Pravo na isplatu ima ukupno 10.048 građana te 20 malih poduzetnika. Ukupan depozit štediša, obrtnika, malih firmi i neprofitnih institucija je oko 829 mil. kuna
Počela isplata štediša Credo banke, gužve od ranog jutra
Štediše iz propale Credo banke od četvrtka počeli su podizati do maksimalnih 400.000 kuna od svojih štednih uloga. Za to je osigurano 420 milijuna kuna koje u poslovnicama Hrvatske poštanske banke i Croatia banke može podići 10.048 građana i obrtnika, te 20 pravnih osoba.
Puno je papirologije, no, službenici u banci se strašno trude. U prosjeku se čeka po 45 minuta da se srede formulari. Imali smo oročenu štednju na Credo banci, a odlučili smo je prebaciti na HPB jer smatramo da iza nje stoji država i ta banka je sigurnija otkad joj je promijenjen menadžment, kazao je Radoslav Đorđević iz Splita.
Od jutra u bankama koje su vraćala uloge bio je gotovo kaos. Osim štediša Creda, u njih su se natiskali brojni umirovljenici pristigli po prosinačke mirovine.
Srećom, uspjela sam prebaciti svoj novac s Creda na HPB do daljnjeg. Sad je najteža neizvjesnost što učiniti s novcem. Ne znaš hoćeš li ga zadržati u kunama, prebaciti u eure, u neku drugu valutu... Treba li uopće držati novac u bankama?! - pitala se Ana B., službenica iz Splita.
Neki pak štediše ne mogu ući u trag novčanim transakcijama koje su obavili neposredno prije je Credo banci prošli tjedan zabranjeno poslovanje zbog malverzacija većinskih vlasnika.
- Ne mogu ući u trag novca koji sam dva dana prije propasti Creda uplatili preko njih s računa svog obrta. Jednostavno ne znaju gdje je - požalila se vlasnica obrta iz Splita.
U redu štediša koji se skupio ispred splitske Croatia Banke bilo je ljutitih i ogorčenih. Proklinjalo se i psovalo Šimu Luketina, predsjednika Uprave Credo banke.
- Želim sve što prije prebaciti na Splitsku banku, a bit ću mirna tek kad podignem svoj novac. Propadaju banke u Americi, a zbog toga ispaštamo i mi ovdje - rekla je Linda Grgin.