Aco Martinović je nakon svađe u kafiću otišao kući po oružje, vratio se i počeo pucati. Ubio je 12 ljudi, a četvero je teško ozlijeđeno. Među žrtvama je i dvoje djece, a svi su bili rodbina i prijatelji ubojice
Građani pale svijeće za žrtve masakra na Cetinju, policija opisala cijeli tijek tragedije
Više stotina stanovnika Cetinja zapalilo je u četvrtak svijeće za 12 žrtava, među kojima je i dvoje djece, koje je u srijedu ubio njihov sugrađanin.
Paljenje svijeća za nevino stradale stanovnike Cetinje bit će organizirano večeras i na središnjem trgu u Podgorici.
“Podgorica je uvijek bila i bit će uz Cetinje, rane našeg Cetinja i nas podjednako bole. Neka naše zajedništvo, suze i molitva daju snagu onima kojima je u ovom teškom trenutku najpotrebnija”, rekao je gradonačelnik Podgorice Saša Mujović.
Desetogodišnji Vukan i njegov tri godine stariji brat Jovan Vuletić najmlađe su žrtve masovnog zločina, koji je u srijedu poslijepodne na Cetinju počinio Aco Martinović.
U tragediji je usmrćen i stric dječaka - Mirko Vuletić (45).
Martinović je, kako vjeruje policija, u kući usmrtio četvoro rođaka - Radovana i Radmilu Martinović i njihove sinove, blizance Miloša i Marka Martinovića. U kući Martinovića teško je ranjena i Markova supruga Marija (38).
Među žrtvama Ace Martinovića je i njegova rođena sestra Zorica Vuletić, te Radomir Marković (70), Jošo Otašević (55), Branislav Mudreša (60), Dragana Drašković (53).
“Lišio je života rođenu sestru, s kojom je bio u dobrim odnosima i s njenom obitelji je čekao Novu godinu. Potom je lišio života četveročlanu porodicu Martinović s kojim je bio u kumovskim odnosima... Sa svim žrtvama je bio u rođačkim, kumovskim, prijateljskim vezama”, rekao je u četvrtak direktor Uprave crnogorske policije Lazar Šćepanović na tiskovnoj konferenciji.
Kod ubojice je, kako je rekao, pronađen jedan metak u cijevi pištolja, deset metara u okviru i jedna čahura pored njega, a u njegovoj odjeći su pronađena 64 metka i okvir u kojem se nalazilo još 15 metaka.
Ubojica Aco Martinović je izvršio samoubojstvo nakon što ga je policija opkolila.
Ovo je druga velika tragedija na Cetinju u posljednje dvije i pol godine. U kolovozu 2022. Cetinjanin Vuk Borilović naoružan lovačkom puškom ubio je 10 svojih sugrađana, među njima i dvoje djece, prije nego što je ubijen.
U Crnoj Gori su proglašena tri dana žalosti zbog tragedije na Cetinju, a u petak će zasjedati Vijeće za nacionalnu sigurnost.
Privremeni direktor Uprave crnogorske policije Lazar Šćepanović iznio je u četvrtak slijed krvavog pohoda koji je trajao doslovno pola sata.
Sve je počelo, priča, oko 17.26 sati kada je policija dobila prvi poziv da se pucalo u jednom kafiću.
- Ukazano je na lokaciju u mjestu Bajice, gdje je poslana policija u 17.31 i utvrdila da to nije mjesto događaja. Tom prilikom je policija upućena na pogrešnu lokaciju - kazao Šćepanović i rekao kako je to bilo svega tri kilometra dalje.
No da su i došli na pravu adresu, samo bi nekoliko minuta ranije otkrili tijela prve četiri žrtve B.M., R.M., N.M, M.V. Na toj lokaciji Martinović je ranio i M.V. rođenu 1984. godine, A.M. (1983), D.K. (1985). Svi oni su zajedno tijekom dana boravili zajedno u kafiću i međusobno su se poznavali.
Kako pišu Vijesti, u džepovima Ace Martinovića, nakon što su utvrdili smrt, pronađeno je čak 80 metaka, a uz to, još je bilo i nekoliko metaka kalibra 9 mm u spremniku njegova pištolja.
