu. Suprug i ja smo se dogovorili da želimo djevojčicu i tako smo se javili sirotištu. U Hrvatskoj smo prije toga završili školu za posvajanje i u Registru potencijalnih posvojitelja bili preko 4 godine. A i to rješenje smo čekali preko godinu dana iako u zakonu piše da su ga institucije dužne izdati u roku od 8 mjeseci od podnošenja zahtjeva Centru za socijalnu skrb. Dobila sam i kontakt od odvjetnika kojemu smo morali predati svu dokumentaciju na francuskom jeziku ovjerenu kod sudskog tumača: od rodnog lista, vjenčanog lista, potvrde o zaposlenju i primanjima, zdravstvene potvrde, potvrde o nekažnjavanju, rješenje Centra za socijalnu skrb da smo potencijalni posvojitelji te fotografije i fotokopije putovnica.

Također smo ispunili punomoć da nas odvjetnik zastupa na kongoanskom sudu, te papirologiju koju nam je poslao vezano uz namjere o posvajanju iz njihovog centra socijalne skrbi. Cijeli proces riješavanja papira na kongoanskim sudovima i pravomoćnostima presuda trajao je punih 6 mjeseci. Za to vrijeme smo u sirotištu kontaktirali isključivo ravnatelja sirotišta i preko njega dobivali obavijesti o našoj djevojčici, slali joj slike i videa da vidi gdje će živjeti, a također s njihove strane na tjednoj bazi smo dobivali slike i videa kako se igra sa drugom djecom - kaže nam posvojiteljica.

Više se djece posvoji iz Konga nego iz Nazorove! 'Na žalost, malotko želi romsku djecu...'
Više se djece posvoji iz Konga nego iz Nazorove! 'Na žalost, malotko želi romsku djecu...'

- Kad su papiri u Kongu bili gotovi, odvjetnik nam ih je poslao i u Hrvatskoj smo ih preveli sa francuskog na hrvatski jezik ali i na engleski zbog zambijskih vlasti i zakona. S prijevodima i originalima na francuskom otišli smo u najbliži Općinski sud i tražili priznanje strane sudske presude. S dobivenim pravomoćnim rješenjem o priznavanju strane sudske presude otišli smo u matični ured u našoj općini da djevojčicu upišu u naše knjige, dodijele OIB i da dobije domovnicu. U MUP-u smo je prijavili na našoj adresi, i riješili putovnicu. U Ndoli smo uzeli taksi do smještaja, a predao nam ju je ravnatelj sirotišta i jedna dadilja - opisala je.

Drugi par ima slično iskustvo.

- Cijela procedura se odvija na način da prvo u Hrvatskoj moraš odraditi sve potrebno da bi ušao u registar posvojitelja i dobio pozitivno mišljenje naših socijalnih službi da možeš posvajati, u Hrvatskoj ili međunarodno. Neki roditelji na početku već znaju hoće li posvajati u Hrvatskoj ili međunarodno i to navedu u razgovoru. Tako smo i mi naveli da želimo posvojiti dijete iz Afrike. Kada smo spomenuli da istražujemo mogućnost posvajanja iz Tanzanije, ali i iz DR Konga, bilo nam je rečeno, s obzirom da nema potpisane Haaške konvencije s DR Kongom, da nakon ulaska u registar posvojitelja u Hrvatskoj se sami obraćamo vlastima u DR Kongu i započinjemo proces tamo te tijekom procesa obavještavamo nase službe o napretku. To smo i učinili.

Grbin: Oni koji su slučaj Hrvata u Zambiji iskoristili za izljeve mržnje i rasizma nisu ljudi...
Grbin: Oni koji su slučaj Hrvata u Zambiji iskoristili za izljeve mržnje i rasizma nisu ljudi...

Nakon odrađene škole za posvojitelje, koja ce nam ostati u najljepšem sjećanju zbog divnih socijalnih radnica koje su nas tamo dočekale i puno toga naučile, na puno toga nas pripremile, i nakon dobivanja pozitivnog mišljenja hrvatskih socijalnih službi i ulaska u registar posvojitelja, stupili smo u kontakt s ravnateljem sirotišta u DR Kongu.

On nas je uputio u proces posvajanja i tražio da angažiramo odvjetnika koji će prvo provjeriti zadovoljavamo li uvjete posvajanja koje propisuje DR Kongo i koji odlučuje želi li nas zastupati - kaže nam drugi par.

