Obavijesti

News

Komentari 62

Pogledajte što piše u izvješću Freda Matića koje nisu podržali HDZ i europski desničari

Pogledajte što piše u izvješću Freda Matića koje nisu podržali HDZ i europski desničari

Zamjenski prijedlog rezolucije imali su i Europski konzervativci i reformisti (ECR), koji su dan ranije na plenarnoj sjednici tražili da se Matićevo izvješće odbaci s dnevnog reda, što nije usvojeno

Europski parlament usvojio je u četvrtak izvješće hrvatskog zastupnika Predraga Freda Matića o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i ujedno odbacio alternativni prijedlog rezolucije Europske pučke stranke.

Rezolucijom, koja je izazvala medijsku buru, reakciju Crkve i saborsku raspravu u Hrvatskoj, apelira se na države članice da uvedu "sveobuhvatni" seksualni odgoj za mlade, da se omogući bolja dostupnost kontracepcijskih sredstava i da se osigura bolji pristup proizvodima za menstrualnu higijenu ukidanjem oporezivanja. 

Drugim riječima, traži se da se higijenski ulošci i tamponi ne oporezuju kao luksuz, što je trenutno slučaj u Hrvatskoj. Zbog toga, svaka deseta žena u Hrvatskoj nema pristup odgovarajućim higijenskim potrepštinama. 

PROČITAJTE MATIĆEVO IZVJEŠĆE U CIJELOSTI

Traži se da države članice osiguraju siguran i legalan pobačaj. Ne suprotstavlja se prizivu svijesti ali traži da svaka ustanova osigura bar jednog liječnika koji se na njega ne poziva.

- Europski parlament uviđa da se zbog osobnih razloga pojedini liječnici mogu pozvati na prigovor savjesti; međutim, prigovorom savjesti pojedinca ne smije se zadirati u pravo pacijenta na potpuni pristup zdravstvenoj skrbi i uslugama - navodi se u rezoluciji.

Matić je u raspravi dan ranije istaknuo da je laž da se u rezoluciji promovira pobačaj, što su mu predbacivali konzervativni krugovi u Hrvatskoj. 

- Nitko se ne zalaže za pobačaj, a posebno nema govora da bi on bio metoda kontracepcije - kazao je u srijedu.

- Jednak je broj pobačaja u zemljama gdje je dopušten i gdje je zabranjen. Samo što je u ovim drugim najčešće opasan po zdravlje žena, zbog toga svake godine umire 23 tisuće žena na svijetu - dodao je.

Dostupnije liječenje neplodnosti i skrb za sve trudnice

Države članice trebaju osigurati dostupnije liječenje neplodnosti i skrb za sve trudnice, rodilje i babinjače, ističe se u rezoluciji koja je usvojena s 378 glasova za, 255 protiv i 42 suzdržanih. Protiv su bili i HDZ-ovi europarlamentarci. 

Protiv prostitucije i prisilnih brakova

U izvješću apeliraju na države članice EU da se jače bore protiv prostitucije koja potiče trgovanje ženama i maloljetnicama, stavlja žene u podređeni položaj i izlaže ih nasilju. Traži se i  ukidanje "štetne prakse kao što su sakaćenje ženskih genitalija te rani i prisilni brakovi i brakovi s djetetom".

Pao prijedlog pučana

Matićevo izvješće kritiziralo se s desnog političkog spektra zbog, kako tvrde, navođenja pobačaja kao ljudskog prava, problematiziranja priziva savjesti liječnika i prekoračivanja ovlasti država članica EU-a.

Tomislav Sokol (HDZ/EPP) poručio je kako je Matić "izvješće vjerojatno sastavio pod utjecajem stranih lobija koji promoviraju pobačaj, a da je tome tako proizlazi i iz činjenice da Matić u Izvješću navodi proizvoljnu i na međunarodnom pravu neutemeljenu definiciju spolnog i reproduktivnog zdravlja".

Europska pučka stranka podnijela je na usvajanje vlastitu rezoluciju.

U amandmanu španjolskog zastupnika Estebana Gonzaleza Ponsa i irske zastupnice Frances Fitzgerald, koji funkcionira kao zamjena Matićevom izvješću, ističe se da su "pravo na život, slobodu i privatnost ključna i temeljna ljudska prava kako je utvrđeno u Općoj deklaraciji o ljudskim pravima".

Također je naglašeno da je načelo supsidijarnosti utvrđeno Ugovorima o Europskoj uniji te da Europska unija "nema izravnu nadležnost za djelovanje u unapređivanju seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u Uniji".

