Ministar Piletić naveo je kako nitko od Hrvata uhićenih u Zambiji nije dao do znanja da razmišljaju o međudržavnom posvojenju, odnosno da nisu to naveli u registru potencijalnih posvojitelja
'Od 2012. je iz Konga posvojeno 131 dijete, a ni jedna ta obitelj nije bila pod nadzorom Centra'
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić obratio se medijima oko slučaja Hrvata u Zambiji.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Republika Hrvatska je potpisnica Haške konvencije upravo želeći da čin posvojenja bude transparentan. Interes djeteta koje je bez odgovarajuće roditeljske skrbi treba biti zadržan u obiteljskom okruženju. Ako to nije moguće, onda se preporučuje svim državama potpisnicama konvencije, da dijete ostane u državi rođenja. Tek ako to nije moguće, moguće je razgovarati o međudržavnom posvojenju - rekao je Piletić.
- Mi možemo reći da naše Povjerenstvo za praćenje i analizu djece na smještaju ima rezultate. Mi smo 2022. godinu završili s povećanjem zasnovanih posvojenja 25 posto više u odnosu na rekordnu 2021. godinu. Danas znamo da je 190 zasnovanih posvojenja i nekakve teze da je u Hrvatskoj nemoguće posvojiti ili da taj postupak dugo traje, demantiraju brojke. U prošloj godini, u godini dana, zasnovano je 51 posto posvojenja - poručio je ministar.
- Dogovor je i da će Ministarstvo rada u suradnju s Ministarstvom uprave krenuti u proceduru jasnijeg pravnog okvira oko međudržavnog posvojenja - poručio je.
- Mi smo u suradnji s ostalim resorima detektirali da u Hrvatskoj postoji još nekolicina parova koji su ishodili odluke o posvojenju iz Konga. Sve su ih kontaktirali zastupnici Centra za socijalnu skrb i naravno uputili ih da provjere legalnost svih tih odluka koje imaju o posvojenje iz DR Kongo - istaknuo je.
Na pitanje radi li se o greški hrvatskih institucija, Piletić je rekao da nije.
- Imali su na raspolaganju svu moguću pravnu pomoć. Svatko tko želi posvajati iz drugih zemalja u samom procesu upisa u Registar potencijalnih posvojitelja, uz sve ostale podatke, trebaju dati do znanja i da razmišljaju o međudržavnom posvojenju. Mi nemamo saznanja da je itko od ovih osmero državljana iskazao tu želju - rekao je.
- Hrvatska je demokratska zemlja, svi mi možemo putovati u bilo koji kutak svijeta, zbog toga upozoravamo da je interes djeteta primarna stvar i upravo zato smo potpisnica Haške konvencija koja kaže da je posljednja opcija međudržavno posvojenje. Hrvatska se vrlo jasno opredijelila - rekao je. .
Osam je parova iz Hrvatske koji su ishodovali sudsku odluku za posvojenjem djece iz Konga, a koji nisu otišli po djecu, istaknuo je ministar.
Od 2012. je iz Konga posvojeno 131 dijete, a nijedna ta posvojiteljska obitelj, rekao je ministar, nisu bili pod nadzorom Centra za socijalnu skrb. Sad će se to u Zakonu promijeniti.
Podsjetimo, hrvatski državljani su jučer po prvi put izašli pred sud u Zambiji u gradu Ndoli, nedaleko od granice s Kongom gdje im je na engleskom jeziku pročitana optužnica koja ih tereti za kazneno djelo trgovine djecom u pokušaju. Svi su se izjasnili da nisu krivi, a tamošnje tužiteljstvo ih tereti po članku 3, stavak 1 i 2 (trgovanje ljudima s kaznom od 23 do 35 godina), u vezi s člankom 12 za kazneno djelo trgovine ljudima (djecom) u pokušaju, za što je predviđena kazna od 10 do 20 godina.
Nastavak suđenja i odluka o jamčevini trebalo bi biti sutra.