- Svu dokumentaciju iz Hrvatske, tipa rješenje našeg Centra za socijalnu skrb, potvrde o zaposlenju, potvrdama o nekažnjavanju, potvrdama liječnika o psihofizičkom stanju, potvrde o imovinskom stanju, broju djece, bračnom stanju, preveli smo kod našeg sudskog tumača na francuski jezik i poslali odvjetniku. Kada je ustanovio da zadovoljavamo uvjete i da s tom dokumentacijom može pokrenuti sudski postupak, tražio je podatke od djeteta - dodaju.

Slučaj uhićenih u Zambiji otkrio brojne manjkavosti u sustavu
Slučaj uhićenih u Zambiji otkrio brojne manjkavosti u sustavu

Uskoro su stupili u prvi kontakt sa sirotištem.

- Od voditelja dobivamo sve podatke od djeteta, medicinsku dokumentaciju, knjižicu cijepljenja i nalaze prvog pregleda u bolnici, kopije osobnih iskaznica bioloških roditelja i pisanu ovjerenu izjavu da su dijete dali na skrb sirotištu i na posvajanje. S djetetom, uz pomoć dadilje iz sirotišta, komuniciramo video pozivima, dok sudski proces traje nekoliko mjeseci, i do godine dana u nekim slučajevima. Za vrijeme djetetovog boravka u sirotištu dobivali smo tjedno, pa i dnevno izvještaje o djetetovom napretku, snimke i slike boravka u sirotištu, snimke i slike odlaska pedijatru na redovite kontrole, snimke i slike pohađanja škole i učenja hrvatskog jezika, dok smo mi doma učili swahilli, te snimke i slike rođendana i blagdana koji su se slavili u sirotištu. U mnogim slučajevima na snimkama i proslavama su i biološki roditelji koji su od početka upoznati i suglasni s cijelim procesom. Kada je proces gotov, svu dokumentaciju nam je odvjetnik poslao u Hrvatsku - pričaju za 24sata.

Dokumentaciju je zatim sudski tumač preveo s francuskog na hrvatski jezik, kao i na engleski za zambijsku imigracijsku službu. Tada su, s originalnim dokumentima i prijevodom, dali zahtjev našem sudu za priznanje strane sudske presude. Nakon nekoliko tjedana u pravnim službama i provjeri, dobili su datum ročišta za potvrdu pravomoćnosti. Zatim se kreće u ostale procedure, kao što je upis djeteta u matični ured, gdje se također provjerava cijela dokumentacija i naposljetku dolazi do ishođenja osobnih isprava.

'Od 2012. je iz Konga posvojeno 131 dijete, a ni jedna ta obitelj nije bila pod nadzorom Centra'
'Od 2012. je iz Konga posvojeno 131 dijete, a ni jedna ta obitelj nije bila pod nadzorom Centra'

- Nakon toga obavještavamo voditelja sirotišta da smo ishodili svu dokumentaciju te on traži preslike svih dokumenata. Naš proces je trajao godinu i pol dana i toliko su nam djeca provela u sirotištu. Stariji sin nam je tamo išao u školu. Po završetku procesa, dogovaramo datum i mjesto prvog susreta i prilagodbe djeteta. Mi smo osobno predložili Zambiju jer zbog političke situacije i rata u Kongu nismo htjeli ići tamo, iako smo, uz posebne dozvole, odnosno vize, i to mogli. Nama je u Zambiju došao ravnatelj sirotišta, biološki roditelji te jedna od dadilja koja je cijelo vrijeme brinula o djeci. Bili smo tamo tjedan dana - pojašnjavaju.

Prvi par kaže da im rečeno da je susret u Ndoli najsigurniji zbog ratnih zbivanja u Kongu. Što se tiče naplaćivanja usluga ili eventualnih donacija, kažu da su dobili tarifu od odvjetnika, a donacije prema sirotištu su sami slali prema vlastitim mogućnostima.

Drugi par kaže da im je prvi susret bio vrlo emotivan, s obzirom na to da su s djecom stigli i biološki roditelji.

- Voditelja sirotišta mi smo osobno dozživjeli kao srdačnu i toplu osobu, od prvog kontakta preko video poziva do kontakta uživo. Primijetili smo da se i djeca u njegovoj blizini i u blizini dadilja ponašaju opušteno i da ih vole. Pri prvom susretu zagrlio nas je i dugo smo razgovarali.  Zahvalio nam se što smo odlučili pružiti djetetu bolji život, ali nam je ponovno naglasio i ono o čemu smo u godinu i pol dana trajanja procesa vec pričali s dadiljom i njime, a to je da je afrička kultura puno drugačija od europske te da ponekad proces prilagodbe zna potrajati, što nam je i normalno, a o tome smo i učili u školi za posvojitelje. Molio nas je  da radimo na tome da dijete nikada ne zaboravi svoje porijeklo te da bude ponosno na svoje afričke korijene - pričaju.

