Objasnio je da se radi o županijskom programu poticanja nabavke nasada koji se provodi nekoliko godina na način da jednu trećinu troška sufinancira Županija, drugu trećinu grad ili općina, a preostalu trećinu sami poljoprivrednik
'Poljoprivrednici bez potpora zbog apsurda u natječaju'
Županijski vijećnik HSLS-a Toni Garac upozorio je u petak kako će poljoprivrednici ​u Splitsko-dalmatinskoj županiji zbog apsurdnih natječajnih nelogičnosti ostati bez potpora za nabavku sadnica nasada​.​
​Objasnio je da se radi o županijskom programu poticanja nabavke nasada koji se provodi nekoliko godina na način da ​jednu trećinu​ troška sufinancira Županija, ​drugu trećinu grad ili ​o​pćina, a preostalu trećinu sami poljoprivrednik. ​Govoreći o natječajnim nelogičnostima Garac je kazao da su se one pojavile u ​Imotskom ​o čemu su ga izvijestili poljoprivredni​ci.
​"​Kao kriterij za dobivanje potpore Imotski traži da poljoprivrednici koji su prihvatljivi za financiranje Županijskog programa moraju imati sjedište i poljoprivrednu površinu na području ​g​rada Imotskog. Budući da je Imotska krajina administrativno rascjepkana neki poljoprivrednici imaju sjedište u Imotskom, ali poljoprivredne površine koje planiraju zasaditi različitim kulturama se nalaze u susjednim općinama Imotske krajine čime zapravo ne udovoljavaju uvjetima natječaja, a time ostaju i bez županijske potpore​", rekao je Garac.
Napomenuo je i kako su isti poljoprivrednici posjetili općine u kojima se nalaze njihove parcele te dobil​i​ odgovor da nisu prihvatljivi za potporu jer im je sjedište u ​g​radu Imotskom, a ne u njihovoj općini.
Prema ​tim kriterijima dio poljoprivrednika ​će biti nepravedno zakinut za potpore​, smatra Garac koji je pozvao župana Blaženka Bobana i pročelnika za gospodarstvo Anđelka Katavića da potaknu razgovor s ​g​radom Imotskim te izmjene kriterije kako poljoprivrednici ne bi ostali bez županijskih potpora​.
"Smisao svakog županijskog programa je da bude proveden u c​ijelosti i da potpora kakvu Županija daje na kraju dođe u prave ruke onima koji mukotrpno rade i žive od svoje poljoprivredne​ proizvodnje.​ Dio poljoprivrednika o svemu ​je obavijestio županijske ustanove i župana​, a ja ću inicirati izmjene Programa kako bi ubuduće ​ž​upanija direktno provodila natječaj s preciznim kriterijima, a da onda općine i gradovi nakon provedenog natječaja preuzmu trećinu svojih financijskih obveza kako poljoprivrednici zbog ovakvih bizarnih natječajnih nelogičnosti ne bi ostali bez potpora", poručio je.
Ako se s tim ne slažu gradovi odnosno općine onda je, kaže, rješenje da ​ž​upanija na sebe preuzme dvije trećine troška jer ionako se na godišnjoj razini radi o relativno malim iznosima za ​​županiju.
"Nažalost, to nešto govori i o stanju u poljoprivredi​", zaključio je Garac.