Oglasili su se susjedi ubojice, koji kažu da su Acu Martinovića obje sestre prijavljivale za nasilje. O Martinovićevim žrtvama, a prije svega o dječacima starima 10 i 13 godina koji su ubijeni na kućnom pragu, susjedi kažu: "Ti dječaci su bili pravi junaci, ne mogu vjerovati što nam se dogodilo praktički ispred vrata. Cijelo jutro ne mogu se smiriti, svi plačemo. Oca im je ubio u gradu, a zatim došao do kuće i pucao u njih i njihovu majku. To je bila dobra i poštena obitelj."
Crna Gora u četvrtak je započela trodnevnu žalost nakon što je naoružani napadač otvorio vatru u cetinjskoj gostionici, ubivši 12 ljudi uključujući dvoje djece.
Ulice Cetinja i njegova naselja Bajica u četvrtak ujutro bile su puste, a policija je dežurala ispred kuće napadača, javlja fotoreporter AFP-a.
"Dvanaest osoba je ubijeno, od kojih su dvoje djeca", rekla je tužiteljica Andrijana Nastić novinarima u Cetinju, na jugu zemlje.
45-godišnji napadač preminuo je nakon što je sam sebi ispalio hitac u glavu, okružen policijom nakon višesatne potrage, priopćila je policija rano u četvrtak.
Ubilački pohod počeo je oko 17.30 sati u Bajicama, dijelu Cetinja, priopćila je policija.
Žrtve su ubijene na pet različitih lokacija, a prve četiri u restoranu, podijelila je tužiteljica.
Dvoje ubijene djece bilo je u dobi od 10 i 13 godina, navodi policija.
Četiri osobe također su teško ozlijeđene i prevezene u bolnicu u Podgorici.
U četvrtak ujutro troje je i dalje u kritičnom stanju, među kojima jedan u izuzetno kritičnom, zadobivši ozljedu glave, rekao je novinarima ravnatelj bolnice Aleksandar Radović.
'Užasna tragedija'
“Strašna tragedija pogodila je sve nas na Cetinju, u Bajicama”, rekao je premijer Milojko Spajić za državnu televiziju RTCG.
Načelnik policije Lazar Šćepanović rekao je da je osumnjičeni "cijeli dan konzumirao alkoholna pića", a onda je došlo do svađe između njega i drugog gosta gostionice.
Potom je otišao kući, gdje je uzeo oružje, vratio se u gostionicu i ubio četvero ljudi, a onda se uputio na druge lokacije, rekao je Šćepanović.
Policija je ranije isključila bilo kakav "obračun organiziranih kriminalnih skupina", dodavši da je vatreno oružje bilo u ilegalnom posjedu.
'Šokiran i potresen'
Premijer Spajić tvrdi da je pucnjava ishod pretjerane "kavanske svađe koja je otišla u krivom smjeru", najavivši pooštravanje kriterija za posjedovanje vatrenog oružja u zemlji.
"Ovo je tragedija nakon koje se moramo zapitati kome u Crnoj Gori smije biti dozvoljeno posjedovanje vatrenog oružja", kazao je.
Državno vijeće za nacionalnu sigurnost sastat će se u petak kako bi razmotrilo "ključne izazove u otkrivanju i zapljeni ilegalnog oružja", kao i zapošljavanje dodatnih policijskih službenika, stoji u priopćenju vlade.
Spajić je ranije na X-u objavio da će se "razmotriti sve opcije, uključujući i potpunu zabranu posjedovanja oružja".
Predsjednik Jakov Milatović rekao je da je "šokiran i potresen ovom tragedijom koja je bacila sjenu na naše Cetinje".
Prema švicarskom institutu koje se bavi istraživanjem oružja Small Arms Survey (SAS), u Crnoj je Gori trenutačno u opticaju približno 245.000 komada vatrenog oružja.
Masovne pucnjave i dalje su rijetke u Crnoj Gori, koja broji nešto više od 620.000 ljudi.
Cetinje, s populacijom od oko 13.000 ljudi, mjesto je nekadašnje kraljevske prijestolnice i nalazi se u planinskoj dolini koja je u velikoj mjeri ekonomski stagnirala.
To područje i njegova okolica uporišta su organiziranih kriminalnih skupina, a sukobi izbijaju sporadično između suparničkih mafijaških klanova.
U lipnju su dvije osobe poginule u eksploziji u sportskom centru na Cetinju, napadu koji se povezuje s organiziranim kriminalom.
Organizirani kriminal i korupcija i dalje su dva glavna problema koji muče Crnu Goru s kojima su se vlasti obvezale uhvatiti u koštac u nastojanjima da se pridruži Europskoj uniji.