Ovo je odvjetnik koji zastupa Hrvate u Zambiji: Na sudu se danas saslušavaju svjedoci
Ovo je odvjetnik koji zastupa Hrvate u Zambiji: Na sudu se danas saslušavaju svjedoci

- Nakon našeg razgovora u sobu su došli biološki roditelji i mi smo se jednostavno raspali od emocija. Odmah smo se zagrlili i uz suze i smijeh jedni drugima zahvaljivali, svaki na svojem materinjem jeziku, dok je voditelj pokušavao prevoditi. Voditelj nas je slikao za uspomenu kad smo se grlili s roditeljima i te slike dan danas čuvamo kao Sveto pismo i često komentiramo s našom djecom. Naša djeca, a i puno drugih koje poznajemo, znaju svoje porijeklo i svojeg se boravka u sirotištu sjećaju s osmijehom. S biološkom obitelji mi smo u kontaktu, redovito su obaviješteni o napretku djece te se čujemo video pozivima i porukama. Mi smo obitelj - opisuje drugi par.
 
Kako kažu, nisu im se naplaćivale nikakve usluge.

- Da je netko to i pokušao, ne bismo dalje išli u taj proces. Od nas se nije očekivalo uplaćivanje ikakvih iznosa i donacija niti nam je to ikada bilo spomenuto. Mi smo sami tražili da uplatimo neke manje iznose sirotištu kao donacije te da šaljemo paket igračaka i robice za djecu jer nam je savjest jednostavno tako naložila i htjeli smo pomoći. Tako smo ionako godinama pomagali i u drugim zemljama i katoličkim sirotištima prije nego smo se uopće odlučili na posvajanje, pa nam je bilo logično da ćemo, u okviru svojih mogućnosti, donacijom pomoći i sirotištu gdje borave naša djeca - kažu nam.

Oba para naglašavaju da nisu imali nikakvih razloga sumnjati u ijedan dio postupka te da se ne bi odlučili na posvajanje u slučaju ikakvih sumnji.

Doznajemo: Hrvati moraju platiti svaki još oko 1000 dolara da ih puste iz zatvora u Zambiji
Doznajemo: Hrvati moraju platiti svaki još oko 1000 dolara da ih puste iz zatvora u Zambiji

Zanimalo nas je kakvo je njihovo mišljenje o aktualnoj situacji s uhićenim Hrvatima te jesu li oni pogriješili u postupku.

- Svim roditeljima koji su posvojili dijete iz DR Konga ova situacija je vrlo teška i mučna. Prikovani smo uz portale i sve informativne emisije i pratimo svaku i najmanju pravu informaciju koja se pojavi, a one stižu na kapaljku. Ljudi koji su otvorenog i velikog srca otišli na drugi kontinent posvojiti dijete jer su na to bili primorani zbog loše politike posvajanja u Hrvatskoj nastradali su ni krivi ni dužni - kaže nam prvi par.

Drugi par kaže da su zatvoreni Hrvati posvojili djecu iz istog sirotišta, da su imali istog odvjetnika te da su imali gotovo identičnu proceduru.

- Stoga ne znamo zašto su zatvoreni i zašto su im oduzeta djeca. Smatramo da je to jako nepravedno prema zatvorenim obiteljima, a najviše prema djeci jer ona su upoznala svoje roditelje posvojitelje, provela određeno vrijeme s njima i sada su otrgnuta od njih na najmonstruozniji mogući nacin. To je suludo i to se nije smjelo na takav način dogoditi. Dobrobit djece nitko ne spominje, već samo papire i tko je kojeg spola i opredjeljenja. Slažemo se da, ako postoji problem, da ga treba riješiti, ali ne na ovakav, već na mnogo humaniji način, zbog djece. Odrasli mogu čamiti u pritvoru i možda i razumiju što se događa, a djeca?

Hrvate još ne puštaju iz zatvora u Zambiji. Doznajemo zašto...
Hrvate još ne puštaju iz zatvora u Zambiji. Doznajemo zašto...

Tko je njima objasnio što se dogodilo i na kojem jeziku? Djeca pričaju swahili i francuski a Zambijci govore engleski. Do te dječice se ne može, a oni su hrvatski državljani. Oni ne razumiju na koji su način postali hrvatski državljani. I dok vlasti to pokušavaju raspetljati, o djeci nitko ne priča, a ne znamo brine li itko o njima.

