Da, oni stvaraju brane i potapaju zemljišta, no srne i divlje svinje ipak stvaraju puno više štete, odgovorio je gradonačelnik na probleme s dabrovima
Dabrovi u Novom Marofu rade probleme: 'Ukrali su 200 letvi radnicima i odnijeli ih u potok'
Dabrovi u okolici Novog Marofa stvaraju velike probleme stanovnicima - ruše stabla visoka čak 15 metara, na potocima rade brane zbog čega stvaraju poplave i štete na usjevima, javlja eVaraždin.
Nakon što su istrijebljeni zbog krzna, prvi par dabrova uvezen je u Hrvatsku, odnosno Lonjsko polje, 1996. godine i od tad su naselili gotovo sve rijeke i potoke na području kontinentalne Hrvatske.
'Dabrovi rade štetu, uništili su polje kukuruza'
- U par dana su uspjeli izgraditi čak četiri brane na ovom potočiću. Kroz noć poruše drveće, odvuku ih u potok i ujutro je razina vode ispred brane barem pola metra viša od razine ispod brane - rekao je jedan mještanin te dodao kako je postalo nemoguće uzgajati pšenicu i kukuruz.
- Ta zemlja je sada neupotrebljiva sve dok se potpuno ne isuši. Rade štetu, čovjeku su kroz noć uništili polje kukuruza, a nitko im ništa ne može - ispričao je.
'Dabrovi su ukrali 200 letvi radnicima'
Siniša Jenkač, gradonačelnik Novog Marofa, poručio je kako dabrovi ne čine samo poljoprivrednu štetu, već su se doselili i na potok Korošak u samom centru grada.
- Bilo je interesantno kada su prilikom dogradnje dječjeg vrtića kroz noć radnicima u potok odvukli oko 200 komada letvi za krov. Dabrovi su ih kroz noć nosili u potok, a radnici su ih drugi dan vadili van i nosili na gradilište. Ta igra između njih je trajala svaki dan, već smo razmišljali zaposliti dabrove i na gradilištu, dobro su to radnici - rekao je.
Obzirom da su dabrovi zaštićena vrsta i zakonom je zabranjeno njihovo istrebljivanje, jedino što je zakonom dopušteno je uklanjanje brana uz posebnu dozvolu Hrvatskih voda kako bi ih se otjeralo na neko drugo mjesto.
POGLEDAJTE VIDEO
Pokretanje videa...