Ističe se i da "žene imaju pravo na tjelesni integritet i slobodu preuzimanja odgovornosti za svoja tijela i svoj izbor", ali i da je potreban "sveobuhvatni seksualni odgoj koji je utemeljen na dokazima, nediskriminatoran i dobno primjeren".

Bura zbog zastupnika Matića u EP-u: 'Sa ženskim pravima ima veze koliko ja s braniteljima'
Bura zbog zastupnika Matića u EP-u: 'Sa ženskim pravima ima veze koliko ja s braniteljima'

I u prijedlogu EPP-a afirmirano je pravo na priziv savjesti liječnika.

- Svaki pojedinac ima pravo djelovati u skladu sa svojom savjesti i uvjerenjima te bi zbog osobnih razloga pojedinačni liječnici trebali imati mogućnost pozvati se na klauzulu savjesti ako se od njih zatraži da provedu postupke koji su protivni njihovim temeljnim uvjerenjima - navodi se i ističe da su "sloboda uvjerenja i sloboda izbora temeljna prava".

Suprotnom Matićevom prijedlogu, rezolucija pučana ne poziva države članice da osiguraju dostupnost pobačaja, već se ističe više puta da je riječ o ingerenciji država članica. 

Navodi se i da je u "prvom redu potrebno uložiti sve napore kako bi se smanjio broj pobačaja", ali i da "nesigurni pobačaji predstavljaju rizik za zdravlje i život žena".

Matić kaže da je upravo zbog toga važna dostupnost pobačaja, kako se ti zahvati ne bi izvodili u nehigijenskim uvjetima koji dovode do smrti žena. 

Pučani ne spominju transrodne osobe, dok se u rezoluciji hrvatskog zastupnika Matića navodi da "u određenim okolnostima transrodni muškarci i nebinarne osobe također mogu biti trudni te bi u tim slučajevima trebali moći koristiti mjere za skrb u trudnoći i pri porodu bez diskriminacije na temelju njihova rodnog identiteta".

Odbijeno da se Matićevo izvješće skine s dnevnog reda 

Zamjenski prijedlog rezolucije imali su i Europski konzervativci i reformisti (ECR), koji su dan ranije na plenarnoj sjednici tražili da se Matićevo izvješće odbaci s dnevnog reda, što nije usvojeno.

U ECR-ovoj rezoluciji navodi se da "praksa pobačaja nema status ljudskog prava u okviru međunarodnog prava, Opće deklaracije o ljudskim pravima, relevantnih ugovora i sudske prakse Europskog suda za ljudska prava i Suda Europske unije", da EU nije nadležna za seksualno zdravlje i obrazovanje, reprodukciju i pobačaj te da je pravo zdravstvenih djelatnika na priziv savjesti "temeljno i ključno".

- Oblikovanje i provedba politika povezanih sa spolnim odgojem u školama u isključivoj je nadležnosti država članica - dodaje se.

Politico piše da je rezoluciju sličnu Matićevoj, čija je autorica bila portugalska socijaldemokratkinja Edite Estrela, 2013. odbacio Europski parlament, dok je usvojena alternativna zajednička rezolucija EPP-a i ECR-a.

Matićeva rezolucija usvojena je ranije na Odboru za prava žena i rodnu ravnopravnost s 27 glasova za i 6 protiv. 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 62
Braća blizanci ubijeni u pokolju na Cetinju. Izrešetao je Miloša, Marka i njegovu suprugu Mariju
DESET MRTVIH U CRNOJ GORI

Braća blizanci ubijeni u pokolju na Cetinju. Izrešetao je Miloša, Marka i njegovu suprugu Mariju

Braća blizanci Miloš i Marko Martinović te njegova supruga Marija, ali i vlasnik kafića u kojem je počeo pokolj Ace Martinovića su među žrtvama ubojice za kojim je u srijedu navečer vladala velika potraga
Građani pale svijeće za žrtve masakra na Cetinju, policija opisala cijeli tijek tragedije
UŽAS NA CETINJU

Građani pale svijeće za žrtve masakra na Cetinju, policija opisala cijeli tijek tragedije

Aco Martinović je nakon svađe u kafiću otišao kući po oružje, vratio se i počeo pucati. Ubio je 12 ljudi, a četvero je teško ozlijeđeno. Među žrtvama je i dvoje djece, a svi su bili rodbina i prijatelji ubojice
Užas u Zagrebu: Mladić (18) ubo člana obitelji i teško ga ozlijedio
POSVAĐALI SE U STANU

Užas u Zagrebu: Mladić (18) ubo člana obitelji i teško ga ozlijedio

Zagrebačka policija priopćila je da je prvo došlo do verbalnog sukoba dvojice članova obitelji, 18-godišnjaka i 57-godišnjaka