Budući da šibenska Gradska čistoća mora nabaviti nove kontejnere, povećali su cijenu odvoza smeća. U drugim gradovima još uvijek nema takvih cjenika
Preko leđa građana: U Šibeniku čak 50% viši računi za čistoću!
Šibenčani su na početku godine dobili račune za odvoz smeća za studeni i prosinac uvećane za čak 50 posto. Direktor šibenske Gradske čistoće Novica Ljubičić ističe da je stupanjem na snagu Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom Čistoća započela s prilagodbom, a najveći se troškovi odnose na nabavu opreme i poštarinu. Kako bi u Čistoći ispunili sve uvjete za provedbu novog zakona, moraju građanima osigurati nove zelene kante za korisni otpad i čipirati stare za komunalni te postaviti nove zelene otoke, a riječ je o investiciji od barem 2,5 milijuna kuna, pa su taj trošak prebacili na građane.
U drugim hrvatskim gradovima tvrde da neće tako, no Zagreb i Split su odluke o odvajanju otpada donijeli doslovce u posljednji čas, dok su se manji gradovi, poput Bjelovara, Slavonskog Broda ili Krka, već počeli ozbiljno baviti otpadom. U Bjelovaru je s 1. prosincem pokrenut pilot projekt skupljanja papira na užem području. Komunalac organizira odvoz papira i plastike u posebnim plavim i žutim vrećama za sve vlasnike obiteljskih kuća.
Dio cijene je varijabilan
Stanarima besplatno svake godine dostavljaju na kućne adrese oko 9500 kompleta od po 12 žutih i 12 plavih vreća te letak s uputama za odvajanje plastike i papira. Odvojeno se skuplja papir iz 3025 stanova i poslovnih prostora, i to putem kutija za papir. Stanari svih stambenih zgrada u Bjelovaru, pored spremnika za papir na javnim površinama, od 6. kolovoza 2013. godine papir izdvojeno skupljaju iz komunalnog otpada i putem kutija za papir u kojima se nalazi plava PEHD vreća, koje je Komunalac u dogovoru s upraviteljima zgrada postavio na ulaze. Na zelenim otocima su, pak, postavljeni spremnici za odvojeno sakupljanje papira, plastike i metala, stakla, tekstila i baterija. Ukupno imaju 324 takva mjesta u gradu. Korisnici usluge imaju obavezu izdvajanja staklene ambalaže, PET ambalaže, papira, tekstila i baterija na mjestu nastanka te odlaganja u odgovarajući spremnik, odnosno zabranjeno im je odlaganje korisnog i opasnog otpada u tipizirane posude, kontejnere ili PE vreće za ostatni komunalni otpad.
- Planiramo uz sufinanciranje Fonda ove godine nabaviti još posuda i kompostera. Broj spremnika na kućnom pragu zasad je tri ili četiri, ovisno o činjenici je li korisnik zadužio komposter ili ne. Korisnicima su svi spremnici podijeljeni besplatno, najavljuju u bjelovarskom Komunalcu.
Cijena usluge obračunavat će se u skladu s količinom predanog otpada. Dio cijene je fiksan (prijevoz), a dio varijabilan (količina).
Nemam problema s otpadom
Alekandar Kokoruš (72) iz Bjelovara vlasnik je kuće u nizu. S odvajanjem komunalnog otpada upoznao se u Njemačkoj prije više od 20 godina.
- Ispred svake zgrade i stana imali su po pet kontejnera, a tko je mogao i komposter, pa sam ga nabavio i ja. Staklo, plastiku i metal nosim u posebne kontejnere. Ne znam kako će se ova odluka kod nas sprovesti jer smo mi navikli puno toga ispod žita – pojašnjava, ali i dodaje kako se boji da će se zbog novih odredbi o odvajanju smeća povećati broj divljih deponija. - Nadam se da će ljudi koji se neće pridržavati ovih, zapravo jednostavnih pravila biti strogo kažnjeni – zaključuje.
Brojnije obitelji trebale bi plaćati više za odvoz
Smatram da je u redu da se otpad razdvaja, jer to čine u svim naprednijim zemljama, pa zašto ne i kod nas. U mirovini sam, imam puno vremena, pa ću paziti i na susjede u slučaju da neprimjereno bacaju otpad. Imam toliko vremena da mogu nadgledati odlaganje otpada u pola grada. Ako primijetim da to netko čini suprotno pravilima, imam mobitel i javit ću komunalnim redarima – rekao je Pejo Zeba (62) iz Slavonskog Broda. Nada se i pravednijoj naplati.
– Mišljenja sam kako bi se to trebalo regulirati po količini otpada, a to je vezano za broj članova obitelji, jer brojnije domaćinstvo, logično, ima veću količinu otpada i tako bi trebali plaćati – kaže Zeba.
U Slavonskom Brodu odvoz otpada će se obračunavati po volumenu spremnika i brojem pražnjenja spremnika. Predložen je sličan varijabilan model računa kao i u Bjelovaru, no cjenik je u izradi. Broj odvoza kontrolirat će se putem čipova instaliranih na svaku posudu za otpad.