Što će sada biti s tom djecom? Hoćemo li ih vratiti u Kongo biološkim roditeljima koji ne mogu brinuti o njima i gdje će za par mjeseci biti opet pothranjeni do besvijesti i dobiti malariju? Neki možda i neće preživjeti jer ce ih oteti istinski kriminalci i dati ih u rat ili rad u rudnik i slicno. Ili ćemo ih vratiti u sirotište da čekaju nove roditelje i rasplet situacije? - pita se posvojiteljski par.

- Preporuke sudovima da bolje prouče i pripaze su super i pohvalne, ali što dalje s ovom djecom koja su u Zambiji? Što je s jos osmero malih Hrvata koji su još u Kongu i tko zna koliko još djece i obitelji u postupku, koji su se već upoznali putem video poziva i pripremaju se na novi život, novu obitelj i novu sredinu? Neki od njih već ovdje imaju biološke sestre i braću koja ih čekaju. Hoćemo im reći da ipak neće ići u svoju obitelj i novi bolji život jer se, eto, birokracija i političari ne mogu dogovoriti o kojem Kongu je uopće riječ, a kamoli nesto drugo?

Mi ovdje ne pričamo o igračkama, već o djeci. Djeci koja ne razumiju, koja trebaju brigu i ljubav. S ovakvim načinom postupanja prema njima i ostalima koji čekaju, što u Hrvatskoj, Africi ili  bilo gdje drugdje, nećemo stvoriti male, ponosne i samopouzdane ljude, već ranjene socijalne slučajeve s tužnim pričama koje će se onda prenositi iz generacije u generaciju. A to je, između ostalog, upravo ono što se posvajanjem želi i spriječiti - kaže nam drugi par i dodaju da misle da je cijeli ovaj slučaj nesporazum jer, kako kažu, nitko se od dosadašnjih hrvatskih posvojitelja ne skriva s djecom, nitko djecu nije kupio, oteo ili prodao, već su je posvojili u najboljoj namjeri.

Osmero Hrvata još nije pušteno iz zatvora. Zambijska novinarka za 24sata: Čekaju se svi papiri
Osmero Hrvata još nije pušteno iz zatvora. Zambijska novinarka za 24sata: Čekaju se svi papiri

Adresirali su i važan aspekt ove priče - utjecaj izvještavanja o uhićenoj osmorki na djecu.

Prvi par kaže da im je njihova djevojčica zabranila gledanje vijesti.

- Medijski linč čini ogromnu štetu i posvojenoj djeci i posvojiteljima, ali i pokazuje koliko je zapravo hrvatsko društvo netolerantno prema međunarodnim posvajanjima - kažu.

Drugi par opisuje ružne situacije s kojima su se posljednjih tjedana suočila djeca i posvojitelji.

- Osjećaj je odvratan, blago rečeno. Naravno da ovakav medijski linč čini štetu svima, a najviše djeci. Neka su djeca, otkad je ovo počelo, maltretirana po školama i vrtićima, kao i roditelji, od strane druge djece, roditelja pa čak i zaposlenika škola. Ima svega.

Djeci se govori pogrdno, tipa 'vrati se otkuda si došla, na ulici i u školama. U vrtićima se djeci i roditeljima prilazi otvoreno i ispituje 'a da li je tebe tvoja mama ukrala?', dok u isto vrijeme službe u tim istim ustanovama većinom ne reagiraju i oglušuju se na to. Neki od njih čak i sami ispituju djecu na koji su način, kada i s kim došli u Hrvatsku te 'gdje su im pravi roditelji'. Zbog toga su neke obitelji čak počele razmišljati o selidbi van Hrvatske, a neke su već odselile - prepričava nam drugi par.

Kako kažu, jako ih smeta što nitko ne priča o djeci i što se ne stavlja fokus na njihovu dobrobit. Naglašavaju da u obiteljskom zakonu DR Konga stoji da se odobravaju međunarodna posvajanja ako sud zaključi da je to u najboljem interesu djeteta.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
FOTO A1 potpuno zatvorena kod Sv. Roka, do Dalmacije nema pravca za kamione s prikolicom
UŽIVO: STANJE NA CESTAMA

FOTO A1 potpuno zatvorena kod Sv. Roka, do Dalmacije nema pravca za kamione s prikolicom

DHMZ je izdao upozorenja za cijelu zemlju. Na kopnu su izdali žuta upozorenja zbog jakog vjetra te kiše i  grmljavinskog nevremena, a na moru narančasto zbog jakog vjetra
Potres u BiH, osjetio se i diljem Hrvatske: 'Pošteno je zdrmalo'
EPICENTAR 3,5

Potres u BiH, osjetio se i diljem Hrvatske: 'Pošteno je zdrmalo'

Zaredali su se i komentari s juga Hrvatske. Navode kako se u Imotskom, Makarskoj i drugim mjestima jako osjetio potres...