Pitali smo DORH za važnu istragu, kažu, štrajk je pa nam ne mogu odgovoriti, nije hitan upit. Sudovi odrađuju samo hitno, i sve što se tiče djece. Može se dobiti i odobrenje za posjet zatvoreniku, nema razvoda
Pravda je na čekanju dok traje štrajk, odrađuje se samo hitno
Krajem svibnja otkriveni su pedofilski zločini u Riječkoj nadbiskupiji, kad je nadbiskup Mate Uzinić izašao s podacima o slučajevima seksualnog zlostavljanja dječaka - svećenik i teolog Milan Špehar zlostavljanja je Crkvi i sam priznao, prvo 2016. pa dodatno 2018., Uzinić je sve prijavio Županijskom državnom odvjetništvu u veljači 2021. godine. Zločini su, nažalost, otišli u zastaru, a mi smo Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci u svibnju pitali je li išta poduzeto, ili će tek poduzeti, oko činjenice da Nadbiskupija njima nije prijavila zlostavljanje odmah 2016. odnosno 2018., čim su imali saznanja i priznanja. Državno odvjetništvo tad nam je odgovorilo da će istražiti je li u Nadbiskupiji bilo zataškavanja, i ako jest, da će biti donesena odgovarajuća državnoodvjetnička odluka.
Stoga smo sad ponovno, mjesec i pol kasnije, Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci pitali kako napreduje istraga o tome je li zataškavanja bilo, odnosno je li istraga dosad utvrdila je li bilo zataškavanja, ili ona još uvijek traje? Kako stoji u odgovoru Barbare Volf Volčanšek, glasnogovornice i zamjenice županijske državne odvjentice u Rijeci, "s obzirom na štrajk službenika u pravosuđu, ne odgovaraju na upite novinara koji nisu hitne naravi".
Drugim riječima, dok je štrajka, nema ni informacije o nečem takvom, očito nimalo hitnom. Nije poznato ima li uopće istrage, ili je i ona u štrajku.
Oko pet tisuća zaposlenih u pravosuđu štrajka od 5. lipnja, i štrajku se ne nazire kraj. Obećano im je sto, od 400 eura neto povećanja plaća. Potraje li još malo, a izgledno je da hoće, ovaj bi štrajk mogao premašiti duljinu dosad najdugotrajnijeg - štrajka prosvjetara 2019. Trajao je 36 dana.
Dok pravosuđe štrajka, odnosno traži pravdu za sebe, pravda - stoji. Nema razvoda brakova, registriranja tvrtki, donošenja rješenja o nasljeđivanju, na čekanju je sve što, drugim riječima, nije hitno. Bilježe se plombe, kod kredita, rješava stečajeve i predstečajne postupke, na kaznenim sudovima izdaju se dozvole za posjet zatvoreniku i slično. Odrađuju se i predmeti u koje su uključena djeca, na građanskim sudovima. Rasprave čiji su okrivljenici u istražnom zatvoru se održavaju, prekršajni sudovi bave se predmetima nasilja nad djecom.
Resorni ministar Ivan Malenica rekao je kako će ova situacija sigurno ostaviti posljednice na rad pravosudnih tijela. Kakva je situacija na terenu, otkrio je i predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić, kazavši kako je "pravosudni sustav pred slomom". Otkrio je brojku od 870 službenika koji su unatrag godinu i pol napustili sudove.